Македонци во Германија

Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Dobivanje na Ger. drzhavjanstvo podrazbira ispolnuvanje na odredeni preduslovi (8), vrz osnova na koi postapuva nadlezhniot organ. Pod pretpostavka deka osobata znae Germanski, bidejkji B1 e neophodno, kako i polaganje na test od 33 prashanja, vo sluchaj da nema ger. obrazovanie, go imash odgovorot:

http://www.deutsch-werden.de/voraussetzungen-fuer-einbuergerung
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Има ли некој од Берлин овде? Дали има некој контакт да ми даде со Македонски клуб или црковна општина од Берлин? Фала однапред :)
 

FeliXxX

Нинџа
Член од
27 април 2010
Мислења
808
Поени од реакции
282
здраво имам постирано во повеке теми...дали некој знае фирми каде што може да се аплицира за летна сезонска работа во германија (2016) за студенти ?
ако има некој контакт од тие фирми може да сподели во темата или во пп , па за другото после печалба ке се раздужеме :D
 

MacedonianRider

Snoop dogg erryday
Член од
14 јануари 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
здраво имам постирано во повеке теми...дали некој знае фирми каде што може да се аплицира за летна сезонска работа во германија (2016) за студенти ?
ако има некој контакт од тие фирми може да сподели во темата или во пп , па за другото после печалба ке се раздужеме :D
Имаш повеќе, јас според лични искуства од луѓе како најдобра би ти ја препорачал Контекст.
 

FeliXxX

Нинџа
Член од
27 април 2010
Мислења
808
Поени од реакции
282
Имаш повеќе, јас според лични искуства од луѓе како најдобра би ти ја препорачал Контекст.
не мислам на агенции , евентуелно може некој посредник ама мислев фирми во германија кој бараат и вработуваат студенти преку летната сезона за сам да аплицирам , веке имам работено претходното лето
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.444
Поени од реакции
6.303
Никој нема да ти дај контакт, оти преку тие контакти вадат пари, значи само да се договориш да му платиш на некој за да ти бара работа... Ако сакаш да одиш збрзни, до 31 мислам дека се аплицира во Германија ( така мислам не сум сигурен ) :)
 

FeliXxX

Нинџа
Член од
27 април 2010
Мислења
808
Поени од реакции
282
Никој нема да ти дај контакт, оти преку тие контакти вадат пари, значи само да се договориш да му платиш на некој за да ти бара работа... Ако сакаш да одиш збрзни, до 31 мислам дека се аплицира во Германија ( така мислам не сум сигурен ) :)
знам дека е тоа за у ZAV , јас имам фирми неколку и имам пишано и пратено документи веке ,ама колку повеке пратам толку поголеми шанси за работа
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Еден другар мој лани работеше во Дојче пост. Оди на нивната страна и види можда имат понуди за работа или пиши им емаил.
 
Член од
16 октомври 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo, mi treba mala pomos:) ". Slednata nedela pocnuvam so rabota vo Germanija i dali nekoj mozebi znae posle kolku vreme moze da gi zemam decata i kako bi prodolzile vo skolo tamu tie se 12 i 9 godini. Vo ambadada mi kazaa po 5-6 mes no toa e mnogu vreme. Ve molam ako ima nekoj iskustvo da mi kaze
Pozdrav
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Zdravo, mi treba mala pomos:) ". Slednata nedela pocnuvam so rabota vo Germanija i dali nekoj mozebi znae posle kolku vreme moze da gi zemam decata i kako bi prodolzile vo skolo tamu tie se 12 i 9 godini. Vo ambadada mi kazaa po 5-6 mes no toa e mnogu vreme. Ve molam ako ima nekoj iskustvo da mi kaze
Pozdrav
Ti prvo pochni so rabota, sredi se: stan, mebel, nauchi ja sredinata. 6 meseci sekako kje pominat dodeka naucish po nekoi zakon, proceduri i sl.
Kje gi prijavish vo opshtina(kje ti treba dovolno golem stan), so prijavata kje gi zapishesh vo soodvetno uchilishte, prvo na kurs za Germanski, kje mora da zaostanat 1-2 god zad generacija. Bitno e da odberat vistinsko ucilishte so toa i podobra persektiva vo zhivotot.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Zdravo, mi treba mala pomos:) ". Slednata nedela pocnuvam so rabota vo Germanija i dali nekoj mozebi znae posle kolku vreme moze da gi zemam decata i kako bi prodolzile vo skolo tamu tie se 12 i 9 godini. Vo ambadada mi kazaa po 5-6 mes no toa e mnogu vreme. Ve molam ako ima nekoj iskustvo da mi kaze
Pozdrav
За да земиш некого мора да имаш обезбедено стан. Имаш стан и доволни примања, можеш одма да си ги земиш децата. А за да добиеш стан потребно е да исполнуваш услови, редовна плата, чиста schufa, кауција(која е голема, ама кауцијата е мал проблем банките даваат кредит за тоа) + над 20 кандидати се пријавуваат за 1стан ваљда знаеш, шансите да те одберат баш тебе кој сега си дошол,нов, покрај некој кој 20,30год или цел живот живеат тука ти се скоро 0%. Еве јас цела година се начекав за стан, bewerbung за над 100 стана направив, дури и изгубив надеж дека ќе добијам, ама на крај чекањето се исплати и добив стан.[DOUBLEPOST=1478228242][/DOUBLEPOST]
Zdravo, mi treba mala pomos:) ". Slednata nedela pocnuvam so rabota vo Germanija i dali nekoj mozebi znae posle kolku vreme moze da gi zemam decata i kako bi prodolzile vo skolo tamu tie se 12 i 9 godini. Vo ambadada mi kazaa po 5-6 mes no toa e mnogu vreme. Ve molam ako ima nekoj iskustvo da mi kaze
Pozdrav
За да земиш некого мора да имаш обезбедено стан. Имаш стан и доволни примања, можеш одма да си ги земиш децата. А за да добиеш стан потребно е да исполнуваш услови, редовна плата, чиста schufa, кауција(која е голема, ама кауцијата е мал проблем банките даваат кредит за тоа) + над 20 кандидати се пријавуваат за 1стан ваљда знаеш, шансите да те одберат баш тебе кој сега си дошол,нов, покрај некој кој 20,30год или цел живот живеат тука ти се скоро 0%. Еве јас цела за стан, bewerbung за над 100 стана направив, дури и изгубив надеж дека ќе добијам, ама на крај чекањето се исплати и добив стан.
 
Член од
18 јануари 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Имaли некoј вo Минхен[DOUBLEPOST=1478430898][/DOUBLEPOST]Имaли некoј вo Минхен
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
23
Поени од реакции
1
Zdravo, sakam da prasam za praksa vo nekoja firma (pr: BMW, Mercedes, Ford, Audi itn.) apliciranjeto mora da e preku agencija ili....kako ide celata postapka, dali moze nekoj da mi objasni? i kolku plakjaat za praksa?
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Ti prvo pochni so rabota, sredi se: stan, mebel, nauchi ja sredinata. 6 meseci sekako kje pominat dodeka naucish po nekoi zakon, proceduri i sl.
Kje gi prijavish vo opshtina(kje ti treba dovolno golem stan), so prijavata kje gi zapishesh vo soodvetno uchilishte, prvo na kurs za Germanski, kje mora da zaostanat 1-2 god zad generacija. Bitno e da odberat vistinsko ucilishte so toa i podobra persektiva vo zhivotot.
Za ucilisteto se zavisi od oblasta vo koja si.Nekade gubat a nekade gi stavat prav vo germanski klasovi ova ti go kazuvam od iskustvo.Inaku za vizata i mnogu ne ja gledaat goleminata na stanot bitno im e da imas dogovor za rabota.ako uspee da obezbede stan vednas moze i za mesec dva da gi povlce.
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
5
Ако барате работа или смештај во Германија или ве интересира нешто друго. Сега се на едно местo

www.mk-in.de
 

Kajgana Shop

На врв Bottom