Меѓународни трансакции

Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Имам еден проблем во последно време. Пробувам да извршам резервација преку интернет на booking.com, но цело време ми стига мејл дека картичката ми е одбиена.

Има неколку причини за ова:
- немам доволно пари на картичката (тоа не е случајот)
- ми истекла (и тоа не е)
- немам можност за меѓународни трансакции (international transactions) - ова може да е само

Е сега, како да знам дали можам или не можам да плаќам со мојата картичка? Имам резервирано авионски карти порано со истата картичка за летови кои не тргале од Скопје. Дали тоа влегува во меѓународна трансакција?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Трк до банка провери си.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Од стопанска, мастеркард. Значи ако имате мастеркард можете да вршите и плаќање во странство.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Од стопанска, мастеркард. Значи ако имате мастеркард можете да вршите и плаќање во странство.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Од Стопанска дебитните се користат само за плаќања во Македонија. За надворешни плаќања се вади нова “интернет картичка“ која служи само за плаќања надвор од државата. Ја даваат за една недела од прилика. Има две опции, да ти биде споено со дебитната картичка т.е. на иста сметка или посебно со тоа што кога ќе сакаш да плаќаш нешто треба прво да префрлиш пари на интернет картичката па после да купуваш.

Како надополнување на ова твоево, што рече @Branchez да не му затреба на некој.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Од Стопанска дебитните се користат само за плаќања во Македонија. За надворешни плаќања се вади нова “интернет картичка“ која служи само за плаќања надвор од државата. Ја даваат за една недела од прилика. Има две опции, да ти биде споено со дебитната картичка т.е. на иста сметка или посебно со тоа што кога ќе сакаш да плаќаш нешто треба прво да префрлиш пари на интернет картичката па после да купуваш.

Како надополнување на ова твоево, што рече @Branchez да не му затреба на некој.
Мхм... И ја ди помислив вакво нешто, ама пред неколку месеци со истата платив лет Виз Ер од Будимпешта...



Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Од Стопанска дебитните се користат само за плаќања во Македонија. За надворешни плаќања се вади нова “интернет картичка“ која служи само за плаќања надвор од државата. Ја даваат за една недела од прилика. Има две опции, да ти биде споено со дебитната картичка т.е. на иста сметка или посебно со тоа што кога ќе сакаш да плаќаш нешто треба прво да префрлиш пари на интернет картичката па после да купуваш.

Како надополнување на ова твоево, што рече @Branchez да не му затреба на некој.
Се јавив во сѕопандка убаво да ми објаснат и ми кажаа дека со мастеркард може да се плаќа на интернет и дома и во странство, и со дебитна и кредитна.

Само ако имаш виза, плаќање само во Македонија.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom