Мечови

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.260
,,,,nema pojak ili poslab mech, bez razlika dali e so pravo ili zakriveno sechilo,,,
,,,ja znaesh onaa crnogorskata,,,
-bitkata ne ja dobiva svetloto oruzhje tuku hrabroto srce-
,,,i edniot i drugiot imaat namenska upotreba vo nedajbozhe realna upotreba,a zavisi i od mechuvalecot shot podobro my lezhi go raka,,,
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Ja bi zel za ukras doma da ja imam :) inace da. Bi trebalo dokolku seciloto i e naostreno.

Spored vas koj mec e pojak so zakriveno ili pravo secilo? :) i zosto mislite taka? :)
Мечовите се правени според потреба.Значи,како еволуирал оклопот,морал да еволуира и мечот.Затоа на пример јапонската Катана,не би била од никаква корист во Европа за време на витезите,бидејќи искривеното сечило,главната цел му е да сече,а оклоп не се сече.Затоа во Европа се користеле longsword/bastard sword односно прави мечови со потенок и остар врв.Целта била да се пробијат слабите места на оклопот.Всушност во подоцнежниот период оклопот еволуирал толку добро,што на бојното поле повеќе се користеле ударни оружја од колку мечеви.
А и гледано историски,поголемиот дел Европски мечеви од истиот период со Јапонските биле од доста поквалитетен челик отколку катаната.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Мечовите се правени според потреба.Значи,како еволуирал оклопот,морал да еволуира и мечот.Затоа на пример јапонската Катана,не би била од никаква корист во Европа за време на витезите,бидејќи искривеното сечило,главната цел му е да сече,а оклоп не се сече.Затоа во Европа се користеле longsword/bastard sword односно прави мечови со потенок и остар врв.Целта била да се пробијат слабите места на оклопот.Всушност во подоцнежниот период оклопот еволуирал толку добро,што на бојното поле повеќе се користеле ударни оружја од колку мечеви.
А и гледано историски,поголемиот дел Европски мечеви од истиот период со Јапонските биле од доста поквалитетен челик отколку катаната.
Има доста други мечови кои што имаат закривени сечива. На пример Кукри. Старо Македонско Оружје. Доста било ефикасно за сечење но и во борба. Според мене појако е закривено отколку право. Збориме за сечење.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Има доста други мечови кои што имаат закривени сечива. На пример Кукри. Старо Македонско Оружје. Доста било ефикасно за сечење но и во борба. Според мене појако е закривено отколку право. Збориме за сечење.
Кукри е од Непал,од овие простори е Копис.Иначе секако дека закривеното е подобро за сечење од правото,бидејќи и тоа му е целта.Но такви мечови се користеле кога во прашање бил послаб оклоп.Секако дека нема перфектен меч,но мечовите на витезите се сметаат дека се најкорисни бидејќи можат доста квалитетно да сечат,но и се одлични за бодење.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Na Motika pisuvase deka Kukri e makedonsko oruzje. Zatoa i taka pisav :D Inace so koja dolzina od prilika bile mecovite na vitezite? I kolku tezele? Info? :)
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Na Motika pisuvase deka Kukri e makedonsko oruzje. Zatoa i taka pisav :D Inace so koja dolzina od prilika bile mecovite na vitezite? I kolku tezele? Info? :)
За тежината и за големината зависи од мечот.Тежината обично им била од 1.2 од 1.5 кг. a должината од 90-110 цм,во случајов збоурвам за меч со 2 раце што се држи.

Еве канал на јутуб кој се бави со ова и има доста инфо,исто така на јутуб провери го и Skalagrim:

 
Ф

Флеш

Гостин
While some western historians conjecture that the kukri was based on similar European weapons and brought to South Asia by Alexander the Great (most probably the Greek kopis, a standard weapon amongst his cavalry, which was in turn adapted from the Egyptian Khopesh or the Assyrian Sappara, which both were used in their respective regions prior to the Greeks

Се надевам дека се разјасни .... Како и да е Копис е најпотекнува од тука ....... Кукри е последна генерација ... :D Ја следам дискусијата ... интересна е :)
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Znaci ne sum gresel :D
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
FB_IMG_1479740684177.jpg
За сега не се во план, но ништо не се знае за во иднина :)
 
Член од
21 септември 2017
Мислења
5
Поени од реакции
1
Не знам дали смеам овде да постирам ама се селам од државава и имам за продавање катана, мечови, ножеви... Ако има некој заинтересиран, пишете ми слободно. Еве слики од предметиве што ги продавам. мец.jpg мец2.jpg мец3.jpg мец4.jpg мец5.jpg мец6.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom