Мислење за агенција за посредување работа во странство?

Член од
20 април 2012
Мислења
273
Поени од реакции
128
Здраво на сите иако сум нов тука имам едно прашање до сите кој што имат некоја информација за агенцијата ВАРИУС од Скопје Т.Ц. Мавровка втори кат.. посредува работа во странство. Ако има некој искуство од оваа агенција ке биде добродојдено:)однапред благодарам..
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.666
Здраво на сите иако сум нов тука имам едно прашање до сите кој што имат некоја информација за агенцијата ВАРИУС од Скопје Т.Ц. Мавровка втори кат.. посредува работа во странство. Ако има некој искуство од оваа агенција ке биде добродојдено:)однапред благодарам..
Не ти требаат никакви агенции друже. Зошто ти се? со нив да ги делиш парите за кои таму ке ринташ од утро до вечер? Ако си решил да одиш на печалба направи го тоа во сопствен аранжман.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
273
Поени од реакции
128
немам идеја како на свој аранжман, со наш мк пасош ограничен си на 3 месеци , исто е како да работиш на црно.. ако имаш некој предлог тука сум :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
немам идеја како на свој аранжман, со наш мк пасош ограничен си на 3 месеци , исто е како да работиш на црно.. ако имаш некој предлог тука сум :)
Што сакаш да работиш, за што си квалификуван и каде сакаш да работиш?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Еве гранка од градежништво гипс картон се разбира европа каде што се цени трудот
Европа каде што се цени трудот, викаш, а?

Прво расчисти, дека секаде како амал ќе работиш, а платата што ќе ја добиваш ќе ти биде добра за тука, не и за таму. За таму пак малце ќе ти биде. Ако планираш неколку месеци да работиш и да заштедиш, добро ти е така.
Инаку, подобро на своја рака да отидеш, за 3 месеци да се вратиш, него преку агенција, па пола пари на агенцијата да ти отидат.
Вака, ем можеш да смениш раб. место ако сакаш, ем сите пари се за тебе.
А да, на црно вака ќе работиш, затоа и веројатно поплатен ќе бидеш отколку некој што би бил пријавен.
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Не е исто како да работиш на црно, него Е НА ЦРНО. Со нашите пасоши можеш да одиш максимун 3 месеци ТУРИСТИЧКИ, значи не за работа, само ако сакаш да посетиш некое место, имаш некои роднини странство или било каква причина, освем работа. Значи со наш пасош да работиш во туга земја, треба да имаш работна дозвола. Таа се добива кога аплицираш пример во Аустриска да речиме амбасада, со претходно некој работодавец (employer) да ти понуди тебе работа (employee), односно да имаш документ т.н Offer for Employment. :)
 
Член од
20 април 2012
Мислења
273
Поени од реакции
128
Сум работел имам некое искуство и не е баш така, значи со таа плата што ја примав имав за стан за храна плус и за мене на некој начин бев задоволен.. проблемот беше што престојот не смеев да го пречекорам од 90 дена и во случај да дојдеше некоја инспекција забрана за во цела еу.. зборот ми беше за агенцијата ВАРИУС ако ја познава некој да сподели мислење колку е веродостојна.. ипак фала за размислувањето добродојдено е :)
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Сум работел имам некое искуство и не е баш така, значи со таа плата што ја примав имав за стан за храна плус и за мене на некој начин бев задоволен.. проблемот беше што престојот не смеев да го пречекорам од 90 дена и во случај да дојдеше некоја инспекција забрана за во цела еу.. зборот ми беше за агенцијата ВАРИУС ако ја познава некој да сподели мислење колку е веродостојна.. ипак фала за размислувањето добродојдено е :)
Во која земја имаш работено/работеше ако не е тајна? :)
 
Член од
20 април 2012
Мислења
273
Поени од реакции
128
Не е исто како да работиш на црно, него Е НА ЦРНО. Со нашите пасоши можеш да одиш максимун 3 месеци ТУРИСТИЧКИ, значи не за работа, само ако сакаш да посетиш некое место, имаш некои роднини странство или било каква причина, освем работа. Значи со наш пасош да работиш во туга земја, треба да имаш работна дозвола. Таа се добива кога аплицираш пример во Аустриска да речиме амбасада, со претходно некој работодавец (employer) да ти понуди тебе работа (employee), односно да имаш документ т.н Offer for Employment. :)
се во ред пријателе тоа е најголемиот проблем што тешко се доага до тие луге и затоа барам начин како со мк пасош да дојдеш до вистинска работа.. пак ке потенцирам темата беше за ВАРИУС некој ако има искуство со агенцијата..
--- надополнето: 20 април 2012 во 21:34 ---
Во која земја имаш работено/работеше ако не е тајна? :)
Чешка-Прага
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.666
немам идеја како на свој аранжман, со наш мк пасош ограничен си на 3 месеци , исто е како да работиш на црно.. ако имаш некој предлог тука сум :)
Поднеси си барање за туристичка виза за америка, нешто во последно време многу лесно даваат, нема да те кошта ништо. Пред месец дена замина еден мој близок, на прва му дадоа туристичка виза за 10 години. Е сега тоа не е работна виза ама за америка битно ти е да влезеш во државата после никој не те гони, ако останеш повеке можеш да влезеш во процедура па да дојдеш и до некои документи... пробај си ја среќата во амбасадата, верувам дека ке ти дадат виза
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Здраво на сите иако сум нов тука имам едно прашање до сите кој што имат некоја информација за агенцијата ВАРИУС од Скопје Т.Ц. Мавровка втори кат.. посредува работа во странство. Ако има некој искуство од оваа агенција ке биде добродојдено:)однапред благодарам..

jas bi ti predlozil dve zemji edna avstralija tamu sigurno ce najdes rabota.
ili Dubai za vamu sam potesko e da najdes rabota, ali ako najdes na strukava koja sto velis (gradeznistvo e prav bum ), inaku tamu koristata kako valuti i evra i dolari.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
273
Поени од реакции
128
Поднеси си барање за туристичка виза за америка, нешто во последно време многу лесно даваат, нема да те кошта ништо. Пред месец дена замина еден мој близок, на прва му дадоа туристичка виза за 10 години. Е сега тоа не е работна виза ама за америка битно ти е да влезеш во државата после никој не те гони, ако останеш повеке можеш да влезеш во процедура па да дојдеш и до некои документи... пробај си ја среќата во амбасадата, верувам дека ке ти дадат виза
баш ке се распрашам што како е ,кој се условите за аплицирање .. фала за информацијата :)
--- надополнето: 20 април 2012 во 21:52 ---
jas bi ti predlozil dve zemji edna avstralija tamu sigurno ce najdes rabota.
ili Dubai za vamu sam potesko e da najdes rabota, ali ako najdes na strukava koja sto velis (gradeznistvo e prav bum ), inaku tamu koristata kako valuti i evra i dolari.
има македонија некоја соработка со австралија за вработување? не сум запознаен
 
S

Shellshock nam67

Гостин
баш ке се распрашам што како е ,кој се условите за аплицирање .. фала за информацијата :)
--- надополнето: 20 април 2012 во 21:52 ---

има македонија некоја соработка со австралија за вработување? не сум запознаен
тоа тешеко дека ќе најдеш
евентуално за Катар да видеш во Министерство за труд и социјална политика од таму мислам ќе се организараата тури за инфо повеќе овде http://vecer.com.mk/default.asp?ItemID=6DEF9806183B2747A41224FD82A7839B.
или опција од 12 часовна работа како келнер на Брод физички не е толку тешка колку што била психички плата од 700 евра месечно работа мислам едно 6 или 9 месеци.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
273
Поени од реакции
128
тоа тешеко дека ќе најдеш
евентуално за Катар да видеш во Министерство за труд и социјална политика од таму мислам ќе се организараата тури за инфо повеќе овде http://vecer.com.mk/default.asp?ItemID=6DEF9806183B2747A41224FD82A7839B.
или опција од 12 часовна работа како келнер на Брод физички не е толку тешка колку што била психички плата од 700 евра месечно работа мислам едно 6 или 9 месеци.
да запознаен сум со таа солуција за брод , а ова за катар ..
Инаку, погрешно е мислењето дека со работа во Катар може многу да се заработи, зашто таму платите на позициите на кои работат македонците се малку поголеми од нашата просечна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom