Машини за перење

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Од она што ми кажале и што прочитав, Gorenje не го бива многу. Но имаат сервис и даваат 5 години гаранција - ни ова не ми значи многу ако секој втор ден ми доаѓа „мајстор“. Од друга страна, не знам кои од другиве марки кај нас испорачуваат квалитетна роба, дали истите имаат овластен сервис итн.
Се мислам за Bosch, но насекаде има различни искустваи и за овој произведувач и за сите други. Некои и од Beko се презадоволни.
Буџетот ми е ограничен до 20.000. Па ако има некој да препорача нешто до оваа сума - нека повели :)
Само за перење или комбинирана со сушара?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Само за перење или комбинирана со сушара?
Од искуство на луѓе вклучително и мене треба да се избегнува да се зема комбинирана машина и покрај тоа што се заштедува на простор.
Втора работа е ако ти се расипи било кој од апаратите ги губиш и двата.

@Сабазиј

Земи ги во обзир и Беко кога се работи за машини за перење...Мислам дека ќе добиеш најмногу во однос квалитет-цена од останатите.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Од искуство на луѓе вклучително и мене треба да се избегнува да се зема комбинирана машина и покрај тоа што се заштедува на простор.
Втора работа е ако ти се расипи било кој од апаратите ги губиш и двата.
И јас сакав истото да го кажам, подобро посебно за перење посебно за сушење отколку две у едно. Само да каже членот шо бара :pipi:
Се сложувам и за Беко машините, а препорачувам Горење и Електролукс (со тоа што за моделите погледни препораки и искуства на гугл)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Користи Первол за црни алишта......... јас не верував, ама од кога почнавме да го користиме црните алишта ем си ја држат јаката црна боја, ем бели флеки нема :)
Да не сте во институцијата МПЦ вработени или пак сте Металика?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Само за перење или комбинирана со сушара?
Од искуство на луѓе вклучително и мене треба да се избегнува да се зема комбинирана машина и покрај тоа што се заштедува на простор.
Втора работа е ако ти се расипи било кој од апаратите ги губиш и двата.

@Сабазиј

Земи ги во обзир и Беко кога се работи за машини за перење...Мислам дека ќе добиеш најмногу во однос квалитет-цена од останатите.
И јас сакав истото да го кажам, подобро посебно за перење посебно за сушење отколку две у едно. Само да каже членот шо бара :pipi:
Се сложувам и за Беко машините, а препорачувам Горење и Електролукс (со тоа што за моделите погледни препораки и искуства на гугл)
Само машина за перење.
Фала за одговореното. Секако ќе размислам за Беко.
И уште нешто, што е со оние машини од Горење кои се потесни околу 20 см од „стандардните“ (отприлика 85/60/45 наместо 85/60/60), а се со ист број килограми алишта за перење - добар дизајн или маркетиншка заебанција? Секогаш фали простор ако машината е во тоалет.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Само машина за перење.
Фала за одговореното. Секако ќе размислам за Беко.
И уште нешто, што е со оние машини од Горење кои се потесни околу 20 см од „стандардните“ (отприлика 85/60/45 наместо 85/60/60), а се со ист број килограми алишта за перење - добар дизајн или маркетиншка заебанција? Секогаш фали простор ако машината е во тоалет.
Ако имаш простор во тоалетот земи си стандардна, но во секој случај пред да купиш прогуглај.
Јас сум најмногу за Горење
http://set.com.mk/White-Goods/Washing-machines/Regular-Washing-machines/Gorenje-W-720365805 oвој модел не е лош

и овој http://set.com.mk/White-Goods/Washing-machines/Regular-Washing-machines/Gorenje-W-722366072
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Само машина за перење.
Фала за одговореното. Секако ќе размислам за Беко.
И уште нешто, што е со оние машини од Горење кои се потесни околу 20 см од „стандардните“ (отприлика 85/60/45 наместо 85/60/60), а се со ист број килограми алишта за перење - добар дизајн или маркетиншка заебанција? Секогаш фали простор ако машината е во тоалет.
Според мене добар дизајн и малку место зафаќа. Мајка ми купи таква 85/60/45 од фаворит и досега не се е пожалила.
 
Член од
14 јуни 2014
Мислења
65
Поени од реакции
84
Temava ja otvori Acid uste vo 2009 so namera da dobie sovet za kupuvanje na masina za perenje.Sega sme 2014.Acid,kupi masina ili uste razmisluvas?
 
Член од
14 јуни 2014
Мислења
65
Поени од реакции
84
Me interesirase iskustvoto na Acid kupil li masina i kakva,vo megjuvreme,veruvam del od onie sto minatite godini davaa soveti,sega mozebi i samite treba da kupat masina.Inaku,i jas sum za kupuvanje,pa site ovie mislenja mozebi malku pomognaa,a i jas imam sopstveni iskustva.Na pr.i jas od Gorenje ne sum zadovolen,ja otepav od popravanje,pred 5 godini kupiv VIVAX,se rasipa maticnata ploca pred 5 meseci(toa bese vrv),inaku uste na tretiot den od kupuvanjeto go viknav servisot,ja menuvaa kaisnicata,koja ja cekav mesec dena da stigne od Hrvatska,posle uste nekolku defekti,cetkici,pumpa,kaisnica-pak,(inaku vivaksot e u stvari MIDEA),imam susara BEKO,posle dve godini i kaj nea mi se rasipa maticnata ploca(pred 2-3 nedeli,dojdoa od servisot Makedonija-toa e vtoriot servis na Beko,prviot e VIDEO DATA- nezadovolni musteriite od toj servis,pa Neptun gi smenile so servis Makedonija),i posto imase uste edna godina od garancijata,mi ja smenija plocata.Taka sto mislam deka i servisot e vazen(ama ako idat sekoj mesec,ke ti odmilat),Beko ima 5 god garancija,isto i Panasonic vo Setek.


 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Me interesirase iskustvoto na Acid kupil li masina i kakva,vo megjuvreme,veruvam del od onie sto minatite godini davaa soveti,sega mozebi i samite treba da kupat masina.Inaku,i jas sum za kupuvanje,pa site ovie mislenja mozebi malku pomognaa,a i jas imam sopstveni iskustva.Na pr.i jas od Gorenje ne sum zadovolen,ja otepav od popravanje,pred 5 godini kupiv VIVAX,se rasipa maticnata ploca pred 5 meseci(toa bese vrv),inaku uste na tretiot den od kupuvanjeto go viknav servisot,ja menuvaa kaisnicata,koja ja cekav mesec dena da stigne od Hrvatska,posle uste nekolku defekti,cetkici,pumpa,kaisnica-pak,(inaku vivaksot e u stvari MIDEA),imam susara BEKO,posle dve godini i kaj nea mi se rasipa maticnata ploca(pred 2-3 nedeli,dojdoa od servisot Makedonija-toa e vtoriot servis na Beko,prviot e VIDEO DATA- nezadovolni musteriite od toj servis,pa Neptun gi smenile so servis Makedonija),i posto imase uste edna godina od garancijata,mi ja smenija plocata.Taka sto mislam deka i servisot e vazen(ama ako idat sekoj mesec,ke ti odmilat),Beko ima 5 god garancija,isto i Panasonic vo Setek.
Купив, купив, веќе 5 години терам со Electrolux :)
Сумирајќи ги сите муабети, дојдов до заклучок дека се' се сведува на она народското - „Како ќе ти се погоди“, па затоа и земав (тогаш) една од поевтините машини за перење. Беше на промоција во Техномаркет, па ми беше дополнителна причина да се одлучам за неа. Ако ти треба конкретен модел, ќе ѕирнам и ќе ти пишам (иако, не верувам дека ги има истите по 5 години). До сега тера супер. Прегоре пред година дена грејачот, ама тоа е потрошен материјал. Во „Видео дата“ бараа околу 1700 денари за сервис, ама истиот го најдов во продавница за помалку од 500 денари и го сменив :)

Да сумирам: Кога би требало пак да купувам машина - би ја купил истата :)
 
Член од
26 декември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
1
И јас сум во план сега пред нова година да купувам машина за перење и да ги искористам новогодишните попусти а и други работи од бела техника. Па секој совет од вас ке ми биде добредојден :) Таман искуства и вие од предходните години што купувавте. Јас имав горење машина 15 години со неколку поправки ама сега слушам лоши муабети за нив и неможам да се одлучам помеѓу самсунг (сега на попуст 18 000) горење исто таа цена ако се плати во кеш, lg е малце поскапа и за whirlpool сум така така. Е сега првите две ми имаат 5 години гаранција. Самсунг машина има ли некој? некои замерки? И ако има некој искуство со сервисот на горење како сте задоволни? Ако може совет и за фурна, кој бренд е поквалитетен..
 
Член од
23 јуни 2013
Мислења
12
Поени од реакции
2
Јас пред еден месец купив машина за перење Самсунг и сега за сега сум задоволна.Инаку машината кошташе 500еу.Има комлетен систем за заштита од поплава.Во случај да пукне барабанот се сопира автоматски дотокот на вода и плус има корито под самиот барабан кај се собира истечената вода,која со пумпа се исфрла надвор.Исто така има и систем за мерење на килажата на алиштата(собира 7кг) , а ако се стават помалку ги мери и употребува толку вода колку што е потребно за да се исперат.Има гаранција од 10 години на моторот.Бев во повеке продавници и ме советуваа дека Горење е моментално со полаб квалитет од Самсунг, ама дека сепак најмногу влиае цената во квалитетот(јас би додала и среќата) на производо.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Од овие поефтините варијанти до кај 200 евра макс да препорачате нешто, во моментов до толку пари имам услов да одвојам али немам искуство многу со бела техника.
 
Член од
26 декември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
1
Greg Braden гледај што и да земеш да има 5 години гаранција, поефтини варијанти и убави се на беко. Моите земаа Беко 1200 вртежи 7 кила за 11 000 ден. ама тоа беше роденденска промоција сега се поскапи. Со машината се презадоволни. Сега пак има новогодишна промоција на оваа http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&product_id=209590 и како што гледам сите производи со по 10 или 15 посто попуст. Значи таа со попуст би ти дошла околу 12 750. Ако сакаш уште поевтина и оваа не е лоша http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=29_204_45&product_id=209586[DOUBLEPOST=1419734211][/DOUBLEPOST]fairy88 јас кога бев да се распрашувам за самсунг ми кажаа дека комплетен систем за заштита од поплава имаат тие скапите машини како 60 000 или 12000 што ги имаат на самсунг. Или па продавачот можеби не бил доволно информиран... И за гаранција на мотор сигурна ли си си? Исто ми кажаа дека 10 год гаранција има само моторот на lg. А самсунг има 5 год на се. Од која продавница ја купи
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom