Мозочен удар!

Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
I prvile skener na majka mi vcera i doktorite mi kazaa deka 99% majka mi nema da se opravi. Duri i da se razbudi od komata nemalo da moze da dise i mnogu problemi kje imala.. ako se razbudi voopsto. Citav bezbroj raboti na interentot no najmnogu se zainteresirav za ovie slucaevi kade sto sajd efektite na ovie apcinja za spienje pomagale na pacienti vo koma :( no ovie apcinja ne se nameneti za takvi situacii.

http://www.medscape.com/viewarticle/815113

https://sites.google.com/site/zolpidemtherapy/stroke

A deckovo dobil 8 mosocni udara i pak se razbudil so pomos na apceto ZOLPIDEN

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2079018/Sam-Goddard-Stroke-sufferer-23-woken-SLEEPING-PILL.html

Ne znam sto da pravam. Dali doktorite bi sakale da napravat takvo nesto i so majka mi :( .. nogu mi e tesko ... ne znam vekje sto da pravama ..
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Братучед ми на 30 години од еден мозочен удар почина пред 9 дена. Ако постоеше лек ќе му дадеа.
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Нека каже кој сака најголем проблем на ваквите удари е нервозата, човече ако секој Божји ден со нервоза живееш,тоа твое лице никогаш не знае да се смее, да бидеш малку расположен за нешто,нешто да те расположи,секогаш со негативна енергија, па пичку матер после некој период нормално дека нешто ке направи боом, од таков притисок што и правиш на себеси, и не ме чуди што се зголемува бројот на ваквите удари, денешните луѓе сакат да стигнаат нешто што не се стигнува, секој е концентриран на својата кариера, како да биде "успешен",западните медиуми не ебат во мозок жими се со таква приказна, секој живе со завист за другите, голема лубомора да бидам јас поуспешен во мојата кариера од сите, и цело време на тоа си концентриран и нормално таквиот тек не живот носи нервози, стресови, голем притисок, и резултати од таквите негативни емоци и доживувања се гледат со удар во мозок, срцев удар затоа што твоето тело не знае едноставно да се опушти од таквите мисли барем за минута
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
ЛУЃЕ ПОМОШ!!! Дали знаете некој добар доктор невролог или место болница каде поуспешно ги лечат болните од мозочен удар? Што помага при лечењето на мозочниот удар?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
ЛУЃЕ ПОМОШ!!! Дали знаете некој добар доктор невролог или место болница каде поуспешно ги лечат болните од мозочен удар? Што помага при лечењето на мозочниот удар?
За мозочен удар се дава терапија два пати на ден првите 3 дена, а останатите 7 дена еднаш на ден. 16 дена се критични, иако кажуваат 72 часа. Терапијата може да се дава на пациентот во болница и дома, во зависност дали ќе го земат или не. Повеќе неможам да помогнам.

Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
 
Член од
30 август 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Лани на 9 март 2014 година татко ми имаше мозочен удар т.е крварење на мозочното стебло. Ни пиеше ни пушеше, немавме никакви проблеми дома бевме многу сложно смејство. Тато една година пред да добиет мозочен удар магистрираше. Работеше во општина Охрид во делот со односи со јавност. В последно време беше премногу преокупиран со работата и потојано работеше . На сите секогаш им помагаше, а посебно за мене за сестра ми и за мајка ми најмногу се грижеше. Мама е медицинска сестра и работит во Општа болница во Охрид. Едно сабајле на 9 ти март тато стана и почна да и се жали на мама дека чувствува старшна главоболка и дека не слуша ништо освен зуње. Мама бидејќе не возеше ги повика соседите и веднаш заминаа во болница. По извесно време ни кажаа дека состојбата е критична и мора да се замине што поскори во Скопје. Уште одма се обезбеди возило од Брза Помош и заминаа во Скопје. Состојбата беше многу критична и шансите беа 0,1 % да преживее. Во кома беше 3 месеци, левата сртана му беше фатена. Го хранеа преку сонда, а дишеше со трахеостома. Во април се разбуди од кома, но за кратко време кога следеше и втора криза кога срцето му откажа и следеше реанимација. За срејќе фаламу на Бога, татко ми остана жив и се разбуди од кома, со што во јуни беше префрле во Св.Еразмо (костозглобна). Таму беше една недела, но поради недоволно спремниот прерсонал имаше криза и беше префрлен во новата болница во Охрид. Одкако излезе од втората кома во Скопје му се ослободи левата страна, но се појавија клонуси (тресејња) и на почетокот од преголеми тресења добиваше епи напади, но мајка ми бидејќи е медицинска сестра знаеше како д постаби в тие случаеви, а и јас бев покрај неа . На 12 септември 2014 год дојде дома и од тогаш па до сега секој ден доаѓа физиотерапеут. Мојот татко по карактер е многу храбра и решителна личност како и голем борец и поради тоа успеа да остане жив. Имам 15 години, мојта сестра има 9. Јас и мајка ми му помагаме на секој можен начин. Но пред три месеци во собрајќајка почина мојот вујко, брат на мајка ми кој многу ни помагаше и целиот периот додека мајка ми и татко ми беа во Скопје тој многу се грижеше за нас. Сега во мојата фамилија е голем хаос, вујна ми, братучедите, а посебно баба ми и дедо ми се уништени, а мајка ми се грижи за сите и во меѓу време е и на работа.Сега мојот татко многу се промени во неговиот карактер и не можам да поверувам дека е тој. Не е повеќе оној решителен човек, не е борец има загубено секаква волја. Не се труди и не сака да важба сам и е многу тажен за ситуацијата во која се наоѓаме бидејќи не може да ни помогне. Барам совет како да му помогнм да ја врати волјата и да почне повејќе да се труди и да се извлече од оваа ситуација во која се наоѓа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom