Македонски студенти во Бугарија

  • Креатор на темата BushMan
  • Време на започнување

Над 4000 студенти во факултетите во Бугарија

  • Дали министерството за Образование треба да преземе нешто?

    Гласови: 9 69,2%
  • Министесрството за Образование не треба да презема ништо во врска со тоа

    Гласови: 4 30,8%

  • Вкупно гласачи
    13
  • Гласањето е завршено на .
B

BushMan

Гостин
Над 4000 студенти студираат во Бугарија,големи пари остануваат во Бугарските факултети.
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Nema sto da se prevzema. Za moi pari kaj sakam ke odam da studiram. Toa si e moe pravo. Dali ke bide BG, Grcija ili neznam koja drzava seedno e.
Mnogu loso ti se postaveni prasanjata inace.
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
А зашто министерство или било кој друг да превземе нешто? Зарем сите на кои им текнало дека сакаат да завршат факултет и да станат правници, економисти и доктори мора да бидат по секоја цена згрижени на некој од нашите факултети? Убедена сум дека 90% од студентите во Бугарија студираат за професии за кои во Македонија има вишок на работна сила, и пошто за таквите професии интересот и конкуренцијата се преголеми кај нас, а и пазарот е презаситен, а они душички запнале по секоја цена да станат тоа што наумиле (без оглед дали ги бива) идат надвор. Тоа е посуштински проблем и има врска со општо бедната економска состојба, а и со нашиот менталитет - оној такозвани директорски комплекс - секој мора да стане доктор, или бизнисмен или адвокат. За другите професии за кои нашиве факултети молат луѓе да се запишат никој не се интересира. Па нормално после дека ќе ги пунат факултетите и надвор. Само се прашувам како тие илјадници вишак луѓе мислат да најдат работа после.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Ako prevzeme za niv treba da prevzeme i za tie sto studiraat vo EU ili SAD.
Treba i da se razgranici sto se podrazbira pod prevzemanje. AKo se misli na aktivnosti so koi ti ebi se vratile/ubedile da studiraat vo Mk. odgovorot e NE. Ako se misli da se prevzeme nesto vo smisla na griza za niv, imanje uvid koj kade sto studira. Nedaj boze ako nekomu mu se zagrozeni nekoi prava ili nesto vo taa smisla da treba da se prevzeme nesto inaku ne.
Moi pari moja muzika be, ako sakam i u Teheran fundamentalizam ke studiram.
 
B

BushMan

Гостин
Сакам да кажам да ги подобрат условите на факултетите во Македонија и се што фали,а и така немаме добро образование па затоа народот бега од Македонија и оди таму каде што е полесно.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Treba da gi podobrat uslovite za da privlecat studenti a inace Vmro ima pravo ako sakaat u Bg da studiraat neka studiraat
 
Член од
28 февруари 2006
Мислења
14
Поени од реакции
0
Мислам дека Министерствот за образование не треба ништо да превземе. Се работи за сосема друга политика и не е баш за темата Образование.
 
Член од
21 февруари 2006
Мислења
21
Поени од реакции
0
MarthaGraham напиша:
А зашто министерство или било кој друг да превземе нешто? Зарем сите на кои им текнало дека сакаат да завршат факултет и да станат правници, економисти и доктори мора да бидат по секоја цена згрижени на некој од нашите факултети? Убедена сум дека 90% од студентите во Бугарија студираат за професии за кои во Македонија има вишок на работна сила, и пошто за таквите професии интересот и конкуренцијата се преголеми кај нас, а и пазарот е презаситен, а они душички запнале по секоја цена да станат тоа што наумиле (без оглед дали ги бива) идат надвор. Тоа е посуштински проблем и има врска со општо бедната економска состојба, а и со нашиот менталитет - оној такозвани директорски комплекс - секој мора да стане доктор, или бизнисмен или адвокат. За другите професии за кои нашиве факултети молат луѓе да се запишат никој не се интересира. Па нормално после дека ќе ги пунат факултетите и надвор. Само се прашувам како тие илјадници вишак луѓе мислат да најдат работа после.
Dusicke podobro bi bilo da proveris na koe mesto se naoga Skopskiot univerzitet na koe pa bugarskiot na skalata na kvalitet. 5 -te najdobri vo svetot se na Amerika, ne znam na koe mesto bi bil nasiot ako zboruvame za kvalitet.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Во бугарија се купува магистериум како алва на парче, на кило.
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Bizmark напиша:
Dusicke podobro bi bilo da proveris na koe mesto se naoga Skopskiot univerzitet na koe pa bugarskiot na skalata na kvalitet. 5 -te najdobri vo svetot se na Amerika, ne znam na koe mesto bi bil nasiot ako zboruvame za kvalitet.
А зашто тогаш во Бугарија идат да студираат сите оние кои се одбиени од нашите универзитети??? (тука нормално не ги вклучувам студентите што идат на студии кои кај нас не се застапени)
Не ми кажувај жити све. Студент што е капацитет и има мозок и желба да просперира сигурно нема Бугарија да ја одбере за студии. Квалитетните студенти на кои им стало до квалитет на образование идат на студии многу подалеку од Бугарија.
 
Член од
20 март 2005
Мислења
163
Поени од реакции
1
на мене ми е многу интересно зошто не се преземат мерки за тие кои студират во србиjа,грциjа,америка........???зошто за некои кои студира во србиjа не треба да се преземат мерки,а тои кои студира во бугариjа треба???зошто некои кои извадил бугарски пасош е предавник,а друг кои има србски или австралски не е ???.......
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Австралија не го негира нашето постоење копиле едно мрсно чувашко. Назад на темата куче монголско коњољубно.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Garfield напиша:
Австралија не го негира нашето постоење копиле едно мрсно чувашко. Назад на темата куче монголско коњољубно.
:ija: :icon_lol: :icon_lol: :bip: :pos: :pos: :pos:

Не треба ништо да презема министерството за наука туку студентите : да насоберат суви лисја, неколку молотови коктели, да го затворат министерот внатре и да направат Ground Zero.
 
Член од
20 март 2005
Мислења
163
Поени од реакции
1
За дипломците од Бугарија - државен испит по двапати

Мери Јордановска

Педесетина студенти што дипломирале на Медицинскиот факултет во Бугарија за еден месец треба повторно да полагаат државен испит во Македонија доколку сакаат да им се признае дипломата. На оваа одлука на Лекарската комора реагираат дипломците по медицина, кои треба да платат по 500 евра за да полагаат државен испит што веќе еднаш го положиле во Бугарија.

Тие се закануваат дека ќе протестираат, бидејќи до донесувањето на ваквата одлука дипломците што завршиле во Бугарија, полагале само краток тест во Македонија и за тоа плаќале по 5.000 денари.

- По два пати ли ќе полагаме државен испит? Во Лекарската комора не ни кажуваат ништо, а во бугарската амбасада велат дека ваква одлука не смее да се носи затоа што двете држави имаат договор за признавање на дипломите - се жалат дипломираните медицинари.

Државниот испит се состои од три дела од областа на речиси сите клинички дисциплини. Тој содржи писмен и практичен испит, а потоа и етичко интервју. Досега дипломците што завршиле Медицински факултет во Бугарија ја нострифицирале дипломата во македонското министерство за образование, а потоа полагале само краток тест во комората. Со тоа, тие добивале лиценца за работа.

Алексеј Дума, претседател на Лекарската комора на Македонија, вели дека овие измени се во согласност со Законот за здравствена заштита и треба да донесат поголем квалитет во здравството, според европските теркови.

- Испитот што се полага во Бугарија не е во согласност со она што сега се спроведува кај нас. Подготвени сме да воведеме систем на реципроцитет само доколку и Бугарија ја спроведе истата постапка како тука. Новиот начин на полагање државен испит е во интерес на пациентите, бидејќи е направен во согласност со европските стандарди и треба да донесе поголем квалитет - вели Дума.

Тој објаснува дека секој дипломиран студент по медицина ќе го полага државниот испит, без разлика каде го завршил високото образование.

- Дипломците мора да покажат што знаат. Досега тестирањето беше формалност, што не смее да се случува. Сега 120 професори ќе бидат вклучени во целиот процес, а цената е направена во согласност со економските пресметки - вели Дума.

Дипломците ќе полагаат тест од 120 прашања, следниот ден ќе се полага практичен испит и ќе се работи со пациент, а на крај следува интервјуто. Студентите што завршиле Медицински факултет во Бугарија велат дека на истиот начин го полагале државниот испит и таму и нема никаква потреба да го полагаат вторпат.

- Можеа да ни кажат и порано, бидејќи испитот ќе се спроведува во април и воопшто нема време за да се подготвиме. Освен тоа, цената е превисока - реагираат студентите.

Пред околу една година со слични маки се соочуваа и студентите по фармација, кои за полагање државен испит плаќаа по 1.000 евра.

Време




Оценил: MAKEDONEC
Ovie na vlast priznavaat samo ona sto doaga ,,iz Beograda,,. Zatoa i ,,nivnite klanovski,, hirurzi ne mozat da dijagnosticiraat prostrelna rana.

Оценил: Goran Bitola
Ej do koga poltronive komunisticki ce forsiraat novi pravila???Site znaat deka bugarskata diploma e mnogu povredna od makedonskata koja se dobiva so pari i vrski.

Оценил: idriz
KOj kvalitet od Duma go barate bre lugje. Pa ako za medicina koja Bugarskata e svetski priznata ne vazat diplomite a od Albanskata vazat??? Ej, pa za nekolku meseci toa se EU diplomi gospoda..posle NATO ni bil kriv//

Оценил: Goran Kumanovo
Lopovi drzava ne napravile i nikogas nema da ja napravat. Namesto stimulacija za studenti i biznismeni, vlasta i nejzinite sateliti kako Duma, Prcevski i iljadnici drugi vrsat nevidena represija. Ednostavno se cuvstvuvaat zagrozeni koga okolu niv ima pametni i perspektivni ludje... Do koga vaka duduci nizaedni
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Jas studiram vo bugarija ne oti sakam tamu da studiram no oti smetam deka ovde francuski podobro se znae.Ne otidov podaleku zo6to...nozete si gi pu6tam do kade 6to mi e 4ergata....a ako vo makedonija se pokazat podobri uslovi odma se vrakjam...no kako 6to gledam nas samo politika ne interesira pu6ti tv politika pu6ti radio politka...izlezi nadvor site za izbori i politika pak zborat.Preku glava mi e od toa...a da poglednat malku na idninata....zarem nie sakame da u4ime vo zemja koja ne smeta za nivna pokraina...ludi lugje....sakam da si u4am na makedonski no ....uslovite brakja...za nikade se....a za rabota...ne se sekirajte...ako pak nema uslaovi letnav nekade na drugo mesto....jas da ne u4am za gjabe za nekoj tatin sin koj platil za diplomata da zivee a jas vo komunalno(ako imam srekja)....begaj be...drzavata ni e skapana...ne oti bugarija e ne6to po zakrpena...ooo kakvi li ne nepravdini ima...a znaete kako ne teraat da izvadime bg paso6i...ke ti kazat deka ako saka6 da ti se namali taksata treba da si "B'lgarski grazdanin" poto4no na prosto kazano iskari si bugarski paso6 za da plakja6 po polovina...e drugo e da plakjas 1000evra a drugo e 500(primer davam)....e mama i tato da ne se magarinja pa da rabotat denje i noke za moite studii...i 6to kje praj6 koa ke te naterat da si izvadi6.Jas nemam bg paso6 no ako vaka prodolzat rabotite .... ke bidam prinudena....a za 1 godina(izgleda vo 2008 ke gi primaat bugarive vo eu) toa tie evropski paso6..no problemot e vo toa 6to treba da pi6am deka baba ili prapraprapradedo bile bugari....a NE SE!Baram vrski da si izvadam dvojno gragjanstvo..taka barem em nema da lazam i da si ja prodavam du6ata, em ke plakjam napolovina...i taka ne ne tfrlajte i vie..za6to nie sme si makedonci...ne ne diskriminirajte...tuku pomognete ni...dajte ovi politi4arive da gi ......pretepame 6to tie drzavata ni ja prodavaat...na sosedite......i po6iroko...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom