Мобинг - што е тоа?

W

Werther

Гостин
Сељак неписмен, вработени тепа демек Господ за јајца го фатил и тоа девојче 25 години, опаш. Што не мавнал по некој влакнест да му го скрши вратчето вол.
Незнам што да кажам за овој,а сите вакви се во државава тепачи на жени бруки,а исто ми текнува кога одевме на екскурзија како директорката му се обраќаше на овој незнам како кој да е,а на ќеркаму од сигурни извори знам дека gang-bang и правеа и после овој и семејството негово се примерни гаѓани,пример за успешни луѓе,а ваму жени тепа клошар смрден едвај метро 1.55 е сигурно кога и бара на жена му и вика:"симни се невесто да вечераме".
 
S

Sinisa123

Гостин
Luge mi treba sovet od vas. Sto da napravam. Go postavija na rabota eden buljash za zamenik shef. Sakam da kazam deka ne e shef nema nikakva funkcija nitu pravi dokumenti, nitu pak sedi vo kancelarija tuku si raboti kako nas normalno. Ama koga go postavija za shef se mi odi kontra sea luge ja si imam shef i koa ke mi kaze neso da si zavrsam ja ke si go zavrsam ama prvo ke treba da se ispokaram so takanareceniot shef. Ednash mojot shef mi dade za obvrska da sredam nekoi stvari i shefot si otide i ovoj eve go kako se dere na cel glas i veli ostaj go ne go cepkaj ja ke go sredam i mu velam so miren ton znaci na mene mi rekoa ostaj me da si ja zafrsham rabotata. I ovoj oste povise si zede sila i mi veli koj si be ti na mene da mi nareduvash ja sum ti shef i ti ke pravish ja kako sto ke ti kazam jasno i ne sakam da me nervirash oti ke se javam na direktorkata (Buljashot i direktorkata se rodnini) i vednash mu se javil na shefot mu kazal neli oti se skaravme i ajde na telefon mi se javi shefot mi se razvika zaso sum se karal so nego i shefot mi veli ne se karaj so site oti ke te izbrkat. Ednash imase mnogu rabota i ovoj zamenikot shef zboreshe za sefot ja eve shefot niso ne go interesira cela rabota na mene ja ostava ne mozam da postignam i koa me vide mene vednash smena tema na muabet i zakute. I mu rekov na shefot sto kazal za nego i mu velam cela rabota na mene paga toj sedi kako zena po cel den i pushi cigari i mi veli odi vamu odi tamu e na sto licam ja tuka na pajlaco li i shefot mi kaza deka ke sredel rabotata i koa dojdol na rabot shefot go viknal vo kancelarija i mu kazal neli i neznam kako si go izvrtel muabetot i mene me obvinil za se. Od takvi luge aman kolku gi mrazam ke zemam ke go ubijam i ke go frlam nekade barem nema da go gledam. Najmnogu mrazam nekoj za 150 evra majtap da si igra so mene i on dojdol za pari i ja sum za pari pa majka mu stara ke zemam ke si odam ne mozam vise da trpam i nekni mu rekov na shefot da si najdam nekoja rabota ke si odam sto sakate si pravete i shefot mi rece samo na kratko dobro. Sto mislite za ova da ostanam na staroto mesto ili da si baram novo rabotno mesto i kako da postapam so toj idiot
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Luge mi treba sovet od vas. Sto mislite za ova da ostanam na staroto mesto ili da si baram novo rabotno mesto i kako da postapam so toj idiot
Лично мислам дека треба да останеш на строто место и да продолжиш да работиш на ист начин
Вие сте се карале на работа.... Сите се караат,.... И кај да одиш ќе најдеш исто, секаде се караат
Можеш да смениш работно место само ако најдеш нешто подобро.
 
S

Sinisa123

Гостин
Лично мислам дека треба да останеш на строто место и да продолжиш да работиш на ист начин
Вие сте се карале на работа.... Сите се караат,.... И кај да одиш ќе најдеш исто, секаде се караат
Можеш да смениш работно место само ако најдеш нешто подобро.
Kako nema da se raspravash koga otj buljash si gleda samo vo kurot i ne dava drug da deli mislenje samo negovoto mislenje e vazno
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Kako nema da se raspravash koga otj buljash si gleda samo vo kurot i ne dava drug da deli mislenje samo negovoto mislenje e vazno
Само карај се, немај гајле, сите вработени меѓусебно се караат.
Зарем не гледаш ТВ, пратениците во Собранието, не само што се караат туку и се тепаат.
 
S

Sinisa123

Гостин
Само карај се, немај гајле, сите вработени меѓусебно се караат.
Зарем не гледаш ТВ, пратениците во Собранието, не само што се караат туку и се тепаат.
EEEEE da mozam da go istepam lesno ke bide ama ne mozam :) Direktorkata mu e komsivka i rodnina i majka mu i cisti na direktorkata po doma. Toa e....
 
S

Sinisa123

Гостин
Dobro vecher ljuge. Vaka sea da dobijam edno mislenje. Vraboten sum vo edna firma u Shtip, i ima eden magacioner shto e prav shpion, se kazuva gore u kancelarija na shefot i na direktorot se shto se desava i koj shto kazuva. Deneska rabotevme so nekoi vreki i oti ima uste eden kolega Sinisa shto se vika kako mene, i magacionerot mi vika ne gi treskaj kutiite na zemjata posteli neshto da ne se valkat i ja go poglednav i niso ne mu kazav, mislev na drugiot kolega zboruva i si premolchev i na vtorata kutija mi se razvika i sfativ deka misleshe na mene i mu vikam "e dobro de shto morash da se deresh kazi popoleka ne si mi shef da mi se deresh" i mi vika mi ja ti kazav na tebe ti se napravi kako da ne me slusna, i mu velam mislev na drugiot kolega mu kazuvash ne na mene, dvajca sme shto treba da napravam sea jas, i mi veli deka kje me kazal na direktorot utre koga kje dojdel na rabota deka ne sum go slushal magacionerot i deka ne sum primal naredbi od nego i sum mu vikal deka on ne mi e shef na mene. I deka sum kazal shto mi e gajle za kutitte deka kje se izvalele, kje mu kazal da me sovetuva direktorot. Znachi na mene kako shto mi e stoe tamu koj moze i koj ne moze nareduva, odi ovde, odi tamu, odi vamu, i samo treba da se molche. Oti samo jas sum opsht rabotnik site mi komandat na mene, a ja na nikoj ne mozam da davam komandi. I vchera rekoa deka kje se raboti do 14 h oti bilo Vodici, i imav so eden kolega prevoz do doma za da ne chekam avtobus za Strumica i si otidov so nego i ne kazav na nikoj deka kje si odam u 13:30 h i kolegata mi se javi deka ide da me zeme i eve go magacionerot trchal gore da me kaze zasho sum si otisol u 13:30 h da se bune, i direktorot mi se javuva po telefon i mu kazav deka magacionerot reche deka se rabotelo do 14 h i deka nemav avtobus u 14 h zatoa si otidov i me prasa dali sum kazal na nekoj deka kje si odam i mu rekov deka ne sum kazal i mi reche dobro i samo glavata ja zamavna i si zamina. Spored vas shto mislete za ova kakva kazna kje se dodeli oti sum si otishol porano vchera od rabota?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Dobro vecher ljuge. Vaka sea da dobijam edno mislenje. Vraboten sum vo edna firma u Shtip, i ima eden magacioner shto e prav shpion, se kazuva gore u kancelarija na shefot i na direktorot se shto se desava i koj shto kazuva. Deneska rabotevme so nekoi vreki i oti ima uste eden kolega Sinisa shto se vika kako mene, i magacionerot mi vika ne gi treskaj kutiite na zemjata posteli neshto da ne se valkat i ja go poglednav i niso ne mu kazav, mislev na drugiot kolega zboruva i si premolchev i na vtorata kutija mi se razvika i sfativ deka misleshe na mene i mu vikam "e dobro de shto morash da se deresh kazi popoleka ne si mi shef da mi se deresh" i mi vika mi ja ti kazav na tebe ti se napravi kako da ne me slusna, i mu velam mislev na drugiot kolega mu kazuvash ne na mene, dvajca sme shto treba da napravam sea jas, i mi veli deka kje me kazal na direktorot utre koga kje dojdel na rabota deka ne sum go slushal magacionerot i deka ne sum primal naredbi od nego i sum mu vikal deka on ne mi e shef na mene. I deka sum kazal shto mi e gajle za kutitte deka kje se izvalele, kje mu kazal da me sovetuva direktorot. Znachi na mene kako shto mi e stoe tamu koj moze i koj ne moze nareduva, odi ovde, odi tamu, odi vamu, i samo treba da se molche. Oti samo jas sum opsht rabotnik site mi komandat na mene, a ja na nikoj ne mozam da davam komandi. I vchera rekoa deka kje se raboti do 14 h oti bilo Vodici, i imav so eden kolega prevoz do doma za da ne chekam avtobus za Strumica i si otidov so nego i ne kazav na nikoj deka kje si odam u 13:30 h i kolegata mi se javi deka ide da me zeme i eve go magacionerot trchal gore da me kaze zasho sum si otisol u 13:30 h da se bune, i direktorot mi se javuva po telefon i mu kazav deka magacionerot reche deka se rabotelo do 14 h i deka nemav avtobus u 14 h zatoa si otidov i me prasa dali sum kazal na nekoj deka kje si odam i mu rekov deka ne sum kazal i mi reche dobro i samo glavata ja zamavna i si zamina. Spored vas shto mislete za ova kakva kazna kje se dodeli oti sum si otishol porano vchera od rabota?
Ако Ви е за првпат најверојатно ќе Ве опоменат, ако повторно си отидете порано најверојатно ќе ве казнат од плата 10-15%.
 
S

Sinisa123

Гостин
Ако Ви е за првпат најверојатно ќе Ве опоменат, ако повторно си отидете порано најверојатно ќе ве казнат од плата 10-15%.
Имам направено неколку кикса, ама прв пат си отидов без да кажам, а колегата магационерот рече дека се работело до 14 h и другиот колега отиде до град да си заврши работа и ми рече дека ќе дојде по мене и кога ми се јави колегата дека доаѓа по мене ја се збунив на цело и наместо да се качам горе да кажам дека си одам ја право си отидов и колегата магационер право тоиде на директорот да се побуни дека сум си отишол порано и денес сабајле директорот ме праша дали сум кажал на некој дека ќе си одам и ја реков дека не сум кажал и му велам дека магационерот рече дека ќе се работело до 14 h и за да не чекам автобус си отидов
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Имам направено неколку кикса, ама прв пат си отидов без да кажам, а колегата магационерот рече дека се работело до 14 h и другиот колега отиде до град да си заврши работа и ми рече дека ќе дојде по мене и кога ми се јави колегата дека доаѓа по мене ја се збунив на цело и наместо да се качам горе да кажам дека си одам ја право си отидов и колегата магационер право тоиде на директорот да се побуни дека сум си отишол порано и денес сабајле директорот ме праша дали сум кажал на некој дека ќе си одам и ја реков дека не сум кажал и му велам дека магационерот рече дека ќе се работело до 14 h и за да не чекам автобус си отидов
Пријателе Ве изиграле, затоа другпат ако решите да си одите порано од било каква причина најавете се кај Вашиот претпоставен, дали ќе биде тоа шефот или директорот, само не верувајте на колегите затоа што сега ако Ве казнат од плата, тој колегата што Ве излажал нема да Ви ја плати казната.. За другпат ако треба прашајте два пати ама да бидете на сигурно, поздрав и секое добро.
 
S

Sinisa123

Гостин
Пријателе Ве изиграле, затоа другпат ако решите да си одите порано од било каква причина најавете се кај Вашиот претпоставен, дали ќе биде тоа шефот или директорот, само не верувајте на колегите затоа што сега ако Ве казнат од плата, тој колегата што Ве излажал нема да Ви ја плати казната.. За другпат ако треба прашајте два пати ама да бидете на сигурно, поздрав и секое добро.
Dobar odogvor bate mi dade, mnogu ti blagodaram na iskrenosta :D
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
-мислам ја немам сретнато оваа тема,можеби ја имало порано.
сакам да разврземе поширока дискусија за ова прашање.
Што е Мобинг.
Јас многу малку знам за ова,иако првпат чув пред 1-2 години.
И тоа дека се работи за малтетирање,понижување,нееднаквост
и дискриминација на работното место од страна на шефот и обратно.
А со што се добива стрес депресија и некој други психички
растројства на самото работно место (а понатаму можеби и болести)
Дали е присатен или се однесува само за на работното место.
Дали го има и во образованието-факултетите (оценувањето)
Дали го има и во семејството и во кој сегменти.
Незнам дали до сега добро напишав.Мобинг сигурно има само
работникот се плаши да го пријави.Со тоа знае ништо нема да добие
само уште поголемо малтетирање после разврската ако ја има.
Оние што се по блиски до газдата и шефот подобро си поминуваат
иако се послаби работници и добиваат полесни работи и слободни
денови ама ги бива за на друго место и за други работи.Нивните
грешки не се бројат веднаш се забораваат, додека поштените и
работливите работници тешко ним ако згрешат одма се на тапет.
Се сложувате ли.Дајте примери-шефот не е во близина без страв.
Во градов има и канцеларии за Мобинг тс. пријавување на Мобинг.
Може и некој од нив да се јави за подетално да објасни.
Апел-Работници разбудете се, не дозволувајте Мобинг.Пријавете.
( неколку дена ќе бидам оправдано отсатен од форумов)
ete si znael ti sto e mobing :D
kaj nas recisi sekade go ima vo sekoja firma i nikoj ne prijavuva zasto ke ostane bez 15 000 den. :D
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Дали се смета за мобинг вербални напади од колега што не работите на ист процес и неугодноста нема врска со работата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom