Молитви

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Благословен е нашиот Бог, постојано сега секогаш и во вечни векови. Амин. Слава ти Боже наш Слава ти

Царе Небесен
Утешител Дух на Вистината кој си насекаде и се исполнуваш. Ризница на добрините, Животодавче, дојди вселисе во нас, очисти не од секоја нечистотија и спаси ги Благи душите наши. Свети Боже Свети Силен Свети Бесмртен помилувај не. Слава на Отца и Сина и Св Дух сега секогаш и во сите векови Амин


Пресвета Троица
помилувај не. Господе очисти ги нашите гревови, Владико прости ги нашите беззаконија. Свети посети не и исцели ги нашите слабости заради твоето Име. Господе Помилувај 3 Слава на Отца и Сина и Св Дух, Сега:

Татко
наш кој си на небесата, да се свети името Твое, да дојде царството Твое, да биде волјата Твоја, како на небесата така и на земјата. Лебот наш насушен дај ни го денес и прости ни ги долговите наши како што и ние им ги простуваме на нашите должници. И не нé воведувај во искушение но избави не од лукавиот, зашто Твое е царството и силата и славата на Отца и Сина и Светиот Дух, сега и секогаш и во вечни векови Амин.

Вратите на милосрдието отвори ни ги Благословена Богородице ние кои се надеваме во тебе да не погинеме но да се избавиме преку тебе од беди зашто ти си спасение на Христијанскиот род.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Молитва за мир во домот Боже на љубовта, Боже на мирот и долготрпението, помогни ни да живееме во овој дом секогаш во мир, во слога и љубов. Засилувај го нашето трпение, зашто Ти Господе, си долготрпелив кон нас грешниците. Скротувај не со благост кога сме гневни, не дозволувај му на злото да влезе длабоко во нас, да ги помрачи нашите души и да не раздели. Ти се опростувааш, помогни ни и нам да бидеме готови да простиме и да се смириме. Отстрани ги со Твојата силна десница причините на неразбирањето и кавгите и всади го во нашите срца духот на кротоста и љубовта, за да бидеме чеда на семејство од Тебе благословено и да напредуваме во секакво добро за Твоја прослава, на Отца и Сина и Светиот Дух.

Вечерна молитва Вечен Бог и Цар на секое создание, Ти ме удостои да живеам до овој час. Прости ми ги гревовите што ги направив со дело, зборови и помисли, и исчисти ја, Господе, мојата несреќна душа од секаква телесна и духовна нечистотија. Дај ми Господе, во оваа ноќ да имам спокоен сон, та кога ќе станам од мојата грешна постела, да му угодувам на Твоето пресвето име во сите дни на мојот живот и да ги победувам телесните и духовните непријатели што ме напаѓаат. Господе, избави ме од лоши помисли што ме осквернуваат и од грешни желби, зашто Твое е царството, силата, и славата на Отца и Сина и Светиот Дух, сега, секогаш и во вечни векови. Амин.

Молитва кон Пресвета Богородица Пресвета Дево, мајко на Севишниот Господ, семилостива заштитнице и покровителка на сите кои со вера ти приоѓаат. Погледни на мене од висините на твојата небесна Слава, послушај ја мојата смирена молитва и принеси му ја на твојот сакан Син. О преблагословена Богородице, ти си скоропослушница на сите и радост на напатените. Послушај ме и мене нажалениот. Ти ги смируваш тагите, смири ги и моите жалости и излекувај ги моите духовни и телесни болести. На тебе после Бога ја полагам сета моја надеж, биди ми закрилница и силна застапница пред твојот Син, Господ наш Исус Христос. Засили ја мојата вера во него. Утврди ме во неговата Љубов и научиме да те сакам и да та прославувам, Пресвета Мајко Божја, Богородице Марие. Се засолнувам под твојот Свет Покров пречиста Богородице закрилувај ме, Амин. Преславна Приснодево, Мајко на Христа Бога, принеси му ја нашата молитва на твојот Син и наш Бог, за преку тебе да ги спаси нашите души. Надеж ми е Таткото, засолниште Синот, а покров ми е Светиот Дух, Троице Света, Слава ти. Целата моја надеж ја полагам во Тебе, Мајко Божја, заштити ме под твојот покров. Владико многумилослив, Господе Исусе Христе, Боже наш, по молитвите на Пречистата Владичица наша Богородица и секогаш Дева Марија, преку силата на чесниот и животворен крст, преку застапништвото на чесните небески сили, на чесниот, славен пророк, Претеча и Крстител Јован, на Светите Славни и Добропобедни Маченици, на Преподобните и Богоносни Отци наши, на Светите Праведни Богоотци Јоаким и Ана и на сите Светии, направи ја благопријатна нашата Молитва, дарувајни прошка на нашите прегрешенија, одстрани од нас секаков непријател и противник, смири го животот наш, Господе, помилувај не нас и твојот свет, и спаси ги нашите души зашто си благ и човекољубив.

Молитва за благослов на домот Семилостив Боже, благослови го нашиот дом и Твојата силна рака да биде над сите што живеат во него. Испрати ни ангел чувар! Чувај не од несреќи, земјотреси, оган, поплави, од болести, од непријателски напади и од секое зло. Не дозволувај во нашиот дом да влезе лукав и нечист дух, што се осквернавува и ги расипува добрите взаемни односи, кој внесува непокорност и безгрижност кон Твојот свет закон, внесува раздори и кавги и ги одзема мирот и љубовта. Помогни ни да напредуваме во добродетелен живот и силна вера, нашите души да се приближат со чист и светол живот до Тебе, та да дојдеш Ти, Господе, кај нас и да живееш во нашиот дом, да царуваш во него, во нашите души и срца, да владееш со нашите мисли, чувства и желби. Ослободи не од непотребни грижи и освети ги нашите радости. Засили не кога сме слаби и тажни. Ако си со нас во тешките часови на тага и мака, на колебливост и исплашеност, тогаш нашите страданија и солзи се полесни, поподносливи. Исцели ги нашите болки и душевни рани, зашто само Ти ги гледаш и само Ти можеш да ни помогнеш. Преблаг Господе, не оставај не никогаш сами, за да не дојде кај нас непријателот на нашето спасение и да не погуби. Амин

Во Тага - Кон Небесниот Татко Татко наш небесен, предобар Боже, послушај ја мојата молитва што ти ја принесувам со солзи. Дај му на болниот здравје и сила. Ти знаеш колку многу страдам, колку ми е натажено срцето. Не оставај ме, Боже, помилувај ме преблаг небесен Татко со твојата нежна рака и влеј радост во моето срце. Секогаш ќе ти бидам благодарен, ќе ти се молам и ќе ја исполнувам твојата света волја. Амин. Владико, Седржителу, ти си лекар на нашите души и тела, зашто во тебе е животот и ти го даруваш според твојата неискажлива благодат. Погледни од височината на твоето пресветло живеалиште, послушај ја мојата смирена молитва и смилувај се на болниот кој многу страда и се измачува од болест. Ти ги гледаш неговите страдања, а ја гледаш и мојата тага. Смилувај се и излекувај го со твојата силна десница и дарувај му здравје. Утеши не и нас кои со љубов и голема тага ти се молиме. биди милостив, зарадувај не со твојата добрина, излекувај го, а ние ќе те прославуваме во сите денови на нашиот живот, Амин.

Пред вечера ќе јадат сиромасите и ќе се наситат, и ќе го прослават Господа оние што го бараат, нивните срца ќе живеат во вечни векови Амин

По вечерата Господе, ти не развесели со твоите созданија. Се радуваме на делата од твоите раце. Господе, се покажа светлината на твоето лице и на нас. Ти го развесели моето срце повеќе од колку што ќе се развеселеше од пченица, вино и елеј. Во мир ќе заспијам и ќе се успокојам, зашто ти си со мене, Господе, моја единствена надеж.

Пред ручек Господе Исусе Христе, Боже наш, благослови ни го јадењето и пиењето нам, на твоите чеда и умножи го во овој дом по молитвите на твојата пречиста мајка и на сите твој светии. Амин.

По ручекот Ти благодариме, Христе, Боже наш, што не насити со твоите земни блага. Не лишувај не од твоето небеско царство, но како што си дошол меѓу твоите ученици, давајќи им го твојот мир, така дојди и кај нас и спаси не

При патување Господе, Исусе Христе, Боже наш, кој си дошол на земјата за да ни го покажеш патот на Вистината и да не воведеш во царството на твојот небесен живот, благослови ме и биди со мене за сето време на моето патување. Твојата силна и спасоносна рака да ми биде на помош за да можам радосен, со вера и надеж на твојата Љубов да стасам таму каде што сум намислил. Ти се молам, преблаг Господе, да ми го испратиш твојот Ангел чувар. Тој да патува заедно со мене и да ме чува. Одстрани ги од мене сите пречки, несреќи и искушенија. Испрати ми добри другари, мирни среќавања, за да можам за сето време на моето патување и во целиот свој живот да те прославувам тебе, мојот Спасител и Бог, Амин.

Молитва пред почеток на секоја работа Господе Исусе Христе, Сине Единороден на безпочетниот твој Татко, ти си рекол со твојата пречиста уста: без мене не можете да направите ништо. Господе мој, со вера го примам ова што си го рекол. Ти се молам, помогни ми започнатото дело успешно да го завршам, во името на Отца, Сина и Светиот Дух, Амин



 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
По завршувањето на секоја работа Христе мој, ти си исполнување на сите мој желби, исполни ја со радост и веселба мојата душа и спаси ме зошто си многу милостив

За своите родители Колку сум радосен Господе, кога се обрнувам кон тебе и те молам за моите родители. Тие постојано се грижат за мене. Се трудат и со голема Љубов настојуваат да ме сочуваат од несреќа, болест и од секое зло. Тие секогаш имаат желба да ми биде добро и сакаат да бидам здрав, да станам добар и умен човек. Награди ги, Господе, со твојот Благослов, за сите добрини и за нивната Љубов кон мене. Дај им здравје и успех, чувај ги од несреќа, помагај им преку целиот живот да бидат среќни. Не лишувај ги од твојата помош и секогаш биди над нив. Помагај ми и мене да ги сакам, да им бидам послушен, да ги извршвуам нивните добри совети, со ништо да не ги огорчувам и да им бидам утеха и радост. Ова ќе биде за нив најсаканата награда за сите нивни грижи, неспокојства и труд околу мене. Ти се молам од се срце, дај им ја оваа награда. Послушај ја, Господе, мојата искрена молитва и исполниго нашиот дом со радост, зашто од тебе чекаме секое добро и тебе те прославуваме како наш Небесен Татко, Амин. Боже мој, примиги сите мој пријатели во твојата верна и љубезна заштита. Чувај ги верни, чесни и чисти, зацврсти ги во својата Љубов. Дај им сила, совесност и истрајност во доброто, прими не сите нас во небесните живеалишта и во твоето срце, Амин

При влегување во Храм Се зарадував кога ми рекоа: Да појдеме во домот на Господа. Господе, по твојата голема милост ќе влезам во домот твој и ке се поклонам пред тебе со страв во твојот свет Храм. Господе, води ме кон твојата правда, направи го мојот пат пред тебе прав заради моите непријатели, та без пречки да те прославувам тебе, единствено Божество - Отца и Сина и Светиот Дух, сега, секогаш и во вечни векови, Амин

Пред учење Милостив Боже, ти си вечната премудрост и изворот на Духовната Светлина и на знаењето. Испрати ми ја благодатта на твојот Свет Дух, за да се просвети мојот ум и моето срце и да биде одстранета од мене секаква духовна мрзливост. Со твојата благодатна помош полесно ке го усвојувам полезното знаење, ке го разбирам учењето, ке бидам добар ученик, нема да се расејувам и нема да ги заборавам моите должности. Нека мојата душа биде секогаш отворена за добрата наука и за вистинското знаење. Со нив да го збогатам мојот ум, да го облагородам моето срце, да те познавам тебе - Вистинската Мудрост и добрина, и да им послужам на блиските и на народот мој, Амин

:pop::icon_lol:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.324
Оче наш

Оче наш кој си на Небесата, да се свети името твое, да дојде Царството твое, да биде волјата Твоја, како на Небото така и на Земјата. Лебот наш насушен дај ни го денес и прости ни ги гревовите наши, како што и ние им ги проштеваме на нашите должници. И не не воведувај во искушение, но избави не' од лукавиот зошто Твое е Царстово и силата и славата на Отецот и Синот и Светиот Дух, сега, секогаш и во вечни векови.

Амин.

Едит:
дури после видов дека си ја пастирала, али не „Оче наш” - туку „Татко наш”...
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
не терам сеир со темава едноставно за тие шо се како мене ги почитувам молитвите и се но сите молитви се исти само место Бог ставете се себе си ЈАс не би сакал да бидам избришан Благодарам
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.324
Ќе бидеш малку појасен?
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
да ке бидам ацид јас место во бог верувам во себе можам да кажам скоро атеист но не сум Местата во молитвите каде стои Исус Оче Бог тие високи имиња стави го сопственото име доколку не сакаш можеш слободно да ме бришеш не се лутам
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.324
Не можам да го сменам она во кое веруваш. Таква е твојата верба и нема да те избришам, нормално. Само темава нека остане наменета за молитвите. За полемики околу постоењето на Бог, користете ги другите теми.
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
our father who arts in heaven, hallowed be thy name, thy kingdom come thy will be done on earth as it is in heaven. give us this day our daily bread and forgive us of our treaspasses as we forgive those who tresspass against us. lead us not into temtation but deliver us from evil for thyn is the kingdom, the power, the glory forever, hamin !!!!
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Acid напиша:
Оче наш

Оче наш кој си на Небесата, да се свети името твое, да дојде Царството твое, да биде волјата Твоја, како на Небото така и на Земјата. Лебот наш насушен дај ни го денес и прости ни ги гревовите наши, како што и ние им ги проштеваме на нашите должници. И не не воведувај во искушение, но избави не' од лукавиот зошто Твое е Царстово и силата и славата на Отецот и Синот и Светиот Дух, сега, секогаш и во вечни векови.

Амин.
Единствено Оваа молитва ја знам целата и редовно кога треба да се помолам за нешто се молам со тие зборови.Инаку имам молитва во кола иако не ја знам на памет а би сакала да ја научам...Бибе, многу ми е мило што си ја отворила темава
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Cestitki za temava Bibe...Inaku ovaa molitva sekogas si ja kazuvam koga za prv pat vo denov izleguvam nadvor...ne znam za vas ama ovaa jas ja kazuvam...

Oche nas koj si na nebesata,
blagoslovi me so mudrost,
blogoslovi me so sila,
blagoslovi me so znaenje i zastiti me od zloto.
Vo imeto na otecot, sinot i svetiot duh...
Amin.
 
Член од
13 октомври 2005
Мислења
525
Поени од реакции
47
Господе Исусе Христе, Сине Божји, помилувај ме мене грешниот
(Господе Исусе Христе, Сине Божји, смилувај се на мене грешниот)
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Крстителот напиша:
Господе Исусе Христе, Сине Божји, помилувај ме мене грешниот
(Господе Исусе Христе, Сине Божји, смилувај се на мене грешниот)

Sekoj vernik treba da si go povtoruva ova nekolku pati dnevno...
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Molitva za dar na prostuvanje


Spasitelu!
Nauci me da prostuvam od dusa na site,
Koisto so nesto me povredile.
Znam deka ne mozam da zastanam pred Tebe
So cuvstvoto na omrazata,
Koja se krie vo mojata dusa.
Ogrubeno e, Boze, moeto srce.
Vo mene nema ljubov.
Ti se molam nauci me da prostuvam
Na onie koisto me povredile,
Ogorcile i nazalostile,
Kako sto Ti Sam, Spasitelu,
Im prosti na svoite neprijateli, na Krstot!
Amin.



Molitva za prijatelite

Boze moj,
primi gi site moi prijateli,
vo Tvojata verna i ljubezna zastita.
Cuvaj gi
verni,cesni i cisti,
zacvrsti gi vo svojata ljubov.
Daj im sila,
sovesnost i istrajnost vo dobroto.
Primi ne site nas,
vo Tvoeto nebesko zivealiste
i vo svoeto srce.
Amin.



Molitva za smiruvanje na skarani

Chovekoljubiv Gospodi,Care na mirot,Gospodi Bozhe nash.
Ti ja urna pregradata na neprijatelstvoto i im go dade Tvojot mir na lugjeto,
za da zhiveat po Tvoja volja i da mu se raduvaat na vistinskiot zhivot.
Ti ni zapoveda da se sakame eden so drug i da ima mir megju site lugje.
Ti rece: Blazheni se mirotvorcite zoshto tie ke se narechhat sinovi Bozhji.
Se pokoruvam na Tvojata Sveta volja,Ti se molam,Vladiko,daruvaj im mir na Tvoite cheda shto se skarani.
Prosveti go nivniot razum so Tvojata svetlina i stopli im gi srcata so Tvojata ljubov,za da ne dozvolat zloto da gi ovladee.
Stivni ja vo niv raspravijata i izgoni gi site soblazni i raznomislenost.
Vkoreni go vo niv stravot od Tebe za da ne se pogordeat nivnite srca i da ne baraat odmazda.
Daj im go ona sto sluzhi za mir i vzaemno poucuvanje,zosto mnogu e ubavo i mnogu e prijatno koga bracata zhiveat zaedno i vo mir.
Ne ostavaj gi i natamu skarani,privedi gi vo Tvojot mir i spasi gi.
Potkrepi me i mene da bidam postojan vo nivnoto smiruvanje,

za da ja ispolnuvam Tvojata volja,da go zgolemuvam mirot i ljubovta megju Tvoite lugje,da ja zapoznaam radosta na mirotvorcite shto Ti gi nareche sinovi Bozhji.
Ti si nashiot mir,tebe te proslavuvame zaedno so Otecot i Svetiot Duh,sega,sekogash i vo vechni vekovi.
Amin.
 

Марко

The Macedonian Maniac
Член од
18 јануари 2006
Мислења
179
Поени од реакции
0
абе незнам да се молам само кога имам мака грешен сум?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom