Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Четирите непријатни вистини за македонската економија
http://prizma.mk/kolumni/chetiri-neprijatni-vistini-za-makedonskata-ekonomija/

трите заблуди за македонската економија
http://prizma.mk/kolumni/tri-zabludi-za-makedonskata-ekonomija/

и шест решенија за македонската економија
http://prizma.mk/kolumni/shest-reshenija-za-makedonskata-ekonomija/
...чек, чек ова ти е оној комедијантот левак??? Се чита ли тој батка откако напише нешто од напред , па од назад према напред , па клот , па фркет??? Веројатно не... бидејќи тогаш би забележал кои глупости пишува..па не би ги објавил..... :) :)[DOUBLEPOST=1476599722][/DOUBLEPOST]
праќаат и те како, во првите 4 месеци 2014 стигнале 386 милиони евра од нашите за свои овде или во просек скоро 100 милиони евра месечно, рачунај тука не се евидентирани пари кои печалбарите ги носат овде кога идат на одмори и ги даваат на рака и кои не поминуваат низ банкарски канали, такви можи да ги има уште повеќе, така да горе долу по 2 милијарди евра годишно идат од печалбарите, државата тоа го знае и единствен начин да се дочепа до нив е да измислува нови давачки и да удира нови глоби, зато и имаме често менување на документи кои треба да се вадат па уверенија папиири легализации елаборати приватизации казни за ајвар големи казни за точаци УЈП трудова, саниарна.... па ќе запиштат по скајп и вајбер од овде таткото или братот “Амен помагај мора да платам 500 или 1000 евра оти ќе ни остане дворо, или ќе ми затворат дуќан или ќе ми пленат се од дома“
Имаме уште луфта во такво финансирање и секој шо замина од овде млад здрав и прав за да работи во странство е добробит за власта поарно од колку да се мисли овде да му субвенционира работно место со 20.000 евра и никаква корист државата нема од негови 200 евра плата.
..срамота жива се нема што..., ебате власта која владее во стил : после мене потоп :) :) ...да беше некоја друга..ќе врнеа каранфили...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
ма да, тој пишува глупости. Едино нешто паметно во Македонија е заглави фирма со кредит, распродади, санирај банка...и повторно во круг. И се под изговор-"западот бара се да се приватизира".
бидејќи тогаш би забележал кои глупости пишува
Можеш и да напишеш кои се тие глупости кои тој ги пишува. Оти пиперки на дожд не се печат па имам време да читам додека чекам повторно негде да поплави. Пошто од таков развој, расцут на прифатизираното стопанство, денар не останува од стопанството канализација да прошират.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
..срамота жива се нема што..., ебате власта која владее во стил : после мене потоп :) :) ...да беше некоја друга..ќе врнеа каранфили...
јас пак ќе ги гласам овие шо се сега на власт, децата в странство, едното аустралија другото германија по 150 евра месечно тие, 150 евра пензија - оп 450 евра месецо секој ден на широк сокак ќе пијуцкам кафе и егзотични коктели..
Оние другите комуњари, ќе не натераат да работиме пак по фабрики, комбинати, рудници во смени, ко на времето
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.177
kako:
ivo ivanovski
martin protuger
zoran stavreski
mile janakieski
saso mijalkov
da prodolzam?
За овие што ги наброј ситуацијата е сосем друга, но ајде и така нека биди по твое. Ете и тие се глувци и први го напуштаат бродот што тони.
Ти во која категорија ке се ставиш?
Во глувците што први го напуштаат бродот или во другите?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
За овие што ги наброј ситуацијата е сосем друга, но ајде и така нека биди по твое. Ете и тие се глувци и први го напуштаат бродот што тони.
Ти во која категорија ке се ставиш?
Во глувците што први го напуштаат бродот или во другите?
Ja sum seuste vo mkd,ali za razlika od tebe ne sum vo gomnata na pogore navedenite. A ti gi jades gomnata i vikas,bre sto vkusno.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.177
Ja sum seuste vo mkd,ali za razlika od tebe ne sum vo gomnata na pogore navedenite. A ti gi jades gomnata i vikas,bre sto vkusno.
Значи сакаш да кажиш не си глушец и дека си патриот и ке останиш тука во добро и во лошо ?
Добро..... а јаже си купи ?
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Јас си купив јаже , купете си и вие посовреме.
Немој после на некој да му биди криво дека нема пари ни за јаже.
Ете кажано ви е .
Pred tochno eden vek, Makedonecot koga bil pod tursko go kazhuval ovoj muabet, eden vek podocna potomcite na toj ist Makedonec, potochno Ti go kazhuvash istiot toj muabet i mislish deka si mudar.

Da se raboti za dve-tri godini pa i deset mozham da razberam, ama eden cel vek da ne evoluirash i da go razberesh vremeto koe ti e realnost.
Ete zatoa brodot tone, a gluvcite kako tebe tolku se namnozhija, so razmer na epidemija, pa zatoa normalniot svet si zaminuva, nemozhejkji da ja podnese reata koja e sé ponepodnosliva.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
, а кога ќе дојде на 100% се ресетира на нула. Малку кој знае за тоа т.е.дека бројчаникот е таков..
Малку кој остана да верува во Дедо Мраз, затоа не знаат дека бројчаникот се ресетира на нула.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.177
Pred tochno eden vek, Makedonecot koga bil pod tursko go kazhuval ovoj muabet, eden vek podocna potomcite na toj ist Makedonec, potochno Ti go kazhuvash istiot toj muabet i mislish deka si mudar.

Da se raboti za dve-tri godini pa i deset mozham da razberam, ama eden cel vek da ne evoluirash i da go razberesh vremeto koe ti e realnost.
Ete zatoa brodot tone, a gluvcite kako tebe tolku se namnozhija, so razmer na epidemija, pa zatoa normalniot svet si zaminuva, nemozhejkji da ja podnese reata koja e sé ponepodnosliva.
Секој ке си најде оправдување за своите постапки.
Туку сакаш да кажиш дека и глувците еволуираа па наместо први да го напуштата бродот кој тоне како што е ред и како што било одсекогаш, тие решиле да не бегаат па затоа вие моравте да му ја дувните први од бродот. Као нешто вие не сте глувци , вие сте херои.
Јако оправдување нема што. Така си се тешиш ? И ти успева, мислам си верваш на ова.
 
B

Bafra

Гостин
Ќе може ли на темава да се збори за што не очекува во Македонија.... инфлации,дефлации,девалвации, зголемување на даноци и давачки ...како да се осигураме колку толку ... можно ли дека сме мала држава со 1 милијарда (за нив е ситница) годишно да не одржуваат во живот итн итн а не глувци и проза.

Ви благодарам. :love:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.177
Ќе може ли на темава да се збори за што не очекува во Македонија.... инфлации,дефлации,девалвации, зголемување на даноци и давачки ...како да се осигураме колку толку ... можно ли дека сме мала држава со 1 милијарда (за нив е ситница) годишно да не одржуваат во живот итн итн а не глувци и проза.

Ви благодарам. :love:
Јас прогнозирам црно сценарио и затоа си купив јаже дури можам да си го дозволам и ете се осигурав барем околу тоа. Еден мој познаник кој е така да речам малце повеќе нафатиран си купи кожен ремен некоја марка позната и ми рече дека веќе ако мора да се оди нека се оди во стил, за после некогаш потаму кога ке кажуваат луѓето да се знае кој беше кој. Кој се бесел со обично јаже, кој со свилени гајтани и кожни ремени, кој со крпи и чаршафи, чунким не било сеедно кој со што си го свиткал вратот. Во едно се сложивме дека нема да бидиме пички и да бегаме како глувци туку до последно ке останиме тука.
Дали овој одговор ги задоволува товите строги критериуми?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Ќе може ли на темава да се збори за што не очекува во Македонија.... инфлации,дефлации,девалвации, зголемување на даноци и давачки ...како да се осигураме колку толку ... можно ли дека сме мала држава со 1 милијарда (за нив е ситница) годишно да не одржуваат во живот итн итн а не глувци и проза.

Ви благодарам. :love:
ситница за ЕВН се и моите 2000 денари сметка за струја па ќе ме исклучат, казнат и дадат на извршител за нив ако не ги платам.
Така да секоја ситница - мора да се врати со камата а нашите ситници од 600 милиони долари во 1991, достигнаа до можеби 6 милијарди денес - госпот знае колку се.
Башка шо во 91 се уште со полна пареа работеа фабрики, претпријатија комбинати рудници - кои правеа домашни производи од домашни материјали ... а денес воглавном кафиќи, бутици, и погони каде сортираме странски кабли или доправаме странски полупроизводи.
Така да не чекаат сите твои наведени сценарија, во зависност од тоа кој експерт ќе одбере кој метод за излез од кризата.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Pred tochno eden vek, Makedonecot koga bil pod tursko go kazhuval ovoj muabet, eden vek podocna potomcite na toj ist Makedonec, potochno Ti go kazhuvash istiot toj muabet i mislish deka si mudar.

Da se raboti za dve-tri godini pa i deset mozham da razberam, ama eden cel vek da ne evoluirash i da go razberesh vremeto koe ti e realnost.
Ete zatoa brodot tone, a gluvcite kako tebe tolku se namnozhija, so razmer na epidemija, pa zatoa normalniot svet si zaminuva, nemozhejkji da ja podnese reata koja e sé ponepodnosliva.
....он е бе само мала , ситна занемарлива девијација, повеќето ко тебе , мене итн. имаат еволуирано. Нормално како кој и во што...е веќе друго :)
Ќе може ли на темава да се збори за што не очекува во Македонија.... инфлации,дефлации,девалвации, зголемување на даноци и давачки ...како да се осигураме колку толку ... можно ли дека сме мала држава со 1 милијарда (за нив е ситница) годишно да не одржуваат во живот итн итн а не глувци и проза.

Ви благодарам. :love:
..не може да се осигураме..т.е. било кое осигурување, незнам какво, дал Лојд , дал бетонирана каса со златници не значи ништо на судниот ден. ГОЛЕМИ премрежиња не се очекуваат , освен ако американците не направат некое големо срање , посебно со нивниве исил гавази и го запалат светот. Тогаш и онака се ти е џабе. И тие кои ќе преживеат нема да бидат сигурни дали го направиле вистинскиот избор... :) Значи ..: сонцето ќе изгрева на иста страна и понатака, ќе ги грее тие кои се живи, а на другите ќе им е сеедно..., она ниво на живот кој го живееш сега исвесно е дека и понатака ќе го живееш. Никогаш нема да бидеш задоволен со него, а како ќе поминува времето се повеќе ќе ти се чини дека минатите времиња беа подобри...и то.
Ништо поразлично од истото веќе 10.000 години... :) :)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Ви благодарам. :love:
Па најпрвин се почнува со зголемување на даноци и давачки, после изборите ќе го вратат законот за 35% оданочување на фриленсерите (жал ми е за Битушанец, ама неминовно е ова за да ги остварат планираните приходи за наредниот буџет), па секојдневни контроли по фирми да бараат влакно во јајце за да пишат казна од 2-3к евра, џандари на секоја бандера да цепаат казни и слични методологии што веќе ги видовме.
Ако ова не успее следува покачување на основицата за пензиско од 18 на 21% од бруто платата( со образложение дека светската криза поминала), покачување на ДДВ-то на 19-20% (со образложение дека Шведите имаат 25% па живеаат ко цареви). После тоа идеме на продажба на ЕЛЕМ и други државни фирми, за на крај да завршиме со девалвација на денарот (со примена на слободен курс како што имаат Србите).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom