Масони

Член од
13 јануари 2008
Мислења
8
Поени од реакции
6
Незнам колку сте запознаени но пред некој ден разговарав со еден другар на различни теми и падна збор за масоните, па тој ми кажа дека во центарот на Скопје забележал на еден објект масонски симбол, прво не му верував но кога појдов да се уверам ова ме пречека: масонски триаголник, во центар буквата Г на латиница а околу него 16 крако сонце. 01.jpg 02.jpg 03.jpg


Би било добро некој да пише збор два во врска со овој објект
(објектов се наоѓа спроти соборен храм)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
никој нема да признае и да знае, а воглавном пониските се понеупатени и немаат што да ти кажат
 
Член од
13 јануари 2008
Мислења
8
Поени од реакции
6
А претпоставувам и дека објектот е граден според “масонски“ димензии, полукружно налик вавилонската кула и тоа лентата што се движи од прв кон трет кат може да претпоставуа „издигнувањето“ на вавилонската кула.
А и столбовите како јонски/дорски стил имаат голема улога во симболите на масоните.

Незнам, претпоставувам...
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
590
Поени од реакции
389
Таму да не е сместена македонската ложа на Масоните ? Патем еднаш му звонивме на бројот шо го имат остаено таму ги тролавме :pos::pos:
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Koga ke vidam koj se clenuva vo ovie zdruzenija, bratsva, religii i sto ti ja znam vednas ja gubam zelbata za da se pridruzam, 99% od clenovite kaj nas clenuvaat radi toa sto se ufilmani mislat deka vladeat so svetot itn.., ke ispijat 2-3 pijaloka i ke pocnat da kazuvaat, nekoi i ne ni treba da se napijat sami si kazuvaat deka se clenovi, abe kakvi masonski tajni kakvi prikazni voda u oci nemaat, ima li tamu nekoj kriterium za da se clenuva ili pak e potrebno samo da se bide bogat i da se plaka clenarina na organizatorite koi potoa si gradat objekti i parite si gi stavaat vo dzeb, a na tie sto im gi davaat im kazuvaat prikazni i taka vo krug, mozebi vo nekoja organizacija od golemite zemji navistina se zalozuva za nivnite celi i odredbi koi traat so vekovi, a ova kaj nas e gola voda od koja dobivka imaat samo poedinci.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Лани се скарав со еден масон. Од тогаш, во животот се ми оди надолу.
П.С. и претходно се ми одеше надолу.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Нашите масони мислат дека масонството е за курчење. Па затоа имаме прилично несуптилни масонски знаци по делата на градежната мафија, фирми кои се викаат Масон и слично.
Тоа што јавно се разоткриваат дека се дел од градежната мафија, која урбанизмот и доброто на граѓаните го фрла под черга (во соработка со корумпираните политичари), тоа нема везе. Битно е сите да знаат дека сум ја Масон. А масонските начела кој ги ебе.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Нашите масони мислат дека масонството е за курчење. Па затоа имаме прилично несуптилни масонски знаци по делата на градежната мафија, фирми кои се викаат Масон и слично.
Тоа што јавно се разоткриваат дека се дел од градежната мафија, која урбанизмот и доброто на граѓаните го фрла под черга (во соработка со корумпираните политичари), тоа нема везе. Битно е сите да знаат дека сум ја Масон. А масонските начела кој ги ебе.
Како шо си играат држава така си играат и масони. :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Јас знам само еден масон(единствениот муслиман масон во Македонија), и тој воопшто не се курчи, дури и не го знаат дека е масон. Мислам дека многу малку луѓе знаат дека е масон.

Е сега што го запознав на основачки собир/собрание ли....на една слична организација само многу послаба , кажува дека таквите се пикаат секаде само за да успеат. Еден од главните носеше еден прстен , и на паузата го прашав што значи овој симбол, пошто тука во салата го немав приметено на грбовите, другиот до него(поглавниот) ми рече-остави го него, тој е темплар.

Значи пак секаде и по секоја цена:boksix:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom