Македонски урбани легенди

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.658
да, забележав нешто како духче помина од левата страна на вратата
Интересно, мене некако на дим ми изгледа дим од цигар, можно е да е монтажа а може и да е др.ама пак е језиво.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.357
Поени од реакции
67.997


Дали има некој влезено овде?
И доколку има, дали би можеле да ми кажете нешто повеќе за тоа
каде точно се наоѓа куќава и нешто повеќе за неа..
Фала однапред
Во Црниче е, ништо спектакуларно.
Мада убаво го изрежирле документарецон ЛОЛ
Место за наркомани и дркаџии :D

П.с. USP rulz :icon_mrgr:
--- надополнето: 2 јуни 2012 во 18:52 ---
Да има црн камен кога се качуваш на пмф нагоре по скалите од десна страна али не е за исполнување желби и не се прават одредби :pos2:
На каменот се положуваат свеќи за сите што настрадале во тој предел (порано ептен често се случувале насилства, најмногу силувања)
И нас вакви приказни ни кажуваа, божем многу силувања биле извршени таму кај шумата...
Исто и за некоја двојка млади која се самоунила и последно излезе оваа приказна:
http://www.time.mk/read/NONE/6273325153/skopje-tainstvenata-princeza-od-gazi-baba.html

И делегацијата од Босна го посети местото.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Има ли некој Велешанец тука?? Ако има ај нека каже дали има вистина во моабетите за тоа црквичето на излез од Велес.. Не е баш црква некако чудно е уредена со скулптури али сепак се води како црква. Е на ова место наводно имало порта која водела до негде. А портата,тунелот го чувале некакви животни(ламји).. Ова е како легенда,мистерија што сум ја чул од повеќе постари луѓе али све останувало на приказна..Ако некој знае нешто повеќе нека пише.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.658
Има ли некој Велешанец тука?? Ако има ај нека каже дали има вистина во моабетите за тоа црквичето на излез од Велес.. Не е баш црква некако чудно е уредена со скулптури али сепак се води како црква. Е на ова место наводно имало порта која водела до негде. А портата,тунелот го чувале некакви животни(ламји).. Ова е како легенда,мистерија што сум ја чул од повеќе постари луѓе али све останувало на приказна..Ако некој знае нешто повеќе нека пише.
Има да постои такво црквиче и се е како шо ти кажале, само го имам заборавено имам отидено таму како мал и не се сеќаавам баш најдобро, многу е интересно би требало да го ѕирнеш ако можеш :cool:
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Има да постои такво црквиче и се е како шо ти кажале, само го имам заборавено имам отидено таму како мал и не се сеќаавам баш најдобро, многу е интересно би требало да го ѕирнеш ако можеш :cool:

Бев тамо пред една недела али го немаше човекот(чуварот) што го пази местото па немав кого да прашам за приказнава со портата..Иначе баш е необична , ем е како во дупка направена а башка не е во православен стил ..интересна е. Можда има нешто и во приказнава вистинито.
 
Член од
13 јануари 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
749
А што ќе кажете на тоа дека Дебарското езеро секоја година зима по една жртва,кој што е случај и оваа година.:cautious:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.946
Поени од реакции
5.496
А што ќе кажете на тоа дека Дебарското езеро секоја година зима по една жртва,кој што е случај и оваа година.:cautious:
Нема врска тоа со урбани легенди.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
233
Поени од реакции
25
Jas mnogu sakam da slusam misterii koi se slucuvaat blizu do moeto mesto. Eve, ja sum od Bitola, i sakam da slusm misterii vo Bitola. Pa ve zamoluvam da kazete po nekoja misterija, se razbira ako znaete. Dali toa bile nekoi opsednati kuki, ili mesto kade se slucila natprirodna rabota,, ne e vazno. Vazno e da e voBitola taa pojava.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Баш вчера ова го постирав во тема за мистерии. И ако ти се чита таму има добри од сегде не само од Битола


Во Битола има стара еврејска куќа за која велат дека е опседната од дух на мало детенце. Имам пишувано за ова во една друга тема ама ајде и овде да раскажам.
Како што кажав,се работи за еврејска фамилија (имало тука цела населба пред војната,сега нема ниедна фамилија колку што знам) и кога дошле бугарите ги депортирале сите освен едно мало дете кое се скрило во куќата. Изгледа некој им кажал пошто тие се вратиле и го убиле. Куќата долго време седела празна се до 70тите кога некој решил да ја купи ама веднаш по вселувањето почнал да му се појавува духот на детето. Човекот немал појма која фамилија живеела пред него ниту пак за детето. Неколку пати викал попови да ја крстат куќата ама џабе и на крајот некоја бајачка му рекла секоја вечер да пали кандило пред икона од некој светец. Не знам што бидна со човекот ни дали од тогаш некој го има видено духот,ама имам неколку пати поминато на вечер пред куќата и навистина има запалено кандило пред икона (од оние електрични што се со сијаличка) се гледа преку прозорци
Куќата се наоѓа во уличка позади дрвен пазар во Битола за тие што сакаат да поминат на вечер и сами да се уверат. Куќата се разликува,само таа е стара трошна куќа и претпоставувам некој од комшиите го пали кандилото пошто куќата е празна а тоа секоја вечер е вклучено
 
T

Tetro

Гостин
Знае некој за онаа куќата со крстот нешто повеќе?
Демек, повеќепати ја имаат бојадисувано однадвор, крстот пак си седи на ѕидот (од надворешната страна), сум заборавил само како се викаше улицата,.... (n) или беше на Солунска или Стив Наумов.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
42.981
Поени од реакции
77.931
Знае некој за онаа куќата со крстот нешто повеќе?
Демек, повеќепати ја имаат бојадисувано однадвор, крстот пак си седи на ѕидот (од надворешната страна), сум заборавил само како се викаше улицата,.... (n) или беше на Солунска или Стив Наумов.
Коа бев у војска у Битола, имав нешто чуено за ова.
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Баш вчера ова го постирав во тема за мистерии. И ако ти се чита таму има добри од сегде не само од Битола


Во Битола има стара еврејска куќа за која велат дека е опседната од дух на мало детенце. Имам пишувано за ова во една друга тема ама ајде и овде да раскажам.
Како што кажав,се работи за еврејска фамилија (имало тука цела населба пред војната,сега нема ниедна фамилија колку што знам) и кога дошле бугарите ги депортирале сите освен едно мало дете кое се скрило во куќата. Изгледа некој им кажал пошто тие се вратиле и го убиле. Куќата долго време седела празна се до 70тите кога некој решил да ја купи ама веднаш по вселувањето почнал да му се појавува духот на детето. Човекот немал појма која фамилија живеела пред него ниту пак за детето. Неколку пати викал попови да ја крстат куќата ама џабе и на крајот некоја бајачка му рекла секоја вечер да пали кандило пред икона од некој светец. Не знам што бидна со човекот ни дали од тогаш некој го има видено духот,ама имам неколку пати поминато на вечер пред куќата и навистина има запалено кандило пред икона (од оние електрични што се со сијаличка) се гледа преку прозорци
Куќата се наоѓа во уличка позади дрвен пазар во Битола за тие што сакаат да поминат на вечер и сами да се уверат. Куќата се разликува,само таа е стара трошна куќа и претпоставувам некој од комшиите го пали кандилото пошто куќата е празна а тоа секоја вечер
Зар ова нее едно куќаре распаднато праено од камења и кал? наспроти има продавница кај шо се продаваат платна?
Ај ако знај некој нека кажи кај точно се наоѓа
 
T

Tetro

Гостин
Коа бев у војска у Битола, имав нешто чуено за ова.
Коа живеев в Битола, често поминував покрај неа, ми кажуваа разни приказни Битолчани и Битолчанки. Да почекаме некоја форумџијка да праша баба му, да ни каже.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Знае некој за онаа куќата со крстот нешто повеќе?
Демек, повеќепати ја имаат бојадисувано однадвор, крстот пак си седи на ѕидот (од надворешната страна), сум заборавил само како се викаше улицата,.... (n) или беше на Солунска или Стив Наумов.
jaс знам,ја рушија :D
на нејзино место кренаја една друга на три спрата. Иначе да,ко мал во основно во Стив Наумов стално врвев од таму и се гледаше. Ама имаше и логично објаснување,нешто со гредите или не знам точно,сум заборајл
--- надополнето: 16 август 2012 во 16:28 ---
Зар ова нее едно куќаре распаднато праено од камења и кал? наспроти има продавница кај шо се продаваат платна?
Ај ако знај некој нека кажи кај точно се наоѓа
нема колку шо знам никаква продавница. Во еден чикмак е позади дрвен пазар. Нели има еден паркинг таму и после тоа една тесна уличка
и таму е куќата,не можиш да ја промашиш пошто само таја е постара,другите се сите нови.
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
36
Поени од реакции
37
Зар ова нее едно куќаре распаднато праено од камења и кал? наспроти има продавница кај шо се продаваат платна?
Ај ако знај некој нека кажи кај точно се наоѓа
Куќата се наоѓа на ул. „Стерјо Георгиев“ ( негде тука https://maps.google.com/maps?saddr=Sterjo+Georgiev&daddr=Sterjo+Georgiev&hl=en&ll=41.030343,21.332797&spn=0.001242,0.003047&sll=41.030348,21.332797&sspn=0.001242,0.003047&geocode=FQATcgIdLINFAQ;FQATcgId_IJFAQ&t=h&mra=dme&mrsp=1&sz=19&z=19 ), на улицата шо е паралелна отприлика со Цар Самоил (дрвен пазар)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom