Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.158
ситница за ЕВН се и моите 2000 денари сметка за струја па ќе ме исклучат, казнат и дадат на извршител за нив ако не ги платам.
Така да секоја ситница - мора да се врати со камата а нашите ситници од 600 милиони долари во 1991, достигнаа до можеби 6 милијарди денес - госпот знае колку се.
Башка шо во 91 се уште со полна пареа работеа фабрики, претпријатија комбинати рудници - кои правеа домашни производи од домашни материјали ... а денес воглавном кафиќи, бутици, и погони каде сортираме странски кабли или доправаме странски полупроизводи.
Така да не чекаат сите твои наведени сценарија, во зависност од тоа кој експерт ќе одбере кој метод за излез од кризата.
Да не речиш вака така и дека не мислам на моите пријатели од комуњарско етничко потекло на кои судбината во последните 10 години не им била наклонета, кога купував јаже зедов тро отпоќе. Знам дека кога ке дојде судниот час ке ти биде срам да побараш а ќе немаш да си купиш па мислев и на тебе :love:
Зошо се пријателите ебагоо.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Па најпрвин се почнува со зголемување на даноци и давачки, после изборите ќе го вратат законот за 35% оданочување на фриленсерите (жал ми е за Битушанец, ама неминовно е ова за да ги остварат планираните приходи за наредниот буџет), па секојдневни контроли по фирми да бараат влакно во јајце за да пишат казна од 2-3к евра, џандари на секоја бандера да цепаат казни и слични методологии што веќе ги видовме.
Ако ова не успее следува покачување на основицата за пензиско од 18 на 21% од бруто платата( со образложение дека светската криза поминала), покачување на ДДВ-то на 19-20% (со образложение дека Шведите имаат 25% па живеаат ко цареви). После тоа идеме на продажба на ЕЛЕМ и други државни фирми, за на крај да завршиме со девалвација на денарот (со примена на слободен курс како што имаат Србите).
Комедија си, не ми е јасно само дал носиш црна шиљаста капа, ил си само закукуљен кога баеш и фрлаш клетви и црни маѓии ??? :) :) Зар мислиш дека се е така едноставно??? ..даноци, казни , шведско ДДВ , слободен курс и после??? ...плави се Јадран таласа???... Ми го разубавуеш денот неделен... :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Јас прогнозирам црно сценарио и затоа си купив јаже дури можам да си го дозволам и ете се осигурав барем околу тоа. Еден мој познаник кој е така да речам малце повеќе нафатиран си купи кожен ремен некоја марка позната и ми рече дека веќе ако мора да се оди нека се оди во стил, за после некогаш потаму кога ке кажуваат луѓето да се знае кој беше кој. Кој се бесел со обично јаже, кој со свилени гајтани и кожни ремени, кој со крпи и чаршафи, чунким не било сеедно кој со што си го свиткал вратот. Во едно се сложивме дека нема да бидиме пички и да бегаме како глувци туку до последно ке останиме тука.
Дали овој одговор ги задоволува товите строги критериуми?
Аман бе малку брзате...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Да не речиш вака така и дека не мислам на моите пријатели од комуњарско етничко потекло на кои судбината во последните 10 години не им била наклонета, кога купував јаже зедов тро отпоќе. Знам дека кога ке дојде судниот час ке ти биде срам да побараш а ќе немаш да си купиш па мислев и на тебе :love:
Зошо се пријателите ебагоо.
а бе вие вемро ако ви се јажињата како и асфалтот и стиропорните фасади, нема да искрепат бесење.
Треба да бараш јаже да пиши Маде ин Југославија.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
а бе вие вемро ако ви се јажињата како и асфалтот и стиропорните фасади, нема да искрепат бесење.
Треба да бараш јаже да пиши Маде ин Југославија.
Се потрошија тие јажиња во 90тите.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.158
а бе вие вемро ако ви се јажињата како и асфалтот и стиропорните фасади, нема да искрепат бесење.
Треба да бараш јаже да пиши Маде ин Југославија.
Нашла ѓупката колбас , оти крив бил. И вас комуњарите крајот не ви се наоѓа.
Кај да ти најдам сега комуњарско јаже, ке ти дам од ова повеќе па дупло врзи го. Или ослаби. Во криза сме или што. Си накачил таму 130 кг жива мера во тешка криза па уште и јажето не му чинело, се жали. Не да речиш фала другар што си се сетил на мене ама јас од ЈНА имам набавено опасачи повеќе парчиња па повели бирај тој комуњарско јаже бара.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Нашла ѓупката колбас , оти крив бил. И вас комуњарите крајот не ви се наоѓа.
Кај да ти најдам сега комуњарско јаже, ке ти дам од ова повеќе па дупло врзи го. Или ослаби. Во криза сме или што. Си накачил таму 130 кг жива мера во тешка криза па уште и јажето не му чинело, се жали. Не да речиш фала другар што си се сетил на мене ама јас од ЈНА имам набавено опасачи повеќе парчиња па повели бирај тој комуњарско јаже бара.
Jaс пазам на имиџ и со шо ќе се обесам, тебе како штабски сендвичар можи не ти е гајле да те најдат кај шо се нишаш на шогоде ортома, али јас морам и во такви мигови да бидам на ниво и обесен на брендирана марка јаже со 3 години гаранција и сертификат за потекло на влакната
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.804
Значи сакаш да кажиш не си глушец и дека си патриот и ке останиш тука во добро и во лошо ?
Добро..... а јаже си купи ?
Аман, употреби го више тоа јаже. Пред два дена го купи, ќе му помине рок на траење.

(...и остај малку за Ireal и Ѓорѓи)
 
B

Bafra

Гостин
Јас прогнозирам црно сценарио и затоа си купив јаже дури можам да си го дозволам и ете се осигурав барем околу тоа. Еден мој познаник кој е така да речам малце повеќе нафатиран си купи кожен ремен некоја марка позната и ми рече дека веќе ако мора да се оди нека се оди во стил, за после некогаш потаму кога ке кажуваат луѓето да се знае кој беше кој. Кој се бесел со обично јаже, кој со свилени гајтани и кожни ремени, кој со крпи и чаршафи, чунким не било сеедно кој со што си го свиткал вратот. Во едно се сложивме дека нема да бидиме пички и да бегаме како глувци туку до последно ке останиме тука.
Дали овој одговор ги задоволува товите строги критериуми?
Мислам дека ти беше во приватен сектор и ако тебе не те интересира на каде би се движела економијата оние 200.000 државни паразити и 300.000 пензионери па ИЧ не ги интересира. Така да твојот одговор не ги задоволи моите критериуми. Ама твое јаже твој врат

....он е бе само мала , ситна занемарлива девијација, повеќето ко тебе , мене итн. имаат еволуирано. Нормално како кој и во што...е веќе друго :)

..не може да се осигураме..т.е. било кое осигурување, незнам какво, дал Лојд , дал бетонирана каса со златници не значи ништо на судниот ден. ГОЛЕМИ премрежиња не се очекуваат , освен ако американците не направат некое големо срање , посебно со нивниве исил гавази и го запалат светот. Тогаш и онака се ти е џабе. И тие кои ќе преживеат нема да бидат сигурни дали го направиле вистинскиот избор... :) Значи ..: сонцето ќе изгрева на иста страна и понатака, ќе ги грее тие кои се живи, а на другите ќе им е сеедно..., она ниво на живот кој го живееш сега исвесно е дека и понатака ќе го живееш. Никогаш нема да бидеш задоволен со него, а како ќе поминува времето се повеќе ќе ти се чини дека минатите времиња беа подобри...и то.
Ништо поразлично од истото веќе 10.000 години... :) :)
Епа убаво напиша дека се се повторува бидејќи човечките особини се непроменети (алчност,нечесни,неморал, мрзливи, егоисти итн итн) . Војни имало и ќе има но економијата секогаш работела, некои сектори помалку некои повеќе. На осигурување мислев на зачувување на вредноста на сегашниот капитал со кој располагаме, не е многу па баш затоа како и тоа малку што го имаме да го заштитиме - дали во акции, дал вво земја, дал во гарсоњера итн итн

Branchez Трајко Славески (потомок на предавникот од Охридскиот регион) се залагаше за слободен курс уште кога беше министер ама поради некоја причина не го овозможија тоа :toe:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.158
Jaс пазам на имиџ и со шо ќе се обесам, тебе како штабски сендвичар можи не ти е гајле да те најдат кај шо се нишаш на шогоде ортома, али јас морам и во такви мигови да бидам на ниво и обесен на брендирана марка јаже со 3 години гаранција и сертификат за потекло на влакната
Е сега ме навреди. Јас одам во Сабина, купувам јаже и мислам и на тебе па со последните пари од платата купувам и за тебе бидејќи сакам да те изненадам , а воедно да не се најдиш во небрано па да се срамиш ,а ти видиго имал брендирана роба на залиха. Не бе на комуњар неможе да му се верува.
П.с Чувај некое метро, јас со ова ќе го врзам магарето, му одело кај комшијата и му ја гризело крушата.
Не ми е толку за комшијата ама крушата има така убај гранки, ни многу високи ни ниски. Таман за бесење шо се вели, идеална.[DOUBLEPOST=1476611107][/DOUBLEPOST]
Аман, употреби го више тоа јаже. Пред два дена го купи, ќе му помине рок на траење.

(...и остај малку за Ireal и Ѓорѓи)
А ти војводо што метод ке употребиш. Само немој да речиш во комитски стил дека ке заминиш. Она де со камата и револверот. Клише е веќе тоа, башка ако ти се одтогаш можи и зарѓани се. Ем што нема да се убише туку и некоја сепса ке фатиш , после крајот нема да ти се гледа.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Ќе може ли на темава да се збори за што не очекува во Македонија.... инфлации,дефлации,девалвации, зголемување на даноци и давачки ...како да се осигураме колку толку ...

Ви благодарам. :love:
Mnogu ednostavno é, kje trknesh do juzhniot sosed, se kje ti objasnat, vidi im ja situacijata i pokraj milijardite na EU, neshto slichno i vo MK, samo bez milijardite povtorno, od EU.
Duri togash edinstveneata cevka za vozduh kje bidat gluvcite koi pobegnale, takozvana dijaspora.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.158
Мислам дека ти беше во приватен сектор и ако тебе не те интересира на каде би се движела економијата оние 200.000 државни паразити и 300.000 пензионери па ИЧ не ги интересира. Така да твојот одговор не ги задоволи моите критериуми. Ама твое јаже твој врат
Јас сум во проватен сектор вработен, не сум газда како вас па да се секирам за економските токови и како би ги променил. Мене плата дај ми до 15, плати ми пензиско, здравствено, к-15, прекувремено и по некој бонус и толку. Кога ке дојди време за бесење каде сите Турци , таму и младиот Мујо.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Мислам дека ти беше во приватен сектор и ако тебе не те интересира на каде би се движела економијата оние 200.000 државни паразити и 300.000 пензионери па ИЧ не ги интересира. Така да твојот одговор не ги задоволи моите критериуми. Ама твое јаже твој врат



Епа убаво напиша дека се се повторува бидејќи човечките особини се непроменети (алчност,нечесни,неморал, мрзливи, егоисти итн итн) . Војни имало и ќе има но економијата секогаш работела, некои сектори помалку некои повеќе. На осигурување мислев на зачувување на вредноста на сегашниот капитал со кој располагаме, не е многу па баш затоа како и тоа малку што го имаме да го заштитиме - дали во акции, дал вво земја, дал во гарсоњера итн итн

Branchez Трајко Славески (потомок на предавникот од Охридскиот регион) се залагаше за слободен курс уште кога беше министер ама поради некоја причина не го овозможија тоа :toe:
..слободен курс од ништо е ништо, а Трајко Славевски, незнам кои му се претците , ама знам дека може ушите да си ги јаде..и најдобро би било да престане да се преставува како економист. Нек оди поарно кај некој пиљар на Зелено Пазарче за чирак , покорисен ќе биде,,, :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom