Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

Т

Триптико

Гостин
да, тоа што сум гледал не биле дадени и долговите на АД во државна сопственост, но тие може и да се продадат ( ако се најде купувач)
А ти би одма да шитнеш нели? Така ли ве учат по факултетите: ако не функционира (или не знаеш како), продај го. :facepalm:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
А ти би одма да шитнеш нели? Така ли ве учат по факултетите: ако не функционира (или не знаеш како), продај го. :facepalm:
tie i trebaše odamno da se prodadat, ovaka samo propađaat..ete , skopski Ohis, nasledstvo od sdsm...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
Државата се задолжи за нови 48,9 милиони евра на домашниот пазар
..
Всушност, првичниот план беше за задолжување од 70,6 милиони евра, но побарувачката беше помала.

Сепак, утре државата треба на домашните кредитори да им врати 101,4 милиони евра од претходно издадени државни обврзници.
... prvpat pomalku zadolžuvanje od rata koja pristignuva :confused:
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Државата се задолжи за нови 48,9 милиони евра на домашниот пазар
..
Всушност, првичниот план беше за задолжување од 70,6 милиони евра, но побарувачката беше помала.

Сепак, утре државата треба на домашните кредитори да им врати 101,4 милиони евра од претходно издадени државни обврзници.
... prvpat pomalku zadolžuvanje od rata koja pristignuva :confused:
znaes kako zavrsuva `downward spiral`?
http://www.urbandictionary.com/define.php?term=downward spiral
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Ние немаме гајле се додека некој позајмува... Но лошото доаѓа ако тоа успори или не дај боже се прекине...

Имаме случај каде државата не ги уплаќа придонесите за пензиско во приватните фондови, конвертирање на денари во валута, намалување на депозитна база (а тоа доведува до помалку с-ва за кредитирање на стопанството и особено државата). Од утре Актор штрајкуваат...[DOUBLEPOST=1462383165][/DOUBLEPOST]Ние немаме гајле се додека некој позајмува... Но лошото доаѓа ако тоа успори или не дај боже се прекине...

Имаме случај каде државата не ги уплаќа придонесите за пензиско во приватните фондови, конвертирање на денари во валута, намалување на депозитна база (а тоа доведува до помалку с-ва за кредитирање на стопанството и особено државата). Од утре Актор штрајкуваат...
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
абе нашата работа е ситна спрема Србија и Хрватска, за Грција збор да не кажувам...
http://www.altermainstreaminfo.com.hr/vijesti/fed-americki-dolar-i-zacarani-krug-javnog-1204
Грција има пристаниште на море, Хрватска исто, Србија е пак понапредна од нас во секое ебано поле. :) Ние останавме најмизерни, со никаква индустрија и извоз. Така да, долговите на мк РЕАЛНО се многу поголеми од оние на Србија, Хрватска.. Грција не ја ни спомнувам, исто како да нема долгови. :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
Грција има пристаниште на море, Хрватска исто, Србија е пак понапредна од нас во секое ебано поле. :) Ние останавме најмизерни, со никаква индустрија и извоз. Така да, долговите на мк РЕАЛНО се многу поголеми од оние на Србија, Хрватска.. Грција не ја ни спомнувам, исто како да нема долгови. :)
внукот на братучедми од Загреб 40г напраи и нема стална работа, а синми и керками менуваат работи... зет од браатучедка во Белград, инжинер, 3 пати го оперисуваа од кила што на работа дигал тешки работи како да е работник......толку околу мизеријата ... а за други работи кога имаа таму војни ич да не зборувам...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Кога ќе пукне тиквата со кредитите?
Замислете, јас како домаќин на моето семејство се задолжувам за да купам на кредит уметничка слика. Ратата ми е поголема од двете плати што ми стигаат во семејството, но јас немам намера јас да го отплаќам долгот и тоа им останува на моите деца. Дали сум јас одговорен родител или не? Така во моментов се однесува Владата на Република Македонија.
Зоран Витанов, економски аналитичар.

Но, поранешниот гувернер на НБРМ, Петар Гошев потенцира дека неодговорно е власта да ги зголемува ризиците во земјата и откако ќе си замине да ги доведе граѓаните да мораат да се соочат со зголемување на даноците за да се отплатат долговите или земјата да дојде во ситуација на преговори и условувања од странските кредитори.
„Еднаш Македонија на почетокот на 90-тите беше во таква ситуација со распадот на Југославија, а оваа гарнитура забрзано работи да ја доведе земјата повторно во таква ситуација.“

Нека има пари до избори, после ќе видиме
„Според Договорот од Пржино, Владата треба да се задолжува само колку што и стасуваат обврски за плаќање кога влегува во овој период. Така што ова не се почитува. А друго прашање е зошто тоа се употребуваше досега. Доминира непродуктивна јавна потрошувачка и тие служат повеќе за испуштање вентили особено во предизборните периоди“, вели Беџети.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
Кога ќе пукне тиквата со кредитите?
Замислете, јас како домаќин на моето семејство се задолжувам за да купам на кредит уметничка слика. Ратата ми е поголема од двете плати што ми стигаат во семејството, но јас немам намера јас да го отплаќам долгот и тоа им останува на моите деца. Дали сум јас одговорен родител или не? Така во моментов се однесува Владата на Република Македонија.
Зоран Витанов, економски аналитичар.

Но, поранешниот гувернер на НБРМ, Петар Гошев потенцира дека неодговорно е власта да ги зголемува ризиците во земјата и откако ќе си замине да ги доведе граѓаните да мораат да се соочат со зголемување на даноците за да се отплатат долговите или земјата да дојде во ситуација на преговори и условувања од странските кредитори.
„Еднаш Македонија на почетокот на 90-тите беше во таква ситуација со распадот на Југославија, а оваа гарнитура забрзано работи да ја доведе земјата повторно во таква ситуација.“

Нека има пари до избори, после ќе видиме
„Според Договорот од Пржино, Владата треба да се задолжува само колку што и стасуваат обврски за плаќање кога влегува во овој период. Така што ова не се почитува. А друго прашање е зошто тоа се употребуваше досега. Доминира непродуктивна јавна потрошувачка и тие служат повеќе за испуштање вентили особено во предизборните периоди“, вели Беџети.
еве споредби со окружение...
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=6A825626495221459E417D732166FE2A

може да се дискитура на што се трошат парите, но и тоа е релативно... јас да се прашам нема да има толку кафани, оргиски свадби и секој по неколку автомобили безз потреба...Но имаше пред 7-8 години голема рецесија, па некој светски фактори наметнаа друга работа, трошење на кредит , измислија и негативна камата на штедењето ... не е економијата како пред 50 години...[DOUBLEPOST=1462541625][/DOUBLEPOST]
Кога ќе пукне тиквата со кредитите?
Замислете, јас како домаќин на моето семејство се задолжувам за да купам на кредит уметничка слика. Ратата ми е поголема од двете плати што ми стигаат во семејството, но јас немам намера јас да го отплаќам долгот и тоа им останува на моите деца. Дали сум јас одговорен родител или не? Така во моментов се однесува Владата на Република Македонија.
Зоран Витанов, економски аналитичар.

Но, поранешниот гувернер на НБРМ, Петар Гошев потенцира дека неодговорно е власта да ги зголемува ризиците во земјата и откако ќе си замине да ги доведе граѓаните да мораат да се соочат со зголемување на даноците за да се отплатат долговите или земјата да дојде во ситуација на преговори и условувања од странските кредитори.
„Еднаш Македонија на почетокот на 90-тите беше во таква ситуација со распадот на Југославија, а оваа гарнитура забрзано работи да ја доведе земјата повторно во таква ситуација.“

Нека има пари до избори, после ќе видиме
„Според Договорот од Пржино, Владата треба да се задолжува само колку што и стасуваат обврски за плаќање кога влегува во овој период. Така што ова не се почитува. А друго прашање е зошто тоа се употребуваше досега. Доминира непродуктивна јавна потрошувачка и тие служат повеќе за испуштање вентили особено во предизборните периоди“, вели Беџети.
еве споредби со окружение...
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=6A825626495221459E417D732166FE2A

може да се дискитура на што се трошат парите, но и тоа е релативно... јас да се прашам нема да има толку кафани, оргиски свадби и секој по неколку автомобили безз потреба...Но имаше пред 7-8 години голема рецесија, па некој светски фактори наметнаа друга работа, трошење на кредит , измислија и негативна камата на штедењето ... не е економијата како пред 50 години...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom