Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

G

Goldie

Гостин
праќаат и те како, во првите 4 месеци 2014 стигнале 386 милиони евра од нашите за свои овде или во просек скоро 100 милиони евра месечно, рачунај тука не се евидентирани пари кои печалбарите ги носат овде кога идат на одмори и ги даваат на рака и кои не поминуваат низ банкарски канали, такви можи да ги има уште повеќе, така да горе долу по 2 милијарди евра годишно идат од печалбарите, државата тоа го знае и единствен начин да се дочепа до нив е да измислува нови давачки и да удира нови глоби, зато и имаме често менување на документи кои треба да се вадат па уверенија папиири легализации елаборати приватизации казни за ајвар големи казни за точаци УЈП трудова, саниарна.... па ќе запиштат по скајп и вајбер од овде таткото или братот “Амен помагај мора да платам 500 или 1000 евра оти ќе ни остане дворо, или ќе ми затворат дуќан или ќе ми пленат се од дома“
Имаме уште луфта во такво финансирање и секој шо замина од овде млад здрав и прав за да работи во странство е добробит за власта поарно од колку да се мисли овде да му субвенционира работно место со 20.000 евра и никаква корист државата нема од негови 200 евра плата.
Па да добробит е за власта оти ќе праќаат некое евро, ќе се намали невработеноста и овие ќе се фалат како сега ама не е добробит за иднината на Македонија. Како што реков само од пријатели што знам цели фамилии замина во странство и не планираат да се вратат, од постарите генерации дел инвестирале тука купувале станови/куќи итн сега новите гледаат дека нема ќар од тоа (само чалам) бидејки си го умртвуваат капиталот. Сега наместо куќи и станови тука купуваат во странство каде што цената на недвижноста (пример Австралија) расте а кај нас може само да оди надолу
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Па да добробит е за власта оти ќе праќаат некое евро, ќе се намали невработеноста и овие ќе се фалат како сега ама не е добробит за иднината на Македонија. Како што реков само од пријатели што знам цели фамилии замина во странство и не планираат да се вратат, од постарите генерации дел инвестирале тука купувале станови/куќи итн сега новите гледаат дека нема ќар од тоа (само чалам) бидејки си го умртвуваат капиталот. Сега наместо куќи и станови тука купуваат во странство каде што цената на недвижноста (пример Австралија) расте а кај нас може само да оди надолу
е де купување станови умре и јас бев сведок во 80 десети кога печалбарите овде градеа куќи купуваа становии дуќани, али пак од друга страна во тие времиња немаше толку ни потреба од помагања на родбини овде, голем број на луѓето беа вработени со солидни примања со летовања со бесплатни лечења, операции лекови школи.... сега наместо за недвижнини, парите одат а преживување бво ова долина на тагата
 
G

Goldie

Гостин
е де купување станови умре и јас бев сведок во 80 десети кога печалбарите овде градеа куќи купуваа становии дуќани, али пак од друга страна во тие времиња немаше толку ни потреба од помагања на родбини овде, голем број на луѓето беа вработени со солидни примања со летовања со бесплатни лечења, операции лекови школи.... сега наместо за недвижнини, парите одат а преживување бво ова долина на тагата
Епа порано купувале земјишта, станови, куќи и др објекти, се вртеле пари во градежништвото со тоа и работни места за луѓе тука а денешните генерациите што одат во странство враќаат многу помал дел од парите назад во Македонија оти не гледаат иднина тука и не планираат да се вратат. Ете убаво си кажа, парите од странство сега се трошат за преживување а тоа не е добар сигнал
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
До 2019 владата ќе се задолжи 1,7 милијарди евра
Владата до 2019 планира да се задолжи за 1,7 милијарди евра, покажува најновата фискална стратегија на министерството за финансии. со тоа, јавниот долг на земјава до 2019 година министерството за финансии планира да достигне 56% од БДП. Владата од домашните и странските пазари планира да позајми сума 1,7 милијарди евра, при што поголемиот дел односно 876 милиони евра ќе ги позајми од домашниот пазар, а останатиот од странските пазари. Со сите овие податоци, министерството за финансии во фискалната стартегија пресметало дека јавниот долг до 2019 година година ќе изнесува 56 % од БДП.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Јас си купив јаже , купете си и вие посовреме.
Немој после на некој да му биди криво дека нема пари ни за јаже.
Ете кажано ви е .
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
До 2019 владата ќе се задолжи 1,7 милијарди евра
Владата до 2019 планира да се задолжи за 1,7 милијарди евра, покажува најновата фискална стратегија на министерството за финансии. со тоа, јавниот долг на земјава до 2019 година министерството за финансии планира да достигне 56% од БДП. Владата од домашните и странските пазари планира да позајми сума 1,7 милијарди евра, при што поголемиот дел односно 876 милиони евра ќе ги позајми од домашниот пазар, а останатиот од странските пазари. Со сите овие податоци, министерството за финансии во фискалната стартегија пресметало дека јавниот долг до 2019 година година ќе изнесува 56 % од БДП.
, а кога ќе дојде на 100% се ресетира на нула. Малку кој знае за тоа т.е.дека бројчаникот е таков.., па затоа само кукумјавчи народ наоколу непотребно.. :):):)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Не биди толку песимист, може од влада веќе ни обезбедиле соодветна величина на јаже.
Како да не бидам. Читам тука чат пат на ова тема и судејќи по прогнозите од далеку далеку пообразовани луѓе од мене си реков оди Владе куписи јаже не туку се заебавај, гледаш дека готова е работата.
П.с Побогатите можат во стил да се обесат, на пример со кожен ремен. Ако биди да биди ;)
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Јас си купив јаже , купете си и вие посовреме.
Немој после на некој да му биди криво дека нема пари ни за јаже.
Ете кажано ви е .
Што ќе ти е јаже, доволно ти е билет за во еден правец, исто ко што си направиле 12 илјади годинава.
Добро сега, свињата Пешевски вика се враќале луѓето во Македонија, ама тој е свиња на него не треба да му се верува никогаш, посебно не кога е тазе излезен од кафана.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Што ќе ти е јаже, доволно ти е билет за во еден правец, исто ко што си направиле 12 илјади годинава.
.
Оти сум патриот. Само глувците први го напуштаат бродот што тони.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Оти сум патриот. Само глувците го напуштаат бродот први.
Епа дека глувците први го напуштиле бродот затоа бродот Македонија тоне се побрзо и побрзо. Да имало кај да останат глувците, ќе останеле и немало да потоне, така да не се тие криви, секој би заминал а не јажиња да купувате. Има кој да живее тука, пензионерите, Зомбиленд. :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Епа дека глувците први го напуштиле бродот затоа бродот Македонија тоне се побрзо и побрзо. Да имало кај да останат глувците, ќе останеле и немало да потоне, така да не се тие криви, секој би заминал а не јажиња да купувате. Има кој да живее тука, пензионерите, Зомбиленд. :)
Шо кажа и ти сега, да се чудат будалите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom