Масони

Дискусија во форумот 'Мистерии' започната од Дивајн, 22 јуни 2005.

 1. somoteitbe

  somoteitbe

  Член од:
  17 јануари 2009
  Мислења:
  263
  Допаѓања:
  34
  Во секоја држава во светот постои само една официјално признаена голема ложа која е сочинета од поединечни ложи во државата така да постоењето на две големи ложи во МК укажува на тоа дека едната е непрепознаена од останатите големи ложи на државите во светот (прочитај на УГЛЕ имаш ростер на регуларно признати големи ложи низ државите ширум светот)
 2. Хептаграм XI

  Хептаграм XI

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.224
  Допаѓања:
  4.140
  Нема инфо за Р. Македонија.
  Која е веб-страницата на таа признаена ложа од страна на UGLE?

  На нивната официјална страница, за Македонија нема веб страница...
  Тоа значи дека немаат веб страница македонските масони или нема признаена ложа од UGLE во Македонија?

  Оваа масонска ложа е непризнаена?
 3. sweetboy

  sweetboy

  Член од:
  6 декември 2014
  Мислења:
  71
  Допаѓања:
  5
  го слушам сеа јанко бурекот на радио слободна македонија,вика се сретнав со масони,таму зборуваше нешто
 4. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  18.170
  Допаѓања:
  20.535
  масони нешто илуминати, кралица, гуштери, рокфелер...


  ги знам тие ствари, видов на компјутер
 5. C U D O

  C U D O

  Член од:
  10 јануари 2009
  Мислења:
  286
  Допаѓања:
  4
  Druze ti si zabegal, ova e tema za masonerija ne za ku.ovi, pi.ki, partii, pcuenje........spijat li adminive??????
  На Ipsissimus му/ѝ се допаѓа ова.
 6. INDIJANEC123

  INDIJANEC123 Женкар

  Член од:
  17 март 2014
  Мислења:
  690
  Допаѓања:
  526
  Дејвид Ајк на пример од сите глупости што ги тресе барем една да погодеше. Битно се наполна со пари и се е маркетинг и пари и пирамидни структури. На ултра богатите не им требаат друштва во кои ќе урлаат или глумат мајмуни за да го амплифицираат нивниот доход. Обични состаноци им вршат работа без трошка ритуали. Не за џабе во 99% од сектите членуваат најранлива категорија на луѓе. Ем мистика ем пари од мистиката ем бесплатен секс. Секоја религија е бизнис тоа е тоа.

Сподели преку: