Моминска вечер

Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Не знам зашто ама ми се повраќа од девојачка/моминска вечер. Глупаво и одвратно , особено прославено на македонски начин, сите девојки имаат исти венчиња, невестата обавезно мора да има пемпезар и се знае се слави во кафана...:tapp: ах , и заборавив -обавезно на девојката и се дава поклон танга и торта у форма на к*р, уште еднаш :tapp:.
 

Shemsa

Певаљка
Член од
2 октомври 2012
Мислења
174
Поени од реакции
285
Не знам зашто ама ми се повраќа од девојачка/моминска вечер. Глупаво и одвратно , особено прославено на македонски начин, сите девојки имаат исти венчиња, невестата обавезно мора да има пемпезар и се знае се слави во кафана...:tapp: ах , и заборавив -обавезно на девојката и се дава поклон танга и торта у форма на к*р, уште еднаш :tapp:.
Пемпезар??? Што е побогу тоа?

Гугл ми дава еден единствен хит:
  1. А0431351 издадена од МВР-Скопје на име Ордевски Владо, Скопје. (45433). Лична карта бр. Г0015850 на име Дани Пемпезар, с. Делогожда, Струга.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Пемпезар??? Што е побогу тоа?

Гугл ми дава еден единствен хит:
  1. А0431351 издадена од МВР-Скопје на име Ордевски Владо, Скопје. (45433). Лична карта бр. Г0015850 на име Дани Пемпезар, с. Делогожда, Струга.
Невестински вел или како и да се вика на литературно, стварно незнам :).
 

Shemsa

Певаљка
Член од
2 октомври 2012
Мислења
174
Поени од реакции
285
Невестински вел или како и да се вика на литературно, стварно незнам :).
Шуќур, сега ми е полесно! За момент си помислив дека овој Дани од Делгожди ги плеска сите невести на моминските им вечери.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Само уште една работа која ја научивме од америчките филмови. Не би терала никаква моминска вечер, безвезе ми е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom