Мислење за агенција за посредување работа во странство?

Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
Поднеси си барање за туристичка виза за америка, нешто во последно време многу лесно даваат, нема да те кошта ништо. Пред месец дена замина еден мој близок, на прва му дадоа туристичка виза за 10 години. Е сега тоа не е работна виза ама за америка битно ти е да влезеш во државата после никој не те гони, ако останеш повеке можеш да влезеш во процедура па да дојдеш и до некои документи... пробај си ја среќата во амбасадата, верувам дека ке ти дадат виза
А што треба за америчка виза??Пари многу да не треба на сметка ? Мене ми е да останам на црно,ама дали има шанси да ми дадат ако речам дека одам да прошетам,дека неам луѓе во САД ?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.958
Поени од реакции
3.663
А што треба за америчка виза??Пари многу да не треба на сметка ? Мене ми е да останам на црно,ама дали има шанси да ми дадат ако речам дека одам да прошетам,дека неам луѓе во САД ?
Треба да ставиш на сметка 2-3 000 евра и да извадиш потврда од банката ама тоа не ти е проблем затоа што тие пари можеш и да ги позајмиш ако ги немаш, ги ставаш на сметка, вадиш потврда и веднаш ги вадиш и ги враќаш на пријателот. Гледаат на тоа колку имаш претходно шетано низ европа па потруди се да имаш повеке печати во пасошот оти секако нелогично е да ако немаш мрднато од државава првото туристичко патување да ти биде во Америка. Ке извадиш и резервација од некој хотел во некој по туристички град, Њујорк.... и други слични работи... И кога ке добиеш виза вадиш повратна карта и тоа гледај да биде во некој потуристички град оти иако добиеш виза може да те вратат при слегувањето од авионот од емиграционата контрола, на пример немој да леташ до Чикаго оти веднаш е сомнително дека одиш таму да работиш, слетај си во Њујорк...
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
А може дека јас со другар сакам да идам он има пријатели таму да кажам дека ќе идеме таму,имам идено до бугарија 2-3 пати и до грција на еден ден,а пријателите твои се вратиле или останале?и со туристичката виза за 10год колку смееш да останеш без да напуштиш сад?А и да стават цнр пецат у сад нема да моеш да велез а во ЕУ ќе може така ?Или да смениш идентитет друга опција
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.958
Поени од реакции
3.663
А може дека јас со другар сакам да идам он има пријатели таму да кажам дека ќе идеме таму,имам идено до бугарија 2-3 пати и до грција на еден ден,а пријателите твои се вратиле или останале?и со туристичката виза за 10год колку смееш да останеш без да напуштиш сад?А и да стават цнр пецат у сад нема да моеш да велез а во ЕУ ќе може така ?Или да смениш идентитет друга опција
Не спомнувајте пријатели и роднини во САД. Извози се со некој пријател со камион една тура од тука до германија или слично, секој печат е плус. Со туристичка виза легално можеш да останеш 6 месеци годишно но кога ке влезеш немаш проблем и на црно да останеш, работи додека ти се работи направи парички и дојди си, ке ти стават црн печат а тој не важи за во ЕУ. Ако останеш подолго можеш да влезеш и во некоја процедура да добиеш грин карта, на пример склучиш брак или слично.....
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Јас се водам уште како студент не сум дипломиран,бев едно лето со Ј1 виза за Usa си дојдов Мк наредно лето пак сакав да одам па ме одбија не ми дадоа виза. Сега размислувам за туристичка виза да пробам па не знам какви би ми биле шансите...газдите што ми беа се Американци можат да ми пратат гарантно писмо. Ако некој е бил во таква ситуација како мојава ако може да пише како поминал и сл.Поздрав
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Јас се водам уште како студент не сум дипломиран,бев едно лето со Ј1 виза за Usa си дојдов Мк наредно лето пак сакав да одам па ме одбија не ми дадоа виза. Сега размислувам за туристичка виза да пробам па не знам какви би ми биле шансите...газдите што ми беа се Американци можат да ми пратат гарантно писмо. Ако некој е бил во таква ситуација како мојава ако може да пише како поминал и сл.Поздрав

Штом некој ти праќа гарантно писмо, ти веќе си на коњ.

Макар што, иако можеш Ј1 д извадиш, би требало многу полесно да поминеш.

Провери тука.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Со Ј1 мислам дека тешко може да ми дадат бидејќи бев одбиен оваа лето и факсот не ми е завршен апсолвент сум, а за туристичка не знам што точно да направам како да покажам поголеми докази дека ќе се вратам не знам па затоа пишав на форумов ако некој е бил во ваква ситуација..
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Гледам сите се лажат по понудата на агенцијата Вариус. Работа во Германија со македонски пасош и да знаеш англиски јазик. Платено сместување и појадок, работата е во некоја фирма за козмтички производи.
Плата 1500 евра и договор од 4 години. 24 месеци им даваш по 320 евра на агенцијата.
Така да првите 2 години по 1200 евра плата следните две по 1500. Имаш платено и курсеви по германски јазик.
Дали некој е аплицирал? И овие да не се како Виза :D
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
L
Гледам сите се лажат по понудата на агенцијата Вариус. Работа во Германија со македонски пасош и да знаеш англиски јазик. Платено сместување и појадок, работата е во некоја фирма за козмтички производи.
Плата 1500 евра и договор од 4 години. 24 месеци им даваш по 320 евра на агенцијата.
Така да првите 2 години по 1200 евра плата следните две по 1500. Имаш платено и курсеви по германски јазик.
Дали некој е аплицирал? И овие да не се како Виза :D
Лажна е агенцијата, преварант е типот.....ВНИМАВАЈТЕ....пренесете на сите што ги знаете да не се зафркнат....
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Повторно ке потенцирам се работи за информација што ми е потребна ако некој е запознаен со агенција Вариус од Скопје Т.Ц. Мавровка 2 кат во влезот на алсат телевизија..како функционира и колку можам да верувам на нивните услуги
--- надополнето: 20 април 2012 во 22:34 ---

хахаха е таа опција не сум ја пробал али доста функционира и за парички.. си плакаш добиваш документи се разведуваш културно и се регуларно :)
Епа вака што знам за Вариус...На прво влегување ти вика треба да ми платиш 300 евра за апликацијата, ке ти врзува машни ко будала.....
После тоа следува за женати ако аплицираш и за тоа 150 евра....Потпишуваш некаков смешен договор, божем на нотар...
После тоа следува чекањето од најмалку 3 години да заминеш (мада не знам дели некој заминал преку него) Минимално е 6 ,месеци(?????!!) а максимум 2 год, ама после тоа ќе излезат пробеми со визата, па с о ова па со она..... И од кога дај боже
ќе дочекаш да заминеш следува десертот....типот бара 5 плати да му се дадат за услугата....Првен беше една плата, па две плати и на крај 5. Значи ако замине брачен пар еден со високо ообразование а другиот со средно, за услугата треба да платите минимум 20000 евра на две години, божем ве вработил во НАСА.... Не можам да речам дека е ова превара, меѓутоа тоа се премногу пари да ми ги дадеш на некого за 2 години...Мој предлог...Размислете дали би се согласиле за овие робовладетелски услови...Тоа значи половина година да работите двајца во германија, без да трошите евро за јадење и сл.....Нормалната провизија се движи околку една плата на 12 месеци, а 5 веќе ја преминува границата на разумонст.....поарно преку нет пишете му на работодавецот дека ќе работите за пола плата 6 месеци имате повеќе шанси за успех...
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Kако што претпоставив така и се случи....Оваа лажоманска агенција за вработување Вариус, е само обична лага, ко инвестицииве на Субрата Рој. Тој ЛАЖГО пред две години на моја блиска фамилија им зема 450 евра за работа во Германија и до пред некој ден поминаа точно две години (времето кога овој требаше да им најде работа).Нити се јавил за работа, нити па понудил нешто слично. Што значи овој ги зема парите од еден на друг(мислам дека сега треба да им ги врати). Нити однел некого за германија нити ќе однесе. Не му верувајте оти 300 евра ќе си ги заглавите 2 години а нема да отидеет никаде...
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
Да, и јас го познавам лично тој Вариус (Исен се вика), познавам луѓе кои ги има излажано за работа во Германија.
Немојте да се лажете да одите кај него.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Па на пример некоја како Коузон, Мајоми, ЗипТравел... тие се познати и сигурни, сигурно има некој други агенции коишто посредуваат работа на копно, мене не ме интересирале и не ги знам ама некој друг сигурно знае.
Имаш ли ти лично искуство со овие агенции што ги наброја или познаваш некој што бил преку нив ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom