Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

Т

Триптико

Гостин
зет од браатучедка во Белград, инжинер, 3 пати го оперисуваа од кила што на работа дигал тешки работи како да е работник......толку околу мизеријата ...
А, демек инжињер треба во канцеларија да биде? Е старо, старо...затоа не не бива. Пред некое време од Скопје отиде еден инжињер од Машински, отсек возила. Таму знаеш што му рекоа? Расклопи, поправи, склопи ја колава и одма ти признаваме факултет. Овој им вратил: ама јас сум инжињер! Е, ако си инжињер, седи си дома и биди инжињер. Туку, и ти да не си инжињер што не знае како да држи штрафцигер?


Ти за ќотек си бил :facepalm: Окружение, окружение. Јебало те окружение. Релативно е за што се трошат пари, проблем е што Маџарска нема море, а има морнарица! , ебате.
 

gug1

њњ
Член од
14 мај 2011
Мислења
330
Поени од реакции
101
ne go ebi vaka, loso mu e

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
momentalno vo Eu kreditite se padnati mnogu...Davaat krediti za da si kupis stan kuka na 1%
Epa racunajte kolku kradat pari lopovite..........Kompleks samo si lecat so narodot i nie sekogas ke go potfaneme vo rikverc
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.729
А, демек инжињер треба во канцеларија да биде? Е старо, старо...затоа не не бива. Пред некое време од Скопје отиде еден инжињер од Машински, отсек возила. Таму знаеш што му рекоа? Расклопи, поправи, склопи ја колава и одма ти признаваме факултет. Овој им вратил: ама јас сум инжињер! Е, ако си инжињер, седи си дома и биди инжињер. Туку, и ти да не си инжињер што не знае како да држи штрафцигер?


Ти за ќотек си бил :facepalm: Окружение, окружение. Јебало те окружение. Релативно е за што се трошат пари, проблем е што Маџарска нема море, а има морнарица! , ебате.
оф топик ти е постот, не е ова за стручност и физичка работа, туку отиде дискусија та во политика, во Македонија било најлошо...
а и не зборувај тоа што не разбираш... мешаш стручна и физичка работа... зетот дигал тешки бојлери што не дигаат ни мајстори, се користат и за дигање уреди..
А што рипаш како попарен за споредби со регионот, нашите банки се многу јаки и атрактивни за купување од странци...Само будала ги враќа сите долгови, се користи репрограмирање..Ете Асад ( Сирија) немаа долгови, а и Гадафи ( Либија) ...
 
Т

Триптико

Гостин
оф топик ти е постот, не е ова за стручност и физичка работа, туку отиде дискусија та во политика, во Македонија било најлошо...
а и не зборувај тоа што не разбираш... мешаш стручна и физичка работа... зетот дигал тешки бојлери што не дигаат ни мајстори, се користат и за дигање уреди..
А што рипаш како попарен за споредби со регионот, нашите банки се многу јаки и атрактивни за купување од странци...Само будала ги враќа сите долгови, се користи репрограмирање..Ете Асад ( Сирија) немаа долгови, а и Гадафи ( Либија) ...
Стручна и физичка мешам, а? Уште ли по онаа "учи синко, да не работиш" ќе се водиме? Тебе цело постоење на форум ти е офтопик, па јас со мислење/две не сум проблем. Не ми е јасно, зошто имаш потреба да споредуваш колку должиме ние, а колку остаток од Балкан. Не само што споредбата ти е идиотска, туку врска нема со муабетот. Тоа, едно. Второ, зошто секогаш се споредуваме со некои само на хартија? Ми споредуваш голи цифри, муабети извадени од контекст и неспоредливи величини. Го знаеш оној муабет "во последните 10 години, во Македонија платата е зголемена за 60%? Ова, според Завод за статистика. Според голи бројки, сите станавме "богаташи со дупли плати". Ама, малку, ако чепнеш под бројките, толку од богатењето ;) Да не објаснувам на долго и широко, истото го правиш со споредбите со Хрватска, Грција...ме чуди Шпанија што не ја вмеша...а и Италија не е далеку со нивните бројки. Споредуваш јаболки и портокали( што е повкусно за јадење?) и вадиш заклучок на прашањето (Да!) И уште нешто забележав, барем во последно време. На сите теми на кои (сакале или не) (апла) се "провлекува" политика, ја браниш ВМРО со сите сили. Кажи ми, имаш некој личен ќар од тоа, или што? Вработиле некој од домашните; тебе ти овозможиле пензија по некоја стапка и постапка, недостапни за другите; ти ветиле дека ќе добиеш нешто, ако добијат на избори;...баш ме интересира зошто некој глуми (Е) идиот и брани банда лопови, а во исто време (демек) меѓу редови ги критикува истите. Би сакал одговор на последново, првото и така не го разбираш.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.729
Стручна и физичка мешам, а? Уште ли по онаа "учи синко, да не работиш" ќе се водиме? Тебе цело постоење на форум ти е офтопик, па јас со мислење/две не сум проблем. Не ми е јасно, зошто имаш потреба да споредуваш колку должиме ние, а колку остаток од Балкан. Не само што споредбата ти е идиотска, туку врска нема со муабетот. Тоа, едно. Второ, зошто секогаш се споредуваме со некои само на хартија? Ми споредуваш голи цифри, муабети извадени од контекст и неспоредливи величини. Го знаеш оној муабет "во последните 10 години, во Македонија платата е зголемена за 60%? Ова, според Завод за статистика. Според голи бројки, сите станавме "богаташи со дупли плати". Ама, малку, ако чепнеш под бројките, толку од богатењето ;) Да не објаснувам на долго и широко, истото го правиш со споредбите со Хрватска, Грција...ме чуди Шпанија што не ја вмеша...а и Италија не е далеку со нивните бројки. Споредуваш јаболки и портокали( што е повкусно за јадење?) и вадиш заклучок на прашањето (Да!) И уште нешто забележав, барем во последно време. На сите теми на кои (сакале или не) (апла) се "провлекува" политика, ја браниш ВМРО со сите сили. Кажи ми, имаш некој личен ќар од тоа, или што? Вработиле некој од домашните; тебе ти овозможиле пензија по некоја стапка и постапка, недостапни за другите; ти ветиле дека ќе добиеш нешто, ако добијат на избори;...баш ме интересира зошто некој глуми (Е) идиот и брани банда лопови, а во исто време (демек) меѓу редови ги критикува истите. Би сакал одговор на последново, првото и така не го разбираш.
не бранам никого, економијата нема врска со политиката, таа си има економски закони...
А политика е кога ЕУ и УСА подржуват некоја држава со слаба економија од некој нивни други неекономски интереси... како Грција, Црна Гира,Косово
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
не бранам никого, економијата нема врска со политиката, таа си има економски закони...
А политика е кога ЕУ и УСА подржуват некоја држава со слаба економија од некој нивни други неекономски интереси... како Грција, Црна Гира,Косово
Politika e koga kupuvame cokoladi,a nemame za leb.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.729
Politika e koga kupuvame cokoladi,a nemame za leb.
Ste se fatile za ova tema a nema vrska ni so realnosta....čokoladoto često e i poeftino od lebot, relativno sprema toa što go nudi .....osven toa leb se frla najpoveče na kontejner, a čokolado ne.. i patem, vo VV" britnskite vojnici dobivaa i 100gr čokolada dnevno
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Ste se fatile za ova tema a nema vrska ni so realnosta....čokoladoto često e i poeftino od lebot, relativno sprema toa što go nudi .....osven toa leb se frla najpoveče na kontejner, a čokolado ne.. i patem, vo VV" britnskite vojnici dobivaa i 100gr čokolada dnevno
Ти немаш врска со реалноста, а темата има. ;)
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Ste se fatile za ova tema a nema vrska ni so realnosta....čokoladoto često e i poeftino od lebot, relativno sprema toa što go nudi .....osven toa leb se frla najpoveče na kontejner, a čokolado ne.. i patem, vo VV" britnskite vojnici dobivaa i 100gr čokolada dnevno
you just went full MVRo, and everybody knows you never ever go full MVRo.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.729
Земји во длабока криза:

1. Ерменија
2. Белизе
3. Костарика
4. Хрватска
5. Кипар
6. Доминиканска Република
7. Салвадор
8. Гамбија
9. Грција
10. Гренада
11. Ирска
12. Јамајка
13. Либан
14. Македонија
15. Маршалските Острови
16. Црна Гора
17. Португалија
18. Шпанија
19. Шри Ланка
20. Сент Винсент и Гренадини
21. Тунис
22. Украина
samo nie nemame izlez na more:(
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Земји во длабока криза:

1. Ерменија
2. Белизе
3. Костарика
4. Хрватска
5. Кипар
6. Доминиканска Република
7. Салвадор
8. Гамбија
9. Грција
10. Гренада
11. Ирска
12. Јамајка
13. Либан
14. Македонија
15. Маршалските Острови
16. Црна Гора
17. Португалија
18. Шпанија
19. Шри Ланка
20. Сент Винсент и Гренадини
21. Тунис
22. Украина
samo nie nemame izlez na more:(
Мора да бидеме уникат барем во нешто ;)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.729
Мора да бидеме уникат барем во нешто ;)
drugo e, tie što imaat izlez na more imaat barem nekoj možnosti, da lovat riba, da švercuvat cigari ili treva, da iznajmat od bregot za voena baza na nekoja sila... nam ni zatvorija i vozovite od site strani a do Blgarija i Albanija ne ja praime prugata..
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2014
Мислења
77
Поени од реакции
20
Земји во длабока криза:

1. Ерменија
2. Белизе
3. Костарика
4. Хрватска
5. Кипар
6. Доминиканска Република
7. Салвадор
8. Гамбија
9. Грција
10. Гренада
11. Ирска
12. Јамајка
13. Либан
14. Македонија
15. Маршалските Острови
16. Црна Гора
17. Португалија
18. Шпанија
19. Шри Ланка
20. Сент Винсент и Гренадини
21. Тунис
22. Украина
samo nie nemame izlez na more:(
Турција е исто така во длабока криза само што го скриваат тоа
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.263
Поени од реакции
22.491
Interaktivno: Kolike su prosječne plate u regiji i Evropi
п.с. После 3 години од ``демократските`` промени во Украина и независноста од руски гас , просечната украинска плата близу германската и француската.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom