Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
А овој дел не ти чини?
Томе Неновски е редовен професор на Универзитетот Американ Колеџ Скопје (UACS). Од 2006 до 2011 година тој беше проректор на UACS. Во периодот 1991–1997 година Неновски беше заменик-гувернер на НБРМ. Има учествувано во многу преговори со меѓународни финансиски институции претставувајќи ја Р.Македонија. Има стекнато значајно искуство и пракса во монетарната политика и банкарство на Florida State University. Проф. Неновски има издадено 15 стручни книги од областа на банкарството, макроекономијата и јавните финансии. Исто така, проф. Неновски има објавено над 340 стручни трудови во домашни и меѓународни списанија и има учествувано на многу проекти, семинари и конференции. Проф. Неновски има добиено три државни награди за издаваштво, научно истражувачка работа и за посебен придонес во науката и образованието. Проф. д-р Томе Неновски во моментов е член на Советот на експерти во Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување- МАПАС.

Се разбира секогаш сте спремни да цитирате величини како Петар Гошев. Јакиот експерт.
Сега те молам најди биографија на петар Гошев и успесите што ги постигнал како научник.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Не пропадна ТАТ за време заменикгувернирањето на Неновски?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
е член на Советот на експерти во Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување- МАПАС.
Еве ти ја причината зошто дотичниот ги фали моменталните финансиски политики, нека му скинат советничкото место, па нека каже што е и како е.

Неновски има добиено три државни награди за издаваштво, научно истражувачка работа и за посебен придонес во науката и образованието
И Соња-ТАТ има добиено државни награди, дај цитирај ја и неа. :D

Се разбира секогаш сте спремни да цитирате величини како Петар Гошев. Јакиот експерт.
Сега те молам најди биографија на петар Гошев и успесите што ги постигнал како научник.
Од кај го извади Перо во муабетот?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
А овој дел не ти чини?
Томе Неновски е редовен професор на Универзитетот Американ Колеџ Скопје (UACS).
На УАЦС, втф, каде ректорот е оној кој долги години бил директор на пропаднатата Македонска банка каде беше уплеткано едночудо криминал и партиски капитал и тн...

Хаха, што не кажа ..
И Фич не ги читај. Комуњари, деструктивни елементи. Ќе бараме написи каде се збори исклучиво добро за Македонија.
и овие нешто не мразат
Macedonia Government Debt 2007-2015 Data | Chart | Calendar | Forecast
Government Debt in Macedonia increased to 2772 EUR Million in 2013 from 2555 EUR Million in 2012. Government Debt in Macedonia averaged 1935 EUR Million from 2007 until 2013, reaching an all time high of 2772 EUR Million in 2013 and a record low of 1387 EUR Million in 2008. Government Debt in Macedonia is reported by the Ministry of Finance, Republic of Macedonia.

Macedonia recorded a Government Debt to GDP of 45.90 percent of the country's Gross Domestic Product in 2014. Government Debt to GDP in Macedonia averaged 36.27 percent from 1999 until 2014, reaching an all time high of 48.80 percent in 2001 and a record low of 23 percent in 2008. Government Debt to GDP in Macedonia is reported by the National Bank of the Republic of Macedonia.

Macedonia Government Debt to GDP Forecast
Q3/15 Q4/15 Q1/16 Q2/16 2020 2030 2050 Unit​
Government Debt to GDP 45.9 45.62 46.09 45.2 44.3 47.27 47.41 47.41 percent

Macedonia Government Debt Forecast
Forecast Actual Q3/15 Q4/15 Q1/16 Q2/16 2020 2030 2050 Unit
Government Debt 2772 3023 3107 3153 3200 2031 3211 2025 EUR Million

Macedonia Competitiveness Rank
Macedonia is the 63 most competitive nation in the world out of 144 countries ranked in the 2014-2015 edition of the Global Competitiveness Report published by the World Economic Forum. Competitiveness Rank in Macedonia averaged 80.56 from 2007 until 2015, reaching an all time high of 94 in 2008 and a record low of 63 in 2015. Competitiveness Rank in Macedonia is reported by the World Economic Forum
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
На УАЦС, втф, каде ректорот е оној кој долги години бил директор на пропаднатата Македонска банка каде беше уплеткано едночудо криминал и партиски капитал и тн...

И Фич не ги читај. Комуњари, деструктивни елементи. Ќе бараме написи каде се збори исклучиво добро за Македонија.
и овие нешто не мразат
Macedonia Government Debt 2007-2015 Data | Chart | Calendar | Forecast
Government Debt in Macedonia increased to 2772 EUR Million in 2013 from 2555 EUR Million in 2012. Government Debt in Macedonia averaged 1935 EUR Million from 2007 until 2013, reaching an all time high of 2772 EUR Million in 2013 and a record low of 1387 EUR Million in 2008. Government Debt in Macedonia is reported by the Ministry of Finance, Republic of Macedonia.

Macedonia recorded a Government Debt to GDP of 45.90 percent of the country's Gross Domestic Product in 2014. Government Debt to GDP in Macedonia averaged 36.27 percent from 1999 until 2014, reaching an all time high of 48.80 percent in 2001 and a record low of 23 percent in 2008. Government Debt to GDP in Macedonia is reported by the National Bank of the Republic of Macedonia.

Macedonia Government Debt to GDP Forecast
Q3/15 Q4/15 Q1/16 Q2/16 2020 2030 2050 Unit​
Government Debt to GDP 45.9 45.62 46.09 45.2 44.3 47.27 47.41 47.41 percent

Macedonia Government Debt Forecast
Forecast Actual Q3/15 Q4/15 Q1/16 Q2/16 2020 2030 2050 Unit
Government Debt 2772 3023 3107 3153 3200 2031 3211 2025 EUR Million

Macedonia Competitiveness Rank
Macedonia is the 63 most competitive nation in the world out of 144 countries ranked in the 2014-2015 edition of the Global Competitiveness Report published by the World Economic Forum. Competitiveness Rank in Macedonia averaged 80.56 from 2007 until 2015, reaching an all time high of 94 in 2008 and a record low of 63 in 2015. Competitiveness Rank in Macedonia is reported by the World Economic Forum
Lurtz некој предлог, онака да си фантазираме малку...: а што би ти предложил, еве први десет потеза кои би ги направил на финансиски план :sneaky:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Lurtz некој предлог, онака да си фантазираме малку...: а што би ти предложил, еве први десет потеза кои би ги направил на финансиски план :sneaky:
само два потега за темава, да си стегне Македонија буџетскиот задник и да престане со ненормални идеи и квазипроекти како палми, тркало, компјутер "за секое дете", автобус и скицентри за секој пензионер...Само тркалото во најава чини 18 милиони. Компјутерите од почеток 18 милиони неколкупати се зголемени плус се набавени нови за 10, можеби и повеќе, палмите половина милион само за набавка, во секоја локална и централна единица луѓето се превработени без потреба искуство школо и знаење....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
само два потега за темава, да си стегне Македонија буџетскиот задник и да престане со ненормални идеи и квазипроекти како палми, тркало, компјутер "за секое дете", автобус и скицентри за секој пензионер...Само тркалото во најава чини 18 милиони. Компјутерите од почеток 18 милиони неколкупати се зголемени плус се набавени нови за 10, можеби и повеќе, палмите половина милион само за набавка, во секоја локална и централна единица луѓето се превработени без потреба искуство школо и знаење....
..ова повеќе како некаква дијагноза, прашањето е околу предлогот за терапија...и како да се примени.... Констатацијата "да си стегне Македонија буџетскиот задник и да престане со ненормални идеи и квазипроекти" е премногу воопштена и не дефинира ништо. Освен тоа тркалото кое е очигледен имбецилизам и доказ дека некој веќе нема идеи, визија, ниту концептуална перцепција , останатото е предмет на вкус..., а тој е мноогу растеглива категорија...;)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Борчот колкав ни е? 5-6 миљарди евра?
500.000 бубрези по 20.000 евра се 10 милијарди евра, и борчој да вратиме и цела Македониј со барок и споменици да ја прекриеме, и селата барокни ќе ги напрајме и во на секој крстопат бронѕен лав или фонтана шо свири ќе клаиме.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
..ова повеќе како некаква дијагноза, прашањето е околу предлогот за терапија...и како да се примени.... Констатацијата "да си стегне Македонија буџетскиот задник и да престане со ненормални идеи и квазипроекти" е премногу воопштена и не дефинира ништо. Освен тоа тркалото кое е очигледен имбецилизам и доказ дека некој веќе нема идеи, визија, ниту концептуална перцепција , останатото е предмет на вкус..., а тој е мноогу растеглива категорија...;)
Ако јадеш превише леб, ќе се гоиш. Намали лебот, ете ти лек. Додека не откриеш кој вирус е, нема серум. Кога ја одредиле дијагнозата (која нормално, не е од мене одредена туку од најголем број ликови кои си ја знаат работата), лекот си го знаат. Работата е дали сакаш да се лекуваш според класична терапија или ќе си играш со здравјето, а потем кога ништо нема да делува, ќе посегнеш и по лекчињата на баба Рада.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ако јадеш превише леб, ќе се гоиш. Намали лебот, ете ти лек. Додека не откриеш кој вирус е, нема серум. Кога ја одредиле дијагнозата (која нормално, не е од мене одредена туку од најголем број ликови кои си ја знаат работата), лекот си го знаат. Работата е дали сакаш да се лекуваш според класична терапија или ќе си играш со здравјето, а потем кога ништо нема да делува, ќе посегнеш и по лекчињата на баба Рада.
хммм, ова сега не е во контекст на приказнава која ја предеме овде, ама ме заинтригира...дај покажи со прст кој тоа дијагностичари си ја знаат работата и кое тоа лечење со класична терапија во последно време (деценија-две) некого во светов излечило....:tapp:
За почеток ај околу пензионерите..Светот стареее, секаде.... па и кај нас, уште малку ќе има повеќе пензионери од оние кои работат и полнат фондови.. дај некој предлог околу тоа???
Еве јас мислам дека не вруќи бањи , не скијање... туку и банџи скокови би им понудил, елегантно да зголемам смртност.
Како ќе го решаваш тој проблем.. ???? Гасни комори би било малку претерано нели, бар за сега...т.е. барем неколку следни изборни мандати..
Во ситуација на девастирано стопанство каде немаш работа за младите , а не па да тераш народ да работи до 70 години. И кога претпиемачи ни за лек, па најголемиот вработувач , сакаш нејќеш станува државата , а најиновативниот деловен дострел нешто ко Скопје 2014, рингишпили, тркала, насукани галии...плажи,палми..и спортски хали ;)
Некоја идеа за почеток...за тој сегмент??? На пример да го прашаме сопственикот на ФАС пред банкрот, зошто тој не е Ван-Хол, па Владата да го спасува од банкрот???
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Некоја идеа за почеток...за тој сегмент??? На пример да го прашаме сопственикот на ФАС пред банкрот, зошто тој не е Ван-Хол, па Владата да го спасува од банкрот???
ете, гледаш и самиот како ти текнуваат идеи. Идеи има колку сакаш по сите теми, вклучувајќи ги и политичките од минатото. Битна е дијагностиката. Ама штом бараш идеи, сумњива е работава. Ќе се ангажираш у влада. Што се однесува до пензионерите и младите, потсети се кој е главниот издувен вентил во Македонија за работна сила. Не 20 ами стотици години наназад.
а...дај покажи со прст кој тоа дијагностичари си ја знаат работата и кое тоа лечење со класична терапија во последно време (деценија-две) некого во светов излечило....:tapp:
дијагностичари има. Ако читаш различни весници и тв. Проблем веројатно за оние кои треба да ја применуваат е вториот дел, терапијата. Ама доволно долго си присутен овде, веројатно подобро знаеш и од мене кој што и како.
Впрочем, може ли Македонија да ги врати кредитите?
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ете, гледаш и самиот како ти текнуваат идеи. Идеи има колку сакаш по сите теми, вклучувајќи ги и политичките од минатото. Битна е дијагностиката. Ама штом бараш идеи, сумњива е работава. Ќе се ангажираш у влада. Што се однесува до пензионерите и младите, потсети се кој е главниот издувен вентил во Македонија за работна сила. Не 20 ами стотици години наназад.
...а бе "дијагностичари", пари и будали пун е светот, така и идеи колку сакаш, проблемот е во реализацијата , што би рекол Грујо во остварувањето. :)
А околу издувниот вентил ...не би се сложил само во едно нешто..., гурбетот отсегогаш бил тоа, судбина на сите глупи народи, проблемот е во тоа што некогаш бар не беа такви плачипички и принцези на зрно грашок...ко сега ....или барем така се чинеше ..:sneaky:
Но ништо не е ко некогаш , па на исто ти доаѓа.....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
хммм, ова сега не е во контекст на приказнава која ја предеме овде, ама ме заинтригира...дај покажи со прст кој тоа дијагностичари си ја знаат работата и кое тоа лечење со класична терапија во последно време (деценија-две) некого во светов излечило....:tapp:
Само енергетика, земјоделие и сточарство.
Фабриките изгубија континуитет руинирани се испокрадени презадолжени и тоа малце шо беше талентирано и стручно или остаре до пензија или замина на запад, туку парите да ги вложиме во тие 3 сегмети, се друго - ако дај госпот, со до сегашни 500 милиони евра дадени за стиропор и лим, се правеа уше 2 хидроцентрали како козјак и со кусурот да се испресеца македонија со канали за довод и одвод, да се отворат бунари и подземни извори ни суша ни поплава да не ни влијае, ако неќе европа, ќе сака русија ако неќе русија ќе сака блискиот исток кина балкан... ем ефтино ние ќе јадеме ем поефтина струја ќе имаме ем и некој динар ќе заработиме од тоа. Погони за основна преработка на овошје и зеленчук, ништо комплицирано, и на големо шлепери и композиции носи и разнесувај, никој не рекол, фала неќиме да јадиме, а за струја апетити се појќе ќе растат во регионот, па и ветерници за струја.... енергија и храна, ТВ пред тебе чипсот до тебе - симбол на иднината
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
...., гурбетот отсегогаш бил тоа, судбина на сите глупи народи, .....
гледаш како ти текна. Сепак мислам дека тоа е судбина на сите мали или колонијализирани народи.
...а бе "дијагностичари", пари и будали пун е светот, ....
ти тама мислиш. Колку пари дадов и колку мајстори сменив додека не ми дијагностицираа зошто колата гаси и сецка. Те ова ти е, те она ќе смениш.... А и терапевти има. Проблемот е што дел од тие стручњаци веројатно не се нафаќаат да влезат во матни води на политика. За вториот проблем сигурно не треба да си стручен да видиш дека сеуште безобразно се троши на она што го споменав и сеуште се вработуваат лица во буџетските фирми. Колку треба да си стручен за да кажеш стоп макар за тие вработувања?
Каде е тука во приказната другар руралниот развој, враќање на населението, каде е Вардарска Долина итн?
Не знам јас што треба во политиката кај банките или извозните фирми, но ете, @Let 3 го спомна земјоделието па можам да ти кажам таму што фали и што е вишок. Инфраструктурата во земјоделието е многу лоша. Најголем дел од површините не се наводнуваат. Дел од системите за наводнување не функционираат. Од пописот 2007 ќе прочиташ дека 70% од земјоделците наводнуваат само 70000 хектари. Добар дел од површините е жеден за вода, само 120 илјади може да се наводнуваат. Пелагонија (главно подрачје за индустриски и житни култури) 2/3 од површините не се наводнувани. Тетовските ниви ќе прочиташ дека се поплавени и наводнети со фекалии. Сигурно знаеш дека кога беше суша, ги намалуваа стадата овци, немало вода :eek:
Гледав Кумановско, овчеполието Немањици, Амзабегово, запечени жита, исушен сончоглед, мака да те фати од нашето земјоделие.
Механизацијата е приказна за себе, добар дел од неа од Титово време. Тоа ќе го прочиташ дури и од Сител. 2/3 од механизацијата е стара над 20 години. Се смета дека уште 2/3 плус на легализираните трактори се нерегистрирани. Проблемот со поплавите и одводот се исто голем проблем. Тутунот кој носеше добри девизи, од оваа година по налог е намален, уште една нелогичност. Има уште многу што да се пишува за ова.
А субвенции, т.е. пари од буџетот за кои повторно се задолжуваме, се фрлаат тукуречи во ветер и тоа колку што знам се исплаќаа за засеани површини, а не по принос или по легален откуп што е уште една лоша идеја која остави простор и за манипулација односно една шарена лага.
Ете нешто Конкрит каде треба да се делува како пример, само еден од столбовите во стопанството кој прави 10, со дополнителната индустрија и 20% од БДП.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom