Менувачки банкарски курсови за други валути?

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Ме интересира кај може да се најдат другите курсови (банкарски) за валути како на пример Украинска гривна. Секаде по сите банки ги има само неколку општи, ама не сите валути, и кога на пример купуваш со картица (виза, мастер) некаде, за другиве курсови не знаеш дали ти се поволни или не.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Гугле знај се :) пробај https://www.google.com/search?q=ukranian+hryvnia+to+mkd. Ова работи за било која валута, можеби нема да ти даде најточни резултати до децимала, ама барем ќе имаш претстава колку е курсот.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ме интересира кај може да се најдат другите курсови (банкарски) за валути како на пример Украинска гривна. Секаде по сите банки ги има само неколку општи, ама не сите валути, и кога на пример купуваш со картица (виза, мастер) некаде, за другиве курсови не знаеш дали ти се поволни или не.
Онака за инфо имаш на google или на xe.com . Е кога купиваш со картичка ако банката нема договор за дирекно разменување како во примерот на денари со Укранинска гривна тогаш размената оди на следниот начин. Укинска гривна > Евро > Денари и обратно . Начесто Средната валута е или Евро или Долар.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Е кога купиваш со картичка ако банката нема договор за дирекно разменување како во примерот на денари со Укранинска гривна тогаш размената оди на следниот начин. Укинска гривна > Евро > Денари и обратно . Начесто Средната валута е или Евро или Долар.
Ова ме интересираше, ова го има негде како информација или?

Пошто кога бев таму, менувачкиот курс беше за едно евро 25 гривни, и да носев евра во кеш ќе ми беше подобро. А на картичка, пошто во денари ми наплаќаше, пробав конверзии излезе дека е 19 за едно евро. Затоа сакам да видам официјално како оди, да знам дали да земам повеќе кеш или да си плаќам на картица.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ова ме интересираше, ова го има негде како информација или?

Пошто кога бев таму, менувачкиот курс беше за едно евро 25 гривни, и да носев евра во кеш ќе ми беше подобро. А на картичка, пошто во денари ми наплаќаше, пробав конверзии излезе дека е 19 за едно евро. Затоа сакам да видам официјално како оди, да знам дали да земам повеќе кеш или да си плаќам на картица.
Ќе треба да пишиш емаил до банката и така можно е да ти пишат, пошто на шалтер ретко кој знај како се обработват странски валути.
Пошто работев претходно во компанија што правеше софтвер за банки и така знам како уствари оди конверзијата. Тоа што излегло баш 19 евро има смисла пошто банката има скоро секогаш понизок курс од локалните менувачници. Јас би ти препорачал да си носиш евра за сите држави каде што нема дирекна конверзија од денар во локалната валута.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.532
Ќе треба да пишиш емаил до банката и така можно е да ти пишат, пошто на шалтер ретко кој знај како се обработват странски валути.
Пошто работев претходно во компанија што правеше софтвер за банки и така знам како уствари оди конверзијата. Тоа што излегло баш 19 евро има смисла пошто банката има скоро секогаш понизок курс од локалните менувачници. Јас би ти препорачал да си носиш евра за сите држави каде што нема дирекна конверзија од денар во локалната валута.
Samo da se nadovrzam evra vo evropa USA dolari vo ostatokot na svetot. Gledaj nosi pogolemi i ganc novi banknoti isto zasto vo nekoj mesta (azija na primer) imaat malku povisok kurs za pogolemite banknoti od $20 nagore.

Inace skoro sekogas kes e podobra opcija od kartica prvo radio toa sto skoro sekogas ke dobies podobra ili slicna razmena, vtoro zatoa sto preku kartica si izlozen na nekogas dvojni provizii prvo od bankata a vtoro i od kartickata - visa, MasterCard, amex, eftpos site naplakaat.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.799
Поени од реакции
15.714
ако тука плаќаш има проблеми..јас плаќав некоја административна такса во хрватски куни, со свифт од тука, ама морав сам да рачунам како е таму кај што плаќам односот бидејќи од тука може да уплатиш само со тие валути што се на курсна листа на НБРМ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom