Ми треба совет (пинг-понг и фудбалче)

Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
За солиден пинг-понг ти треба широк и висок простор (5-6 метри мин должина) (3-4 мин ширина) но просторијата треба да е висока да не претерам ама 3.5 - 4 метри најмалце. Е сега стартна инвестиција за пинг понг ти е многу помала отколку за сони. ти треба Маса + 3-4 палки и лоптици што е ефтино да се каже е сега колку би имал клиентела што игра пинг-понг тоа е друго..
За тоа и повеќе сакав пинг-понг, ама дефинитивно немам место за тоа... Не е поентата само да отворам нешто па да немаат место да прднат што се вика...
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
А ЕДНА КНИГА ; 10 денари од ден ова за пример.
И место да дава 500 денари за „Тајна“ или „Мај Камф“-ја чита 10-29 -30 денари.
Размисли уште еднаш добро. Врати ги децата кон книгата. Можеби и субвенции ќе добиеш за оваа идеја од владата на Македонија.Се што е сефте врти голема пара.
no offence ама анчо уште живееш во 80ти
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
А за идејата на Тоти, мислам дека веќе е касно за влегување во бизнис со видеоигри ако нудиш нормални услови , једино ако си спремен да направиш некој бум и клиентите да те препознаат , но според тоа што го кажа мислам само прашање на време е кога ќе се откажеш од идејата + телевизори од дома ? wtf,man тоа е лоша идеја.
Телевизорот е нов, голем и убав...
Ако сакаш да имаш пинг понг маса ќе мора просторот да биде доста голем, ама до сеа немам видено играчница со пинг понг маса, фудбалче и пикадо. Ја ќе ти речам да земеш квалитетна билјард маса наместо пинг понг, баш ќе заличи местото, можеш и PS да земеш ако си во можност.
Мислам дека е многу скапа масата за билијард... :(
ПИНГ ПОНГ ! ( под услов да нема нигде друго место во драчево )
проста математика
100 денари саат ( што не е скапо секаде е од 100 до 150 , 2ца да играат по 50 ден.)
опремата да ја купиш ( маса мрежа палки ) да ти е 12.000
5 саати у денот да ти е изнајмена масата = 500 денари
6 дена да работиш 6х500 = 3000
4 недели по 3000 4х3000 = 12.000

трошокот го враќаш после првиот месец и терај после , и сеа нормално ово само така кажано може и да ти требаат месец ипол 2 да ја вратиш инвестицијата што не верувам стварно зашто пинг понг се игра доста и плус до школо си, башка ако ти е продавницата у склоп на куќа и од драчево си ваљда нема да му биде проблем на некој онака маалски да те викне и да отвориш да играат :) и друга опција на што треба да мислиш е дека ако ти тргне добро некој друг гарант ке отвори многу по профи од твоето и ке те изеде поздрав :)
Играат по 5 саати на ден, во право си... Кажувам овде за да не ги цитирам другите, не се само едни туку имам приметено кај нас се игра доста пинг-понг, пошто ние само вака во Коце дека учев после школо идевме и ќе утепаме по 2 саати негде, исто и други и така. Се зависи од тоа како децата ќе го прифатат тоа и колкава популарност ќе наметнам...
--- надополнето: 11 април 2013 во 23:03 ---
Другарче, а да си купиш ти озвучување и да си го ренташ!?
Немам шанси да успеам, комшијата мој е веќе длабоко навлезен со тоа, нема шанси покрај него да успеам... Иначе се наполни он пари, ама и преку ВМРО го викаат за културно лето такви работи...
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Не истите нормално бе, не рипај како прле пред магаре! Различни луѓе за пинг-понг да најдеш 5 саати во денот да играат СКОРО НЕМОГУЧЕ (освен ако у околина нема некој пинг-понг клуб). Овака нема шанси!

Земи ти 5 маси рентај ги, јас ќе земам 3 телевизори и три ПС3 и ќе броиме на крајот на месецот кој, што, како...
ти изгледа не си играл пинг понг па да знаеш колку се игра ако не беше популарно немаше да местат маси низ ходници у борис трајковски и да го поскапуваат на 150 денари саат што се 5 саати па може само еден пар да се погоди да дојде да утепа 2 саати не ме јеби
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.625
Поени од реакции
81.460
Francesco Totti Друже да те советувам нешто, убаво оваа идеа што ти текнало да земеш фудбалче, пинг-понг, пикадо да уредиш тоа просторот празен што ти останал. Земи и Сони 2 и 3 стави.... ама мора и ова да го направиш. Тури во едно ќоше еден флипер (значи замо 1 ФЛИПЕР, еден и единствен нека ти биде во цела играчница) со Cadillacs And Dinosaurs , и верувај ми за кратко време ќе се наполниш ситни парички :icon_lol:. Тоа е филингот, да влезеш во играчница пред тебе има Сониевци, пинг-понг маси, фудбалчиња итн... а ти одиш даваш 5 денари да изиграш една партија Мустафа (y)
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
Francesco Totti Друже да те советувам нешто, убаво оваа идеа што ти текнало да земеш фудбалче, пинг-понг, пикадо да уредиш тоа просторот празен што ти останал. Земи и Сони 2 и 3 стави.... ама мора и ова да го направиш. Тури во едно ќоше еден флипер (значи замо 1 ФЛИПЕР, еден и единствен нека ти биде во цела играчница) со Cadillacs And Dinosaurs , и верувај ми за кратко време ќе се наполниш ситни парички :icon_lol:. Тоа е филингот, да влезеш во играчница пред тебе има Сониевци, пинг-понг маси, фудбалчиња итн... а ти одиш даваш 5 денари да изиграш една партија Мустафа (y)
Не сум во тек друже колку се игра моментално мустафа, ама знам дека порано се правеше растур... Во преден план сум да земам сони 2 и 3, фудбалче и за во другата соба пинг-понг маса... Сега се зависи како и ќе почне се тоа, ако иде добро може да се надоградува(или па уште одма ако сум при пари) со плус пикадо, и вакво за мустафа ако сеуште е во тренд... Како и да е фала на совет, ќе размислам и за тоа убаво :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Размисли колку некој би сакал додека игра Плејстејшн да го слуша звукот на пинг-понг топчето бам бам бам
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
Размислував и тоа, ама сепак се работи за две различни простории, каде што звукот на тв то ќе биде пуштен, во другово собиче ќе си има музика нешто... Поентата е тоа што ти доаѓаа некој на сони и нема слободно и вика ај додека чекам ќе поиграм пинг-понг (или па обратно)... Со различни ствари може да се привлечат повеќе мушерии плус побрзо да се дознае... На пр доаѓаш ти да играш пинг-понг не е слободно седнуваш на сони и после си раскажуваш на другар, бев вака и вака па сони сум играл има и пинг-понг и се така си се шири тоа. Сега друга работа останува деновиве да отидам низ Драчево убаво и да видам кај има/ дали има пинг-понг маса, сони 2 и 3, колку пари е саат и да видам како што има/нема луѓе... Иначе размислив за просторот и навистина добра ќе биде одалеченоста на пинг-понг масата со сонито...
 
G

garthok

Гостин
За пинг понг исклучиво голем простор ептен е лејм да немаш кај да се мрднеш поготово на парови кога играш. А гледам во поголемиве играчници што се ги местат масите една до друга за повеќе профит и ептен е иритирачки.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
Лиценца не се плаќа само за плејстејшн? А за пикадо и фудбалче мислам дека треба.. ако знае некој сигурно да ми кажи?
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
Лиценца не се плаќа само за плејстејшн? А за пикадо и фудбалче мислам дека треба.. ако знае некој сигурно да ми кажи?
Јас на диво планирав... Ако знаат нека ти пише некој :)
 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
Ja drzev ping pong klub pred 10 godini I da ti kazam poglupo neso nema. Prvo dremes kako misir 5 saata I gi gledas kaj igraat, ke ti skrsat edno 2 topcinja, I ke imas rabota prvite 5-6 meseci. Ja poise cigari I sook I gricki trosev da utepam vreme. Inace imav masa profi ama dzabe ,edina korist sto ja stanav profi u ping pong.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
Ja drzev ping pong klub pred 10 godini I da ti kazam poglupo neso nema. Prvo dremes kako misir 5 saata I gi gledas kaj igraat, ke ti skrsat edno 2 topcinja, I ke imas rabota prvite 5-6 meseci. Ja poise cigari I sook I gricki trosev da utepam vreme. Inace imav masa profi ama dzabe ,edina korist sto ja stanav profi u ping pong.
Ама друже пред 10 години друго време беше... Сега играат повеќе, плус многу лесно може да се привлечат сега ако успееш да го наметнеш пинг-понгот... На пример организираш прво турнирче во основново школо што е до мене, после тоа и во гимназијата и си стекнуваат како конкуренција... Што беше порано ај на кантер, сега ќе викаат ајде да идеме на пинг-понг... Во комбинација со Сони 3 може да се успее, ама уште еден проблем мене би ми било што може да дојде инспекција (случајно нема, но по пријава од љубоморните комшии да...)
 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
Ама друже пред 10 години друго време беше... Сега играат повеќе, плус многу лесно може да се привлечат сега ако успееш да го наметнеш пинг-понгот... На пример организираш прво турнирче во основново школо што е до мене, после тоа и во гимназијата и си стекнуваат како конкуренција... Што беше порано ај на кантер, сега ќе викаат ајде да идеме на пинг-понг... Во комбинација со Сони 3 може да се успее, ама уште еден проблем мене би ми било што може да дојде инспекција (случајно нема, но по пријава од љубоморните комшии да...)
probaj pocni, nisto nemozes da izgubis sto avtomatski znaci I deka nisto nemozes da dobies. ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom