Медицински и стоматолошки факултет

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Каков скелет, нема никаква потреба од тоа, само едино за глава колоквиумот можда вреди да се изнајми череп дури го спремаш колоквиумот. Иначе нетер атласот си е супер, плус има мал милион 3д атласи од торенти да се симнат. Џабе фрлени пари ќе ти бидат тоа, едино кул може да личи за во соба :pos: И да земеш скелет пола од работите што ќе ги читаш нема да ги има(пример некој мали сулкуси и туберкулуми).
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Ајде некој накратко нека сподели искуства за првиот семестар на општа медицина... Професори, предавања, вежби онака ваши доживувања.
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Ајде некој накратко нека сподели искуства за првиот семестар на општа медицина... Професори, предавања, вежби онака ваши доживувања.
Ќе обрнеш внимание на Хистологија и Анатомија највеќе, усни се колоквиумите Анатомија во вежбална со коски пред професор( ќе учиш да не паднеш колоквиум дека ако паднеш писмено го полагаш во јануарска) се колоквиумите и мој совет е да почнеш да читаш уште пред вежби за одма полесно да ти биде на вежби и да го „афирмираш“ матерјалот само. Хисто мене ми беше омилен предмет, треба многу детално да се учи ама не е проблем дека материјалот не е толку голем количински а многу ќе ти помогне за сите понатаму предмети, башка е услов хистологија 1 за втора година. Другите предмети, психологија, вовед во медицина, англиски и биофизика се гола вода и не ти се толку битни. Друг предмет на кој што треба внимание да посветиш и обавезно да го положиш ти е МИФ, не се секирај лесен е предметот ама и тој е услов за втора година. Во јануарска сесија ќе си ги полагаш во прва декада Анатомија завршен дека е најтежок и дека постепено се губи сила за учење како сесија а најбитно ти е да го положиш тој бидејќи е најголем товар ако остане за јуни. Сума сумарум условните мораш да си ги положуваш(анатомија, хисто и миф) а другите се и онака лесни а и не влечат ништо, тие полагај ги во втора декада на јануарска сесија. Со среќа и не се плаши многу, ако си учиш нема гајле да имаш. На почеток ќе ти биде тешко да совладаш поголема материја ама како ќе иде времето ќе сфатиш дека можеш полесно и повеќе и дека не е толку страшно. (y)
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Ќе обрнеш внимание на Хистологија и Анатомија највеќе, усни се колоквиумите Анатомија во вежбална со коски пред професор( ќе учиш да не паднеш колоквиум дека ако паднеш писмено го полагаш во јануарска) се колоквиумите и мој совет е да почнеш да читаш уште пред вежби за одма полесно да ти биде на вежби и да го „афирмираш“ матерјалот само. Хисто мене ми беше омилен предмет, треба многу детално да се учи ама не е проблем дека материјалот не е толку голем количински а многу ќе ти помогне за сите понатаму предмети, башка е услов хистологија 1 за втора година. Другите предмети, психологија, вовед во медицина, англиски и биофизика се гола вода и не ти се толку битни. Друг предмет на кој што треба внимание да посветиш и обавезно да го положиш ти е МИФ, не се секирај лесен е предметот ама и тој е услов за втора година. Во јануарска сесија ќе си ги полагаш во прва декада Анатомија завршен дека е најтежок и дека постепено се губи сила за учење како сесија а најбитно ти е да го положиш тој бидејќи е најголем товар ако остане за јуни. Сума сумарум условните мораш да си ги положуваш(анатомија, хисто и миф) а другите се и онака лесни а и не влечат ништо, тие полагај ги во втора декада на јануарска сесија. Со среќа и не се плаши многу, ако си учиш нема гајле да имаш. На почеток ќе ти биде тешко да совладаш поголема материја ама како ќе иде времето ќе сфатиш дека можеш полесно и повеќе и дека не е толку страшно. (y)
Фала ти многу!! Не ми е страв, само сум возбуден за то шо ме чека... Ајде и то ќе биди :ojeaa:
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Кај можи да се купи анатомскиот атлас од неттер(не фотокопиран)? И дали за материјали самите професори ќе ни посочат што е потребно и од каде да набавиме?
 
P

Patience

Гостин
Кај можи да се купи анатомскиот атлас од неттер(не фотокопиран)? И дали за материјали самите професори ќе ни посочат што е потребно и од каде да набавиме?
Јас кога бев прва, имаше еден постар човек на факултетот ( не се сеќавам на името ) тој ги носеше атласите, практикумите по некои предмети и од кај него купувавме. Цената мислам тогаш беше 5000-6000 денари еден атлас, претпоставувам и сега е толку. Пред некоја година во деканатот на факултетот отворија една просторија каде се продаваат практикумите и книгите. Така да може од оваа година и таму да има атласи.
Не се грижи, материјали за учење и како да ги набавите ќе ви посочат професорите секако, биди присутен на предавањата и ќе разбереш.
 
Член од
12 август 2016
Мислења
11
Поени од реакции
0
image.jpeg Помош? На стоматолошки сум кај сите ли други е вака..ни на запишани семестри нема ништо ни овде :(:(
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Член од
12 август 2016
Мислења
11
Поени од реакции
0
Додека учев јас (до јуни) не беше ваква страната... хмм.
Запиша семестар и внесе предмети електронски?
Не,не бива од кога ни дадоа лозинка сум оклучена веќе 5 дена и нема нишо не се појавува да пријавиме :(:(
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Луѓе шо ќе кажете за асистентката по анатомија Чадиковска?
 
P

Patience

Гостин
Луѓе шо ќе кажете за асистентката по анатомија Чадиковска?
Мене ми беше асистентка Чадиковска. На почетокот ми делуваше премногу строга, а и малку застрашувачки, но после втора, трета вежба сфаќаш дека прекрасна е жената, во објаснување, комуникација и сѐ друго поврзано со предметот. Може еден поим да ти го објасни и десет пати додека не го научиш. Многу е трпелива и упорна. Бара да слушаш на вежби, да си присутен со умот во вежбална, а не да размислуваш кога следно ќе идеш на кафе у Хипократ :icon_lol:
Кога ќе имаш вежби со неа гледај ден пред вежбите прочитај го материјалот малку за вежбата, има навика да испрашува.
Што не ти е јасно прашувај ја, многу е коректна.
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Мене ми беше асистентка Чадиковска. На почетокот ми делуваше премногу строга, а и малку застрашувачки, но после втора, трета вежба сфаќаш дека прекрасна е жената, во објаснување, комуникација и сѐ друго поврзано со предметот. Може еден поим да ти го објасни и десет пати додека не го научиш. Многу е трпелива и упорна. Бара да слушаш на вежби, да си присутен со умот во вежбална, а не да размислуваш кога следно ќе идеш на кафе у Хипократ :icon_lol:
Кога ќе имаш вежби со неа гледај ден пред вежбите прочитај го материјалот малку за вежбата, има навика да испрашува.
Што не ти е јасно прашувај ја, многу е коректна.
Фала ти многу!!
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Пак јас.... :confused: Другата недела ни се колоквиумите и ме фаќа страв конкретно за анатомија да не ми се падни Аце бидејќи некако многу строг се прикажува а и така го кажуваат.. ајде некој совет или ваше мислење за него
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Пак јас.... :confused: Другата недела ни се колоквиумите и ме фаќа страв конкретно за анатомија да не ми се падни Аце бидејќи некако многу строг се прикажува а и така го кажуваат.. ајде некој совет или ваше мислење за него
Da site taka vikaat. A jas pak sakam on da mi se padne.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom