Медицински факултет во Словенија

Член од
24 октомври 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, јас сум заинтересиран за да се запишам на медицински факултет во Словенија, кажете ми како можам, како мислите дека ќе се справам со јазикот, дали има стипендии, како е за примање, дали е скапа школарината, каде на стан и колку се движи сумата за престој? Во главно кажете ми се што знаете за медицинскиот факултет (општа медицина у Словенија. Иначе сум 4та медицина средно у скопје..-мст.
Фала.. :)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Ако можеш финансиски да поднесеш да идеш во Словенија, ја би ти препорачал да идеш у некоја друга западна земја, сто пати подобро дури и поевтино ќе ти излезе.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ако не грешам сеуште важи билатералниот договор помеѓу Словенија и Македонија па ние студираме таму без никаков надомест. Само некои ситни пари се даваат, но во Словенија не се плаќа. И јас би одбрала таму, бидејќи таму е најдобро да бидеш студент. Имаат предобар студентски бонски систем, скоро секаде имаш попусти, само да ја покажеш студентската легитимација. Станот и киријата ти зависат од тоа каде ќе бидеш сместен, поевтино од 100 евра плус трошоци нема да најдеш. Јас би ти препорачала студентски дом, имаат подобри домови од нашите(барем јас и колешката бевме сместени во такви). Јазикот малку им е лев, но за една година се учи. Доколку се дружиш со словенци постојано уште побрзо ќе го научиш. Но би ти рекла уште од овде да си поднаучиш нешто за да ти биде полесно. Е сега за стипендии и примање не знам, бидејќи јас бев на размена. Но дека примаат, примаат бидејќи имаат доста странци. Мои другари сега запишаа втор факултет таму. Изгуглај ја страната на универзитетот, пиши им маил и со време да си знаеш.
 
Член од
29 септември 2014
Мислења
45
Поени од реакции
8
А нели е бесплатна школарината во Словенија за нас или грешам??
 
Член од
16 ноември 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво.Сакам да прашам нешто за медицинскиот факултет во Тетово.Дали конкуренцијата е голема за запишување на тој факултет?Дали може само 1 семестар од првата година да се студира таму и потоа да се префрли во факултетот во Скопје?Дали на префрлувањето имаат значење оценките од средно или само факултет? 100% ли е загарантирано префрлувањето?

(Извинете.Знам дека темата е за медицинскиот факултет во Словенија,но ме интересираше) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom