Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
За некои луѓе, тоталитаризам е кога има некои политички апсења, бркања од работа, затворање медиуми Ердоган-стајл исл. А кога не е**ш мислење на соодветни државни институции за соодветни работи и си го тераш тоа што си го наумил - тоа му доаѓа - ништо.
450 миљони + камата - ништо...
Глуп народ треба да ги плаќа од свој џеб тие глупости - ништо....не е тоа тоталитаризам.

http://24vesti.mk/dzaferi-povtori-–-pravda-ne-dala-mislenje-za-evroobvrznicata

Џафери повтори – Правда не дала мислење за еврообврзницата

"Министерот за правда, Валдет Џафери, за 24 Вести посочува дека Министерството за финансии не побарало правно мислење за издавање на еврообврзницата, а како преставник на Министерството за правда е единствено министерот, ова доаѓа по обвинувањата на СДСМ дека е сторено кривично дело при издавање на еврообврзницата без мислење од Министерството за правда за нејзината правна издржаност."
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Го читав законот за јавен долг, не најдов дека министерството за правда има некаква улога при задолжување. Може ли некој да ми посочи во кој дел од законот тоа го има?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.239
Поени од реакции
78.860
Го читав законот за јавен долг, не најдов дека министерството за правда има некаква улога при задолжување. Може ли некој да ми посочи во кој дел од законот тоа го има?
Ма каква правда какви бакрачи, коа на Грујо му требаат пари за да ве исплати, сосема легално и според сите закони е само да помисли и веднаш се остварува најголемо задолжување у историја.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ма каква правда какви бакрачи, коа на Грујо му требаат пари за да ве исплати, сосема легално и според сите закони е само да помисли и веднаш се остварува најголемо задолжување у историја.
Мене не ме плаќа. А во врска со прашањето, знаеш ли да кажеш нешто или верно ќе го следиш својот лидер? (Што ќе каже тој, тоа и ти го мислиш)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.239
Поени од реакции
78.860
Мене не ме плаќа. А во врска со прашањето, знаеш ли да кажеш нешто или верно ќе го следиш својот лидер? (Што ќе каже тој, тоа и ти го мислиш)
Мојот лидер е е еден од најголемите штетници на македонскиот народ. Ако бев толку малерозен у животов да го зборам тоа он што го збори, ќе бев ко тебе.
 
B

Bafra

Гостин
Го читав законот за јавен долг, не најдов дека министерството за правда има некаква улога при задолжување. Може ли некој да ми посочи во кој дел од законот тоа го има?
Ај сподели го линкот или документот кој си го читал :cautious:.
Мислам дека Мин. за Правда мора да даде/потпише мислење дека правно и законски условите во обврзницата која државата ги понудила/прифатила се во ред. Е сеа дали министерот или Бришкоска се потшишале што е битно... администрација плата ќе си добие, даноците нема да се зголемуваат до 2018 :D
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
http://www.finance.gov.mk/files/u4/n_za_javen_dolg_neoficijalen_precisten_tekst_2.pdf[DOUBLEPOST=1469449067][/DOUBLEPOST]
Мојот лидер е е еден од најголемите штетници на македонскиот народ. Ако бев толку малерозен у животов да го зборам тоа он што го збори, ќе бев ко тебе.
Е па ако си реален, ќе забележиш дека не си во право. Каде кажувам туѓи зборови, сем каде е логично, секако.
 
Т

Триптико

Гостин
Го читав законот за јавен долг, не најдов дека министерството за правда има некаква улога при задолжување. Може ли некој да ми посочи во кој дел од законот тоа го има?
Тогаш научи да читаш ;) Мин за правда издава мислење...и никаде не пишува дека тоа е "по желба", туку како задолжителен чекор при процедура за задолжување преку државни хартии од вредност на меѓународен пазар. Чл.18
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Може државата стварно нема пари пари за плати и пензии и мора да се задолжува со странски кредити, ама тоа не ја спречува турбо да вработува нови паразити на буџет.

МВР ВРАБОТУВА... ОТВОРЕНИ СЕ 37 НОВИ РАБОТНИ МЕСТА
ВРАБОТУВАЊЕ ВО ВОДОСТОПАНСТВО НА РМ... ОТВОРЕНИ СЕ НАД 60 РАБОТНИ МЕСТА
ОТВОРЕНИ СЕ НОВИ 6 (ШЕСТ) РАБОТНИ МЕСТА ВО НБРМ
ОТВОРЕНИ СЕ 6 (ШЕСТ) РАБОТНИ МЕСТА ВО ФОНДОТ ЗА ИНОВАЦИИ И ТЕХНОЛОШКИ РАЗВОЈ


Еве шанса за нови партиски потрчковци, роднини, внуци, швалерки и остали курви...Пошто Македонија е “малку задолжена“, ако треба пак ќе земеме поволен кредит. Како доказ дека имаме успешна економија и дека странците веруваат во нас.....

ОСТВАРУВАМЕ......

ПС. Не ми текнува како се викаше уредување каде државата е најголем работодавач ?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Може државата стварно нема пари пари за плати и пензии и мора да се задолжува со странски кредити, ама тоа не ја спречува турбо да вработува нови паразити на буџет.

МВР ВРАБОТУВА... ОТВОРЕНИ СЕ 37 НОВИ РАБОТНИ МЕСТА
ВРАБОТУВАЊЕ ВО ВОДОСТОПАНСТВО НА РМ... ОТВОРЕНИ СЕ НАД 60 РАБОТНИ МЕСТА
ОТВОРЕНИ СЕ НОВИ 6 (ШЕСТ) РАБОТНИ МЕСТА ВО НБРМ
ОТВОРЕНИ СЕ 6 (ШЕСТ) РАБОТНИ МЕСТА ВО ФОНДОТ ЗА ИНОВАЦИИ И ТЕХНОЛОШКИ РАЗВОЈ


Еве шанса за нови партиски потрчковци, роднини, внуци, швалерки и остали курви...Пошто Македонија е “малку задолжена“, ако треба пак ќе земеме поволен кредит. Како доказ дека имаме успешна економија и дека странците веруваат во нас.....

ОСТВАРУВАМЕ......

ПС. Не ми текнува како се викаше уредување каде државата е најголем работодавач ?
..демократски социјализам:tapp:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
па нормално. за нови избори, контрапротести, потребни се луѓе. Така народот одлучи
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
140
Поени од реакции
59
Видов во сајтот на НБРМ за официјални девизни резерви податок дека 06.2016 се 2 158 мил. евра, а на 07.2016 се 2 588 мил. евра, па сакам да прашам некој поупатен од каде тие вишок девизи на контото? Дали се таму слеани парите од евро-обврзницата? И ако се таму слеани, потоа за враќање од кое конто/институција ќе се враќаат?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718

Kajgana Shop

На врв Bottom