Минимална плата по час vs. Минимална месечна плата

Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Значи ние немаме проблем со фино туњирање на 6 цилиндричен мотор, туку со напорот да залаумфаме Аран дизел со тежок замаец и фитил за припала... :):):):
Tpeба менвање палењето
не фитил кој тлее туку куршум кој пука за да задвижи работите
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.727
сега предизборно Дилетанти и Шупелки има на сите страни
Шекеринска: На граѓаните ќе им враќаме 15% од платениот ДДВ
гускава не знае дека државата го враќа ДДВ-то на фирмите.
Ако не им го враќа ке ги покачат сите производи за 15%. А индијанците од вест Македонија каде не се даваат фискални ќе рипаат...
Истата работа е и за минималните плати, опозицијата одамна крекаше дека треба 12000мкд, сега кога пастирот вети 14000мкд, дебиливе ветуваат 16000мкд..
Еве, јас ќе ветам 20000мкд, ама 1 еур = 120мкд:cool:
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
сега предизборно Дилетанти и Шупелки има на сите страни
Шекеринска: На граѓаните ќе им враќаме 15% од платениот ДДВ
гускава не знае дека државата го враќа ДДВ-то на фирмите.
Ако не им го враќа ке ги покачат сите производи за 15%. А индијанците од вест Македонија каде не се даваат фискални ќе рипаат...
Истата работа е и за минималните плати, опозицијата одамна крекаше дека треба 12000мкд, сега кога пастирот вети 14000мкд, дебиливе ветуваат 16000мкд..
Еве, јас ќе ветам 20000мкд, ама 1 еур = 120мкд:cool:
a?
o_O
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.727
http://kajgana.com/pendarovski-nokjnata-mora-izvrshiteli-kje-bide-minato
Најави и дека граѓаните ќе добиваат со враќање на ДДВ и тоа 15 отсто на тие што го платиле, освен за луксузните производи.
глупостите продолжуват... сега во од на кампањата сменија, нема да враќаат ДДВ на Луксузни производи, значи ќе враќаат ДДВ само на лебот, а тоа значи дека само лебот ќе поскапи 15%
.. право во демир хисар...

едино ако мисли дека државата ќе враќа ДДВ и на фирми и на граѓани ???
А знам дека државите враќаат ДДВ, ама на странци што изнесуваат од државата производи на кој е платен ДДВ , односно ВАТ такса, го имаше во Европа и во Грција и пак сега го ажурираат...
..А глупоста со нелуксузни продукти е идиотска, може јас сум богат бизнисмен и ги ранам свињите со леб и ќе ми враќа државата 15%??
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
сега предизборно Дилетанти и Шупелки има на сите страни
Шекеринска: На граѓаните ќе им враќаме 15% од платениот ДДВ
гускава не знае дека државата го враќа ДДВ-то на фирмите.
Ако не им го враќа ке ги покачат сите производи за 15%. А индијанците од вест Македонија каде не се даваат фискални ќе рипаат...
Истата работа е и за минималните плати, опозицијата одамна крекаше дека треба 12000мкд, сега кога пастирот вети 14000мкд, дебиливе ветуваат 16000мкд..
Еве, јас ќе ветам 20000мкд, ама 1 еур = 120мкд:cool:
..шупелките очигледно не дознале дека ДДВ-то е од Бога даден систем за полнење буџет. Него го плаќа крајниот потрошувач. Претходните регистрирани плаќачи пресметуваат а не го плаќаат само делот кој претходно го платиле на други. Значи државата го наплатува ДДВ-то и тоа во целост. Било какво враќање само ги намалува нејзините приходи, а тоа нема шанса да се случи....т.е. да стане поевтина држава, Едноставно не може и да сака од низа причини кои не се во нејзина моќ, па незнам кој да е на власт. Секој кој приповеда таква приказна е ноторен лажго и преварант и не треба да му се верува воопшто. :) :) :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.240
Поени од реакции
78.861
..шупелките очигледно не дознале дека ДДВ-то е од Бога даден систем за полнење буџет. Него го плаќа крајниот потрошувач. Претходните регистрирани плаќачи пресметуваат а не го плаќаат само делот кој претходно го платиле на други. Значи државата го наплатува ДДВ-то и тоа во целост. Било какво враќање само ги намалува нејзините приходи, а тоа нема шанса да се случи....т.е. да стане поевтина држава, Едноставно не може и да сака од низа причини кои не се во нејзина моќ, па незнам кој да е на власт. Секој кој приповеда таква приказна е ноторен лажго и преварант и не треба да му се верува воопшто. :) :) :)
Така е Конкрит. Не знаат СДСМ ништо за платите. Господинот Груевски е проверен на тоа поле.[DOUBLEPOST=1480153047][/DOUBLEPOST]
..шупелките очигледно не дознале дека ДДВ-то е од Бога даден систем за полнење буџет. Него го плаќа крајниот потрошувач. Претходните регистрирани плаќачи пресметуваат а не го плаќаат само делот кој претходно го платиле на други. Значи државата го наплатува ДДВ-то и тоа во целост. Било какво враќање само ги намалува нејзините приходи, а тоа нема шанса да се случи....т.е. да стане поевтина држава, Едноставно не може и да сака од низа причини кои не се во нејзина моќ, па незнам кој да е на власт. Секој кој приповеда таква приказна е ноторен лажго и преварант и не треба да му се верува воопшто. :) :) :)
И Груевски овие десет години враќаше ддв на фирми (у пакет со инспекции кои "морале" нешто да ти најдат).
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Така е Конкрит. Не знаат СДСМ ништо за платите. Господинот Груевски е проверен на тоа поле.
..јеби га сепак е флејта за нив..... :) Ја отсвири тоа ДДВ партитурата маестрално. Иако рука на срце ни тој без вистински оркестар не ќе може и симфонија... :) :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.240
Поени од реакции
78.861
..јеби га сепак е флејта за нив..... :) Ја отсвири тоа ДДВ партитурата маестрално. Иако рука на срце ни тој без вистински оркестар не ќе може и симфонија... :) :)
Дури ни тој?
Неверојатно.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Така е Конкрит. Не знаат СДСМ ништо за платите. Господинот Груевски е проверен на тоа поле.[DOUBLEPOST=1480153047][/DOUBLEPOST]
И Груевски овие десет години враќаше ддв на фирми (у пакет со инспекции кои "морале" нешто да ти најдат).
...никогаш нит Груевски.. нит било кој , било каде вратил ДДВ. Се враќа само во случај на извоз. Со динамика каква е таква, но се враќа. На нестрпливите понекогаш им се праќа инспекција и за чудо скоро секогаш истите имаат опашки кои инспекциите им ги газат, па овие квичат на цел глас. На оние без опашки нема каде да ги згазнат, не ги слушаш , па затоа мислиш дека не ни постојат... :) :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.240
Поени од реакции
78.861
...никогаш нит Груевски.. нит било кој , било каде вратил ДДВ. Се враќа само во случај на извоз. Со динамика каква е таква, но се враќа. На нестрпливите понекогаш им се праќа инспекција и за чудо скоро секогаш истите имаат опашки кои инспекциите им ги газат, па овие квичат на цел глас. На оние без опашки нема каде да ги згазнат, не ги слушаш , па затоа мислиш дека не ни постојат... :) :)
Да, да, нема што сега него да го обвинуваме, кога сите се такви. Сите се исти - позната премиса, уште од времето на бранко, која во очите на идиотите би требало да ги маргинализира и амнестира сите зла на моменталната гарнитура.
Така е бе Конкрит, сите инспекции во Македонија некого што казниле, казниле затоа што правел нешто незаконски. Оноа по телефон шо го слушна, на пример, што правеа списоци Миле и co. за кои фирми да ги сотрат со инспекции, тоа веројатно не е веродостојно за тебе, пошто сечени лепени и така натаму.
Еве фризеркава на пример, у близина кај мене, си попи казна која е колку пола од нејзиниот бизнис. Али исправно, молим ти се. Стварно, еве ја сум сведок и најдоа 2 (два) денари на масичката.

Да даде Господ и тебе така у животот правилно да ти судат.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Да, да, нема што сега него да го обвинуваме, кога сите се такви. Сите се исти - позната премиса, уште од времето на бранко, која во очите на идиотите би требало да ги маргинализира и амнестира сите зла на моменталната гарнитура.
Така е бе Конкрит, сите инспекции во Македонија некого што казниле, казниле затоа што правел нешто незаконски. Оноа по телефон шо го слушна, на пример, што правеа списоци Миле и co. за кои фирми да ги сотрат со инспекции, тоа веројатно не е веродостојно за тебе, пошто сечени лепени и така натаму.
Еве фризеркава на пример, у близина кај мене, си попи казна која е колку пола од нејзиниот бизнис. Али исправно, молим ти се. Стварно, еве ја сум сведок и најдоа 2 (два) денари на масичката.

Да даде Господ и тебе така у животот правилно да ти судат.
Лорде како се снаоѓате со постојаниот раст на Вашиот ценет лордовски нос, колку е во моментов дугачок??? :) :) :)
Види вака, за Грујо приватно имам прилично паткасто мислење и лично постојано се исчудувам како тој приучен брокер така вешто и лесно ги мафта сите овие високопарни зајаци, шеќерни девојчиња и останати душебрижници за добробитот на Македонскиот народ, јазик и писмо. Имам впечаток дека какви се смотани , а веќе секој ден тоа го демонстрираат јавно , копирајќи ги неговите стари финти...ко последни аматери, за да пак како ми се гледа, бидат изметени од сцената.
Добро бе зар ти со цел памет мислиш дека денес , насред Македонија некој може туку така од свој личен ќејф , да сотре бубашваба, а не па фирма??? Тоа бе не можел ни Хенри 8 у свое време , а не па Миленце & Комп. :) :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.727
WRONG !!
ДДВ-то се враќа на фирмите,а има и порамнување на невратено со тоа што треба да го плати. Па јас се сеќавам пријатели се тужеа со градежна фирма кога требаше да ја платат крајната сума, а се погоди по намалуваето на ДДВ-то од 18 на 5%. Фирмата не сакаше без суд да им издаде профактура ( им бараа пари на рака со каса прими, без изразен ДДВ) со тогаш важечкото ДДВ 5% затоа што ДДВ-то нив им е приход, ако не враќа државата ги заболе дали се намалило.[DOUBLEPOST=1480163347][/DOUBLEPOST]
....
Еве фризеркава на пример, у близина кај мене, си попи казна која е колку пола од нејзиниот бизнис. Али исправно, молим ти се. Стварно, еве ја сум сведок и најдоа 2 (два) денари на масичката.
Да даде Господ и тебе така у животот правилно да ти судат.


тоа за фризерката ми е малку сомнително, мислам не е пракса кај нас, има некоја друга работа... а има казнувани зошто немаат евиденција за доаѓање на работа и слично... еден маркетлија од Охрид ми се жалеше, ми дојде инспекција од Струга и ме казни 3000 еур зошто немав книга за евиденција на вработени... му кажувам на автомеханичарот од Скопје и кажува, па во Скопје одамна беше кога казнуваа за такви работи..
А уште од раните 90-тите , автомеханичарот ми покажа список. Му дошол инспекторот со кола, тој прави список со потребни делови за ремонт, инспекторот со список по продавници за автоделови ќе изрекетира сите потребни делови и после автомеханичарот бесплатно го праи ремонтот...
Е сега и тие на некој начин ќе вратат нешто од штетата, ќе закинат на данок а инспекторот ќе замиже... и волкот сит и јарињата на број...
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom