Масони

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Како мислиш да ги знае некој делата, а не ги знае праксите кои се тајни?
И да ти зборува некој за делата, бесцелно е. :)
Без ти да ги поминеш „тајните“ пракси за да добиеш дела - се е залудно, според мене.
Ќе си раскажуваме сказни како и до сега и ништо повеќе.

Некои прашања нема потреба да се одговараат - нека трепкаат што би рекле :), барем не заслужуваат одговор на форум - од искуството што го стекнав до сега тука.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ако нешто е тајно и не можеш директно преку практикување на истото да го осознаеш тогаш останува да се суди по делата.
Ако е тајна се друго верувам дека постигнувањата не се тајна, па од тој аспект дај наброј барем три работи жити кариера :icon_lol:
Од каде ти е идејава дека преку практикување неможело да се осознае? Кој и кога кажал такво нешто?
П.С. Кога сме за судење по делата, читаш само тоа што ти одговара или....? Ај прочитај го ова уште еднаш:
Јане Сандански, Даме Груев, Михајло Пипун, Константин Станишев, Христо Ботев, Александар Протогер, Кирил Прличев, Димитар Влахов, Симеон Редев.... Интелектуалците без кои револуционерната структура на Македонија не би постоела, биле масони. Луѓе кои се залагале за слобода, рамноправност, независност. Тоа се "говедата" што им се мешале директно во животот на господава што многу љубат да плукаат по она кое ниту го разбираат, ниту го познаваат.

П.С. Повеќе за македонските масони поради кои денес постои Македонија, тука: Link
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Не можел да осознае бидејќи не знаел што да практикува, тоа било тајно (како да не е зборувано токму тоа 5 години наназад по форумов)... па ајде сега наброј ми 3 работи како дела кои се последица од тајните пракси...
На тоа мислеше, стандардни муабети за вакви теми, веќе видено и излишно.

П.С. И масони и иницијации и тајни се „преку бездната“ :)
Ах.
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Како мислиш да ги знае некој делата, а не ги знае праксите кои се тајни?
И да ти зборува некој за делата, бесцелно е. :)
Без ти да ги поминеш „тајните“ пракси за да добиеш дела - се е залудно, според мене.
Ќе си раскажуваме сказни како и до сега и ништо повеќе.

Некои прашања нема потреба да се одговараат - нека трепкаат што би рекле :), барем не заслужуваат одговор на форум - од искуството што го стекнав до сега тука.
Нема што не заслужува одговор.
Околу праксите и делата.....Да претпоставиме дека праксите во тие друштва придонесуваат кон внатрешен развој кај партиципиентите. Како би знаел некој за степенот на развој ако не преку дејствијата во нормалниот живот.
Ако тие луѓе учествуваат во владејачките структури а гледаме каков е светот денеска тогаш може да судиме по делата, и уствари можеме и да ги осудиме без некое посебно размислување.[DOUBLEPOST=1450880556][/DOUBLEPOST]
Од каде ти е идејава дека преку практикување неможело да се осознае? Кој и кога кажал такво нешто?
П.С. Кога сме за судење по делата, читаш само тоа што ти одговара или....? Ај прочитај го ова уште еднаш:
Незнам само каде гледаш убавина во овој свет на луѓето. Светов живее во беда и тоа на секој можен начин
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Незнам само каде гледаш убавина во овој свет на луѓето. Светов живее во беда и тоа на секој можен начин
Сигурно светот на османлиите или можеби оној на инквизицијата би бил подобра опција.
Зошто мислиш дека некој на послужавник треба да ти сервира свет каков што ти си замислил? Светот е порција во мени а ти си гостинот? Така ги замислуваш нештата?
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Сигурно светот на османлиите или можеби оној на инквизицијата би бил подобра опција.
Зошто мислиш дека некој на послужавник треба да ти сервира свет каков што ти си замислил? Светот е порција во мени а ти си гостинот? Така ги замислуваш нештата?
Потполно го сфатив Bodhidharma што сакаше да каже.
Секогаш се вадиш на инквизицијата,бла бла...
Погледни што се случува со светов бе човече !
Не биди слеп !
Одговори поконкретно.
Не се вади со Османлиите и инквизицијата.
Заборави го веќе минатото.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Потполно го сфатив Bodhidharma што сакаше да каже.
Секогаш се вадиш на инквизицијата,бла бла...
Погледни што се случува со светов бе човече !
Не биди слеп !
Одговори поконкретно.
Не се вади со Османлиите и инквизицијата.
Заборави го веќе минатото.
Немам потреба да се вадам, вие се однесувате како некој да ви должи свет онаков каков што вие сте си го замислиле и секогаш мора да покажете со прст кон кривец поради кој не ви цветаат рози во животот. Епа како што му реков и нему, светот не е ресторан а животот не е порција од мени која некој е должен да ви ја сервира на послужавник!
Хронолошки гледано човечката цивилизација оди во нагорна линија од квалитативен аспект. Ви беа понудени аргументи со конкретни факти и податоци дека огромен процент од интелектуалниот капацитет на оние чија заслуга е што денес живееме во цивилизација што предходните генерации неможеле ни да сонуваат, биле иницијанти во масонеријата или останатите сродни Редови.
Но до вас аргументи не допираат. За вас совршено одговара следниов текст:

So apparently a bunch of fuckwits here think they're more awake, aware and enlightened than "sheeple" who are "slaves to the system" because said "sheeple" actually have a fucking job or career.

I've actually walked the talk, living off-grid in a tipi and a hydro-powered cabin on the edge of the New Zealand wilderness.

Just me and my mate, our dogs, our bows, and the biggest fucking kukris you've ever seen, growing pot and veges and discussing "the system" as the stars wheeled above the campfire.

I've also worked as a journalist - where one has to sort verifiable objective facts from subjective opinions and unsubstantiated conspiracy bullshit - and good god do I laugh at the fucking idiots who believe journos just stand around the watercooler waiting for the illuminati to fax us the list of approved brainwashing stories to be published that day.

You're not enlightened, you're not in possession of super secret information hidden from the masses, you haven't unraveled any great conspiracy, and you're not a special snowflake.

What you are, is a dumb-ass motherfucker with an internet connection and a predisposition to believe any farfetched bullshit you find on YouTube, without the critical thinking skills required to sort fantasy from reality.

Probably you are an underachieving drop-out who thinks of themselves as edgy and nonconformist, just like the 60s hippies who thought they could "tune in and drop out" from mainstream society, while feeding off it like parasites.

The reality is, you're just another warm body using a digital device to access the internet.
You're not walking the walk.

You're guzzling resources and indirectly spewing C02 into the atmosphere with every screen-swipe, wearing clothing made from synthetic fibers and dyes, driving a car, getting your food from a supermarket, and if you buy organic food, then you're even more wasteful and a greater resource hog than the next person.

You feel smug, like the world's greatest detective, when you congratulate each other on "unravelling the secret plot" of chemtrails/vaccines/GMO/ancient-aliens/Jade-Helm-takeovers or whatever bullshit fantasy is trendy this year.

In reality, you're just a science-illiterate cunt who has never actually interviewed a local professor face to face, nor acquired government documents via FOIA / OIA [or whatever local public-disclosure legislation your country operates under] and all you have are memes, naturalnews, collectiveevolution, Alex Jones, and YouTube.

Which is to say, you are a gullible fucking moran worthy of radicue, who needs to get off your computer/phone/tablet and stop acting like a smug cunt.

If any of you fucktards had any real understanding of any of the issues you pontificate on endlessly, you would work in that field, as opposed to working at WholeFoods, the local tattoo shop, or fucking Burger King.

Now fuck off and go be productive members of society, because nobody gives a shit about your slacktivism.

You're not "awakening humanity" or changing the world, you're just some cunt typing words on a screen.

[Rustling intensifies]
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
Реков: на форумов може само да си муабетиме... премногу сериозно за овие работи, не бидува.

Се што останува е да претпоставуваш... тоа и јас го реков. Раскажувате сказни тука и оние сказни што ви лежат повеќе, тие ги прифаќате и толку. Види го оној документарец, види го оној текст со анти-масонска содржина, види она видео....
Од тоа се донесуваат заклучоци, осудувања итн итн...

Мислам дека има начини да се знае за „степенот на развој“, да речеме „стекната гнозата“ кај некој што стапнал на патеката на иницијацијата. Барем знам дека има таму кај што јас сум, за масонеријава, не можам да тврдам - но имам некои сознанија дека имаат развиен систем и за тоа, но не оди така како што ти претпоставуваш - „преку нормалниот“ живот.

Како беше она:
„За нас, значи, кои сме еманципирани од сите припрости закони, што треба да направиме за да ја задоволиме својата Волја за Соединување?
Не помала љубовница од Универзумот: не помал бордел од Бесконечната Вселена: не пократка ноќ од Вечноста!“
--- Liber CL

Ова е земено од Телемитска книга, но само за да ја доловам мислата што сакам да ја пренесам во врска со тој „степен на развој“ кој толку многу ви дава сомнеж и дали за тоа може да се суди преку „нормалниот живот“, од страна на „нормални“ луѓе кои се далеку од сите овие работи.

П.С.
Секако вие осудувате без никакво размислување тука на форумов, сигурно така и во животот. Опасно животно е човекот кон својот вид - потребно е необработениот камен да се исклеса инаку јалова работа е човештвото - што би рекле масоните. ;)
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2015
Мислења
3
Поени од реакции
2
Немам потреба да се вадам, вие се однесувате како некој да ви должи свет онаков каков што вие сте си го замислиле и секогаш мора да покажете со прст кон кривец поради кој не ви цветаат рози во животот. Епа како што му реков и нему, светот не е ресторан а животот не е порција од мени која некој е должен да ви ја сервира на послужавник!
Хронолошки гледано човечката цивилизација оди во нагорна линија од квалитативен аспект. Ви беа понудени аргументи со конкретни факти и податоци дека огромен процент од интелектуалниот капацитет на оние чија заслуга е што денес живееме во цивилизација што предходните генерации неможеле ни да сонуваат, биле иницијанти во масонеријата или останатите сродни Редови.
Но до вас аргументи не допираат. За вас совршено одговара следниов текст:

So apparently a bunch of fuckwits here think they're more awake, aware and enlightened than "sheeple" who are "slaves to the system" because said "sheeple" actually have a fucking job or career.

I've actually walked the talk, living off-grid in a tipi and a hydro-powered cabin on the edge of the New Zealand wilderness.

Just me and my mate, our dogs, our bows, and the biggest fucking kukris you've ever seen, growing pot and veges and discussing "the system" as the stars wheeled above the campfire.

I've also worked as a journalist - where one has to sort verifiable objective facts from subjective opinions and unsubstantiated conspiracy bullshit - and good god do I laugh at the fucking idiots who believe journos just stand around the watercooler waiting for the illuminati to fax us the list of approved brainwashing stories to be published that day.

You're not enlightened, you're not in possession of super secret information hidden from the masses, you haven't unraveled any great conspiracy, and you're not a special snowflake.

What you are, is a dumb-ass motherfucker with an internet connection and a predisposition to believe any farfetched bullshit you find on YouTube, without the critical thinking skills required to sort fantasy from reality.

Probably you are an underachieving drop-out who thinks of themselves as edgy and nonconformist, just like the 60s hippies who thought they could "tune in and drop out" from mainstream society, while feeding off it like parasites.

The reality is, you're just another warm body using a digital device to access the internet.
You're not walking the walk.

You're guzzling resources and indirectly spewing C02 into the atmosphere with every screen-swipe, wearing clothing made from synthetic fibers and dyes, driving a car, getting your food from a supermarket, and if you buy organic food, then you're even more wasteful and a greater resource hog than the next person.

You feel smug, like the world's greatest detective, when you congratulate each other on "unravelling the secret plot" of chemtrails/vaccines/GMO/ancient-aliens/Jade-Helm-takeovers or whatever bullshit fantasy is trendy this year.

In reality, you're just a science-illiterate cunt who has never actually interviewed a local professor face to face, nor acquired government documents via FOIA / OIA [or whatever local public-disclosure legislation your country operates under] and all you have are memes, naturalnews, collectiveevolution, Alex Jones, and YouTube.

Which is to say, you are a gullible fucking moran worthy of radicue, who needs to get off your computer/phone/tablet and stop acting like a smug cunt.

If any of you fucktards had any real understanding of any of the issues you pontificate on endlessly, you would work in that field, as opposed to working at WholeFoods, the local tattoo shop, or fucking Burger King.

Now fuck off and go be productive members of society, because nobody gives a shit about your slacktivism.

You're not "awakening humanity" or changing the world, you're just some cunt typing words on a screen.

[Rustling intensifies]
батка помалку потценување кон другите

и најбитното -- против слободна воља не се може

биди здрав и жив
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Имам проектна за Масони и ми треба книга за нив.Да не биде фикција и измислици само.:)
Препорака?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Имам проектна за Масони и ми треба книга за нив.Да не биде фикција и измислици само.:)
Препорака?
Родени во крв-изгубените тајни на Масоните, од Џон Робинсон.

Книгата пред се се обидува да ја открие врската помеѓу Витезите Темплари и Масоните, нудејќи едно темелно истражување за потеклото на ова како вие би рекле, тајно друштво.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Имам проектна за Масони и ми треба книга за нив.Да не биде фикција и измислици само.:)
Препорака?
Напрај интервју со Филип Петровски, тој се мота у некоја масонска тераса. Носат плави пелерини, како Супермен, само нивните се од полиестер.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Напрај интервју со Филип Петровски, тој се мота у некоја масонска тераса. Носат плави пелерини, како Супермен, само нивните се од полиестер.
Нема врска Филип Петровски со масонеријата. Никаква.
Организацијата во која членува се нарекува витези темплари, арно ама немаат ништо заедничко со темпларите од средновековието ниту со масонеријата.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Пардон, друг чешит биле овие :)

http://fokus.mk/makedontsite-se-karaat-edni-so-drugi-duri-i-koga-treba-da-se-slozhni-brak-a-i-sestri-templari/[DOUBLEPOST=1456255627][/DOUBLEPOST]
Нема врска Филип Петровски со масонеријата. Никаква.
Примено на знаење, се демантирав одма.[DOUBLEPOST=1456256094][/DOUBLEPOST]
Нема врска Филип Петровски со масонеријата. Никаква.
Организацијата во која членува се нарекува витези темплари, арно ама немаат ништо заедничко со темпларите од средновековието ниту со масонеријата.
Ич не мора да објаснуваш какви се. Од сликите се гледа: полиестер пелерини, ракавици еден број нарачани за сите, и врти сучи, муабетот е пак за парите...:facepalm:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom