Машински Факултет

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.701
Поени од реакции
5.328


па толку ли нема на форумов студенти од Машински па една тема да се немало отворено :) :) еве јас како нов студент на Машински, ја отворам оваа тема. тука може прашања, совети, разменување на искуства, оговарање/фалење на професорите(професорките)/асистентите(асистентките) и ќе користи за сите студенти на Машинскиот факултет :vozbud::vozbud:
па повелете машинци :) :)
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
На овој факултет ми се свиѓа само смерот Индустриско инженерство и менаџмент што ми изгледа како најпросперитетен.:helou:
 
Член од
11 август 2008
Мислења
32
Поени од реакции
1
Од оваа година мош и јас ке бидам студент на машинскиот факултет (ако ме примат нормално) па сакам да слушнам совети од некои постари студенти како е таму, тешко ли е итн...
 
R

reactive89

Гостин
Подадов документи на машински па ќе видиме...
Смерови, паа... производна информатика и индустриски дизајн... тие најмногу ме привлекоа :)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
На овој факултет ми се свиѓа само смерот Индустриско инженерство и менаџмент што ми изгледа како најпросперитетен.:helou:
Тој смер јас го имам завршено, иако тогаш поинаку се викаше (организација на производството) сите бегаа од овој смер не беше омилен баш поради професорите., главнината од предметите е задржана но во завршните години повеќе личи 50% како да си на студии на економски.
Значи не губиш ништо од техничкото образование само малку повеќе се навлегува во менаџерските предмети за разлика од другите насоки.

За идните студенти..ако не сте спремни да потрошите тони хартија дома за вежбање задачи по сите предмети, ич не се запишувајте.
 

JocikA

The red one
Член од
24 јуни 2008
Мислења
109
Поени од реакции
28
Сакав да се запишам на Машински .. Моторни Возила ... Ме одбија заради матурава... Имам македонски и математика ( екстерно ) и Англиски и Физика ( интерно ). Ми рекоја дека сум требал да имам Македонски и Англиски у пакет а физика и математика .... што е поентата незнам... секако ми се положени двата ... или да сум имал Информатика место англиски... моја кривица е што не сум видел на листата што предмети ми требаа за факсот.... ама еден мој другар од мојот клас се запишал на истиот смер само тој имал наместо англиски БИОЛОГИЈА! .. И на нему му ги зеле документите а мене ме одбија .. Тој бил во 10.30 кога немало гужва .. јас бев од рано рано ... како рибар станав и ништо не направив .. се запишав на друг факултет.... Сега убаво ќе си полагав приемен и готово.... од Матурава само изгубив, не добив ништо. Како и да е .. многумина ми велеа дека е многу тежок факултетот... до идните студенти САМО НАПРЕД
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Поддадов документи, па ќе видиме сега. Иначе пишав мехатроника, рекоа просперитетен бил тој смер, а за тежок...no comment. Некој со повеќе искуство да кажи како е со професори, предмети...?
 
Член од
13 јуни 2007
Мислења
206
Поени од реакции
15
не е воопшто тежок бе ајде.. јас ја исчистив 1ва год во јуни со просек 8.5 како материја, не е лесна, али во поглед на положвење.. боза.. кредит трансфер систем во пракса..

е сеа само лазо димов да не ви се паднит по математика.. или пак гочев.. гњаватори...:helou:

прашвите шо сакате тука сум..
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.701
Поени од реакции
5.328
не е воопшто тежок бе ајде.. јас ја исчистив 1ва год во јуни со просек 8.5 како материја, не е лесна, али во поглед на положвење.. боза.. кредит трансфер систем во пракса..

е сеа само лазо димов да не ви се паднит по математика.. или пак гочев.. гњаватори...:helou:

прашвите шо сакате тука сум..
а на кој смер си :)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
не е воопшто тежок бе ајде.. јас ја исчистив 1ва год во јуни со просек 8.5 како материја, не е лесна, али во поглед на положвење.. боза.. кредит трансфер систем во пракса..

е сеа само лазо димов да не ви се паднит по математика.. или пак гочев.. гњаватори...:helou:

прашвите шо сакате тука сум..
Овој професор станал??????
 
Член од
13 јуни 2007
Мислења
206
Поени од реакции
15
@DimceY

на автоматика и флуидно инженерство...

@vone

Лазо Димов.. (Фет Џоу) ..аха.. и најголема гњаважа е !!!!.. остај си завршив работа кај него.. типот барат и по 200 евра за 6ка (јавно на колок си кажа братов)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
@DimceY

на автоматика и флуидно инженерство...

@vone

Лазо Димов.. (Фет Џоу) ..аха.. и најголема гњаважа е !!!!.. остај си завршив работа кај него.. типот барат и по 200 евра за 6ка (јавно на колок си кажа братов)
И како вечити асистент беше тешка гњаважа, среќа што друг ми ги водеше вежбите по математика....инцидентно два-три пати на замена ми дошол само.
А од математика појма нема..колку пати само му се заменувани листовите , така да се случувало да почне една задача да решава па поради сменет лист да ја заврши со решение од друга
200 евра викаш..па редно беше еднаш да го смени тоа кафеавикавото џемперче......
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.701
Поени од реакции
5.328
И како вечити асистент беше тешка гњаважа, среќа што друг ми ги водеше вежбите по математика....инцидентно два-три пати на замена ми дошол само.
200 евра викаш..па редно беше еднаш да го смени тоа кафеавикавото џемперче......
тие што земаат по 200 евра не бараат на колоквиуми или испити :smir:
 
Член од
13 јуни 2007
Мислења
206
Поени од реакции
15
:) :) .. мене асистентите ме спасија по мат 1 и 2.. од лазо ништо не научив.. ПОЈМА НЕМАТ..

иначе џемберчето уште го носит, не се секирај.. хахахах :pos2::pos2:

иначе DimceY ... учи си ти браат.. само да не дојт до тие 200евра.. можит пикот да ти го фрлит и ич да не те пуштат.. од инает..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom