Македонски студенти во Бугарија

  • Креатор на темата BushMan
  • Време на започнување

Над 4000 студенти во факултетите во Бугарија

  • Дали министерството за Образование треба да преземе нешто?

    Гласови: 9 69,2%
  • Министесрството за Образование не треба да презема ништо во врска со тоа

    Гласови: 4 30,8%

  • Вкупно гласачи
    13
  • Гласањето е завршено на .
Член од
2 мај 2006
Мислења
1
Поени од реакции
0
Jas studirav vo Sofija i ne gledam isto loso ako ovaa drzava ne moze da ni pomogne togas ke odime na drugo mesto mnogu jasno
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
Jas ne gledam nikakov problem da se studira vo nekoja druga drzava pa i vo bugarija. Sekoj sto izlegol nadvor i se obrazoval vo drug skolski i univerzitetski sistem e zbogatuvanje koga bi se vratil nazad. Prashanjeto e koj se vratil i saka da se vrati koga tamu nadvor ima podobri ponudi za da si gi ispolni zivotnite zelbi. Problemot znachi ne e dali da se odi nadvor nego shto da se pravi ovie umovi da se vratat nazad. Nashite politichari koi osvem vo Makedonija ne bi imale ni najmala shansa da prosperiraat vo druga zemja so svoeto obrazovanie i struka ne go ili ne sakaat da go ovozmozuvaat toa. Se ispagja po mototo , nemoj da mu otvorish vrata na podobriot poshto utre moze da ti go zeme mestoto. Znachi se gleda od aspekt na lichen interes. Mozocite koi bi napravile neshto vo makedonija ne se aktivno angazirani vo politika i vo sekojdnevniot zivot tuku se nadvor…vo makedonija ima eden kup lugje od site struki ama pogolemiot del ne se za da organiziraat, vodat, disciplinirano i chesno rabotat..

jas ne bi studiral nikogas vo Bugarija pred se poradi nivoto ili podobro recheno reputacijata na nivnite univerziteti. Koga nekoj vamu kje prasha ”your masters degree…you did it where..?” Odgovor: „Bulgaria..”zvuchi isto kako Albania ili Kazakstan…Drugo e koga bi rekol England ili Germany..

A da ne govoram za politichkata pozadina i mashinerijata na perenje mozoci na bugarskite univerziteti. Vo germanija eden kup bugari ima na fakultetite, ama slabo makedonci.
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
196
Поени од реакции
0
da_be_man напиша:

jas ne bi studiral nikogas vo Bugarija pred se poradi nivoto ili podobro recheno reputacijata na nivnite univerziteti. Koga nekoj vamu kje prasha ”your masters degree…you did it where..?” Odgovor: „Bulgaria..”zvuchi isto kako Albania ili Kazakstan…Drugo e koga bi rekol England ili Germany..
A porazlichno e ko ke kazesh deka masters degree ti e od Makedonija?!
 

Alek_rjk

Za prviot vpecatok nema vtora sansa
Член од
14 март 2006
Мислења
387
Поени од реакции
4
NIKA напиша:
Jas studiram vo bugarija ne oti sakam tamu da studiram no oti smetam deka ovde francuski podobro se znae.Ne otidov podaleku zo6to...nozete si gi pu6tam do kade 6to mi e 4ergata....a ako vo makedonija se pokazat podobri uslovi odma se vrakjam...no kako 6to gledam nas samo politika ne interesira pu6ti tv politika pu6ti radio politka...
devojko nema veze ti ne si bila dovolno informirana za obrazovnite institucii vo makedonija. Imas EURO College - Kumanovo na primer, ti nudi stranski diplomi ili potocno od Aondon City college i American University. A za parite isto ke plakas kako da si u BG a ke imas stranska potocno britanska diploma...taka da vidi ti sea !!!
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Alek_rjk напиша:
devojko nema veze ti ne si bila dovolno informirana za obrazovnite institucii vo makedonija. Imas EURO College - Kumanovo na primer, ti nudi stranski diplomi ili potocno od Aondon City college i American University. A za parite isto ke plakas kako da si u BG a ke imas stranska potocno britanska diploma...taka da vidi ti sea !!!

Moze bi.Nekakov web da imat pa da pro4itam ne6to t.e. da se informiram....sepak jas ne sum seznajka......
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
NIKA напиша:
Jas studiram vo bugarija ne oti sakam tamu da studiram no oti smetam deka ovde francuski podobro se znae.Ne otidov podaleku zo6to...nozete si gi pu6tam do kade 6to mi e 4ergata....a ako vo makedonija se pokazat podobri uslovi odma se vrakjam...no kako 6to gledam nas samo politika ne interesira pu6ti tv politika pu6ti radio politka...izlezi nadvor site za izbori i politika pak zborat.Preku glava mi e od toa...a da poglednat malku na idninata....zarem nie sakame da u4ime vo zemja koja ne smeta za nivna pokraina...ludi lugje....sakam da si u4am na makedonski no ....uslovite brakja...za nikade se....a za rabota...ne se sekirajte...ako pak nema uslaovi letnav nekade na drugo mesto....jas da ne u4am za gjabe za nekoj tatin sin koj platil za diplomata da zivee a jas vo komunalno(ako imam srekja)....begaj be...drzavata ni e skapana...ne oti bugarija e ne6to po zakrpena...ooo kakvi li ne nepravdini ima...a znaete kako ne teraat da izvadime bg paso6i...ke ti kazat deka ako saka6 da ti se namali taksata treba da si "B'lgarski grazdanin" poto4no na prosto kazano iskari si bugarski paso6 za da plakja6 po polovina...e drugo e da plakjas 1000evra a drugo e 500(primer davam)....e mama i tato da ne se magarinja pa da rabotat denje i noke za moite studii...i 6to kje praj6 koa ke te naterat da si izvadi6.Jas nemam bg paso6 no ako vaka prodolzat rabotite .... ke bidam prinudena....a za 1 godina(izgleda vo 2008 ke gi primaat bugarive vo eu) toa tie evropski paso6..no problemot e vo toa 6to treba da pi6am deka baba ili prapraprapradedo bile bugari....a NE SE!Baram vrski da si izvadam dvojno gragjanstvo..taka barem em nema da lazam i da si ja prodavam du6ata, em ke plakjam napolovina...i taka ne ne tfrlajte i vie..za6to nie sme si makedonci...ne ne diskriminirajte...tuku pomognete ni...dajte ovi politi4arive da gi ......pretepame 6to tie drzavata ni ja prodavaat...na sosedite......i po6iroko...
Lazes devojko....mnogu lazes....jas sum vo Sofija i nikoj ne me prinudil da izvadam bugarski pasos za da mi ja namali taksata. Vlegov vo drzavna kvota bez bugarsko drzavjanstvo.
Kakvi vrski baras? Vrski ne ti trebaat. Nikoj ne ti bara da pises deka baba ti ili dedo ti bile bugarski drzavjani. Ako si do 14 godisna vozrast ubavo e da spomnes ako tvoite roditeli imaat bugarsko drzavjanstvo za da tvoeto izleze pobrzo(15 dena). A ako si cekas vo normalniot rok za drzavjanstvo nema potreba nikogo od tvojata familija da pisuvas za bugar, osven samata da se izjasnis za takva.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Makedonskite fakulteti treba da si ja smenat filozofijata iskreno kazono otidov vo sk na vtor upisen ro i se prijavih informatika go poloziv prv beh na spisokot bidejki bese petem tezok, koga otidov da polagam matematika iden eden profesor vika jas imam tuka predavanje nemoze da ima priemen ispit i se rekov vladimire sto teras tuka (pravam muabet za pmf), Iskreno sakam vo makedonija da studiram ama treba da se preispitat malce so tolku diplomi od natprevari po informatika nikoj ne me vikna i sto ke gi molam da me primat i toa se prijavih so samo finansiranje i pak me nakaara na priemen nema logika samo dvujca kaditi za samo finasiranje 30 mesta slobodni. Nekoj po kompetenten da mi objasni kade e fintata
 
C

cige

Гостин
Актуелно е уште да се студира во Бугарија? Одамна не сум слушнал некој таму да студира? Најверојатно затоа што на Источна Македонија им отворија факултет во Штип, па трошоците им се минимизирани? Ама на пример на Делчевчани Благоевград им е пола пат одколку Штип, дали има промени од како се отвори Гоце Делчев?
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Актуелно е уште да се студира во Бугарија? Одамна не сум слушнал некој таму да студира? Најверојатно затоа што на Источна Македонија им отворија факултет во Штип, па трошоците им се минимизирани? Ама на пример на Делчевчани Благоевград им е пола пат одколку Штип, дали има промени од како се отвори Гоце Делчев?
Секоја година се зголемува бројот на студентите во Бугарија. Еве пример 2014, кога јас се запишав бевме < 100 а оваа година има преку 150. Тоа е во државни квоти со запишување преку амбасада а колку има македонци со бугарски што си студираат не знам точни бројки. Најголем дел се студентите се источна Македонија (Делчево, Каменица, Берово, Кочани, Штип) малку помалце битолчани и прилепчани и помалце кумановци.
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Секоја година се зголемува бројот на студентите во Бугарија. Еве пример 2014, кога јас се запишав бевме < 100 а оваа година има преку 150. Тоа е во државни квоти со запишување преку амбасада а колку има македонци со бугарски што си студираат не знам точни бројки. Најголем дел се студентите се источна Македонија (Делчево, Каменица, Берово, Кочани, Штип) малку помалце битолчани и прилепчани и помалце кумановци.
Друже би бил благодарен ако можеш да ми кажеш кои услови треба да ги усполнуваш ако сакаш да се запишеш на медицина? Ако имаш нешто од прва рака вака да ми кажеш. Фала ти
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Друже би бил благодарен ако можеш да ми кажеш кои услови треба да ги усполнуваш ако сакаш да се запишеш на медицина? Ако имаш нешто од прва рака вака да ми кажеш. Фала ти
Извини што ти враќам после месец дена, утре ќе ти пишам по ПП што знам за студиите по медицина :)
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Кај искачате у Софија, предложете некоја добра дискотека хахаха :D
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали некој знае кога се полагаат тестовите за јазик и литература 2017?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom