Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
@SF читни ова и најди ги суеверијата
http://www.bbc.com/news/magazine-25255957

Не сме офф, кога веќе спомна врзување пари со злато. Како докторкава што објаснува зошто златото е вредно, таков министер ни треба, кој ќе објасни зошто ни се потребни кредити за враќање кредити, за враќање претходни кредити итн... Од целокупно учење на факултет, само кредити му останало во глава?
Трипко ај те молам цитирај коментар кога реплицираш не ми се појавува во известувања плус и е поубаво да се знае на што мислиш.
Ако Македонија беше на златен стандард од 1991 прво ќе имаше голем период на хиперинфлација бидејќи немаше покритие за парите кои ги печатеше бидејќи речиси и да немаше никакви девизни резерви по осамостојувањето. За да следи период на тешка дефлација од 2001 до 2011 бидејќи растеше вредноста на златото. Такава дефлација ќе ја уништеште и така лошата македонска економија и ќе напрашвеше голема невработеност и многу несакани ефекти. Додуше тешко ќе и беше на државата да се задолжува а без задолжувања уште ќе бевме во погадна каша. Златен стандарт далечно минато и денес ниедна држава не го користи. Последна беше Швајцарија. Дури и овој пег што го имаме со еврото е еден вид на златен стандарт кој создава проблеми со извозот и билансот на плаќање.
 
Т

Триптико

Гостин
@SF читни ова и најди ги суеверијата
http://www.bbc.com/news/magazine-25255957

Не сме офф, кога веќе спомна врзување пари со злато. Како докторкава што објаснува зошто златото е вредно, таков министер ни треба, кој ќе објасни зошто ни се потребни кредити за враќање кредити, за враќање претходни кредити итн... Од целокупно учење на факултет, само кредити му останало во глава?
Па те има во постот. Што се буниш за џабе? Жали се кај модератор, не кај мене :)

А, кога веќе е проблем да се врземе за злато (или нешто друго), муабетов се сведува на: сите невработени и сиромашни, нека не земаат кредит од банка. Нека си штампаат дома пари без покритие, нели? :)
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Па те има во постот. Што се буниш за џабе? Жали се кај модератор, не кај мене :)

А, кога веќе е проблем да се врземе за злато (или нешто друго), муабетов се сведува на: сите невработени и сиромашни, нека не земаат кредит од банка. Нека си штампаат дома пари без покритие, нели? :)
Има едно копче „Одговори“ и има намена :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Светскиот БДП е 50-60 трилиони долари. Светскиот долг е 200 трилиони долари. Едно прашање просто проширено :icon_lol:, а бе како можи да се врати долгот е практично невозможно?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
@artweb ти никаде немаш завршено. Како од состојба 62 денари = 1 евро во состојба 100 денари = 1 евро, денарот е "зајакнат"? Објасни, да видиме кој ти дал тебе диплома.
Јас сум утнал кога сум пишувал,:place: а он по закон на обратноста напишал така.

ама вредноста на денарот ќе падне спрема еврото и ќе вреди некој 50 денари за евро (оваа е претпоставка може и 55 или 45).
Ама ми е чудно како досега никој не видел,(n) па ни јас.:love:[DOUBLEPOST=1451418662][/DOUBLEPOST]
Светскиот БДП е 50-60 трилиони долари. Светскиот долг е 200 трилиони долари. Едно прашање просто проширено :icon_lol:, а бе како можи да се врати долгот е практично невозможно?
Тоа е работата, никогаш нема да се вратат долговите.
само еден ден кога ќе пукне меурот, сите што нема да можат да обезбедат храна ќе поцркаат, 50%+ од населението живее во градовите и се џаболебари!!!
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
@artweb ти никаде немаш завршено. Како од состојба 62 денари = 1 евро во состојба 100 денари = 1 евро, денарот е "зајакнат"? Објасни, да видиме кој ти дал тебе диплома.
Претпоставуваш дека немам завршено? :)

Никаде не напишав дека денарот зајакнува кога за 1 евро даваме повеќе пари, во тој случај денарот девалвира. Тоа што го пишав неколку постови погоре се однесува на ова:
.
Во врска со Македонија, еден член спомна да се испечатат 100 милиони евра, ние за жал не можеме да печатиме евра, ама можеме да исштампаме 6 милијарди денари, ама вредноста на денарот ќе падне спрема еврото и ќе вреди некој 50 денари за евро (оваа е претпоставка може и 55 или 45).
Но човекот згрешил и се поправи, а вие тука неколкумина полесно ви е да изедете :гомце: отколку добро да прочитате што сум напишал.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Светскиот БДП е 50-60 трилиони долари. Светскиот долг е 200 трилиони долари. Едно прашање просто проширено :icon_lol:, а бе како можи да се врати долгот е практично невозможно?
Само тешки дунстери муабетат за раздолжување во овие услови. Доколку владите се луѓе, тие влади што би се труделе да се раздолжат во моментов би боледувале од аутизам.
 
B

Bafra

Гостин
Само тешки дунстери муабетат за раздолжување во овие услови. Доколку владите се луѓе, тие влади што би се труделе да се раздолжат во моментов би боледувале од аутизам.
Епа затоа што никоја држава нема намера да се раздолжи ќе дојде време за РЕСТАРТ на системот ама тој рестарт троа појќе болен ќе биде .
Безброј примери имаме ама никако да се промениме во размислувањето после Цацко ќе е крив :D
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Епа затоа што никоја држава нема намера да се раздолжи ќе дојде време за РЕСТАРТ на системот ама тој рестарт троа појќе болен ќе биде .
Безброј примери имаме ама никако да се промениме во размислувањето после Цацко ќе е крив :D
..ние сосе глувците и другите глодари не сме ни клик во рестартот кој го спомнуваш, за нас дури нема ни тастер кој би требело да го стиснеме при тоа...., затоа ич не бригај, што би се рекло : каде сите турци , таму и гол Асан...:sneaky:
Во спротивно би биле само најголемите црвеногузи мајмуни веслајќи против буицата наречена кредит...низ која слалом се возат сите други..
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Имам еден пријател зема 12000 плата, па му дале документ од благајна дека зема 20000, за кредит нешто поголем минус на картичка поповолна камата. На моето прашање дали банката нема да му направи проблем, тој ми одговори дека не проверуваат сите колеги негови така имаат земено. Со здравје да се троши таму :icon_lol:, а за наплата нема гајле секако не можи да се наплати.
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Имам еден пријател зема 12000 плата, па му дале документ од благајна дека зема 20000, за кредит нешто поголем минус на картичка поповолна камата. На моето прашање дали банката нема да му направи проблем, тој ми одговори дека не проверуваат сите колеги негови така имаат земено. Со здравје да се троши таму :icon_lol:, а за наплата нема гајле секако не можи да се наплати.
Tолку ли се смотани банките неможе да му проверат што приходи има на трансакциона сметка. Очигледно и они сеуште како пред 40 години со администрацијата.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Tолку ли се смотани банките неможе да му проверат што приходи има на трансакциона сметка. Очигледно и они сеуште како пред 40 години со администрацијата.
Ја знаеш рекламата од К-15 Истајсе немојме да навасаме, таа беше за НИКО компјутери, ама овие не можат од кредити издавање да навасаат, па бараат потврда од благајник колку пише тој толку.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.710
Поени од реакции
15.581
..ние сосе глувците и другите глодари не сме ни клик во рестартот кој го спомнуваш, за нас дури нема ни тастер кој би требело да го стиснеме при тоа...., затоа ич не бригај, што би се рекло : каде сите турци , таму и гол Асан...:sneaky:
Во спротивно би биле само најголемите црвеногузи мајмуни веслајќи против буицата наречена кредит...низ која слалом се возат сите други..
ФРАНЦИЈА БАРА ПРЕГОВОРИ ЗА ОТПИШУВАЊЕ НА ГРЧКИОТ ДОЛГ

http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=929D0F1B7DDA584A9D5A787821FD3E2C&arc=1

ќе поделат на сите земји членки по малку, ама повеќе на тие што не се должни многу..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom