Македонска крвава свадба

magii

*
Член од
6 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
10
"Македонска Крвава Свадба" е најпознатата драма на Војдан Поп Георгиев - Чернодрински. Тој рекол дека "само ја препишал историјата на Македонија", и драмата била напишана според вистински настан. Мене ми треба помош - дали некој може да го наведе настанот според кој Чернодрински ја напишал "Македонска Крввава Свадба" ...
И размислувањата се добредојдени :wink:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
"Македонска Крвава Свадба" е најпознатата драма на Војдан Поп Георгиев - Чернодрински. Тој рекол дека "само ја препишал историјата на Македонија", и драмата била напишана според вистински настан. Мене ми треба помош - дали некој може да го наведе настанот според кој Чернодрински ја напишал "Македонска Крввава Свадба" ...
И размислувањата се добредојдени :wink:
Не само што е негова најпозната, туку е прва македонска драма воопшто, а во ликот на Цвета е претставен македонскиот народ и борбата за зачувување на националниот идентитет. Прочитал во весник за свадба со среќен крај, различен од тој во книгата и го сменил крајот, направил трагедија.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
"Умрев, ама Турчинка не станав" - мојот омилен цитат.
 

magii

*
Член од
6 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
10
Ни` кажуваа дека е напишана според вистински настан. Дали некој знае како бил тој настан :) :salut:
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Македонска крвава свадба е инспирирана од краток новинарски извештај од Македонија:

Како што тоа се случило со Стендал, Достоевски, Флобер, а во нашиов век и со Иво Андриќ, така и Војдан Чернодрински за делото Македонска крвава свадба се инспирирал од еден краток новинарски извештај од животот во Македонија. Во весникот "Реформа" ја прочитал Чернодрински дописката за која подоцна, во своите Спомени ќе ја забележи: "Таа дописка ми го даде сижето, таа беше канавацата на која во тек на 20-30 дни најпрвен во мислите ги бродирав сликите кои и денеска се редат пред вашиот снисходителен поглед".
Извор: Википедија.орг.мк
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
А Осман Бег бил антички Македонец. Глупа Цвета многу знаела кој е кој.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А Осман Бег бил антички Македонец. Глупа Цвета многу знаела кој е кој.
:tapp:.

И да бил Македонец, бил продадена душа. Што ја терал да се потурчува тогаш?
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Пред неполн месец ја работевме на училиште.Знам дека Војдан прочитал за некоја свадба во некој весник и добил идејата да ја напише драмата.
Мислам дека е одлична драма во која е претставено македонското секојдневие(со многу обичаи и адетеи, начин на живеење, политичка и економска состојба)Преку конзулите на мошне добар начин ја претставил незаинтересираноста на Европа за Македонија и слично.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
:tapp:.

И да бил Македонец, бил продадена душа. Што ја терал да се потурчува тогаш?
Кој ја терал да с епотурчи тоа е лага, она само ја сакал да м убиде жена бидејќи она е дел до енговата душа. Сваќате вие дека животот не е еден! и дека денес си можеби роден како христијан, утре можеби како муслиман а некогаш можеби и ќе се родиш како црнец. Твојата љубов и другиот дел од тебе (како адам и ева) не треба да те сака само затоа што си од друга вера ил иимаш друга боја на кожа? Па нел иљубовта нема граници, и вера и националност? Значи Цвета лаже ак ое така бидејќи над љубовта ја ставила религијата. Зарем денес нема случавеи кога некој во име на љубовта се откажува и од вера ил ибил ошто друго? Љубовта е над се тоа го пишува и во билијата и затоа Осман Бег не можел да дозвол инекој душман да му ја зема неговата половина.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Кој ја терал да с епотурчи тоа е лага, она само ја сакал да м убиде жена бидејќи она е дел до енговата душа. Сваќате вие дека животот не е еден! и дека денес си можеби роден како христијан, утре можеби како муслиман а некогаш можеби и ќе се родиш како црнец.
Ти се читаш што пишуваш?Зоте, искрено ти не си во ред.И ајде нека брише модераторот, овде треба да се зборува за драмата, а не за глупостите на Зоте.:tapp:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ти се читаш што пишуваш?Зоте, искрено ти не си во ред.И ајде нека брише модераторот, овде треба да се зборува за драмата, а не за глупостите на Зоте.:tapp:
Што се разбираш ти од живото? Не дека си 16 годишен али и тоа е доказ дека твојот мозок не може да го разбере постоењето на овој живот. Наместо да научиш нешто ти сакаш да останеш во темница. јас ви ја кажувам вистината, не случајно човекот од филмто кој ја држеше иконата во раце и демек одеше да с ебори во името на бога, ослепе. Што беше тоа и дали беше случајно? Не, ништо не е случајно, тоа беше порака на господ бог кој сакаше да им каже еј слепци едни за одите против љубовта да се борите тоа е најголем грев.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Што се разбираш ти од живото? Не дека си 16 годишен али и тоа е доказ дека твојот мозок не може да го разбере постоењето на овој живот. Наместо да научиш нешто ти сакаш да останеш во темница. јас ви ја кажувам вистината, не случајно човекот од филмто кој ја држеше иконата во раце и демек одеше да с ебори во името на бога, ослепе. Што беше тоа и дали беше случајно? Не, ништо не е случајно, тоа беше порака на господ бог кој сакаше да им каже еј слепци едни за одите против љубовта да се борите тоа е најголем грев.
Oh, really?Јас па мислев режисерот го направил тоа.Глуп јас.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Oh, really?Јас па мислев режисерот го направил тоа.Глуп јас.

Абе ко јрежисер бе дечко мали, тоа така било, се во филмот е вистина и така се случиле тоа за време на тие настани тогаш.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Кој ја терал да с епотурчи тоа е лага, она само ја сакал да м убиде жена бидејќи она е дел до енговата душа. Сваќате вие дека животот не е еден! и дека денес си можеби роден како христијан, утре можеби како муслиман а некогаш можеби и ќе се родиш како црнец. Твојата љубов и другиот дел од тебе (како адам и ева) не треба да те сака само затоа што си од друга вера ил иимаш друга боја на кожа? Па нел иљубовта нема граници, и вера и националност? Значи Цвета лаже ак ое така бидејќи над љубовта ја ставила религијата. Зарем денес нема случавеи кога некој во име на љубовта се откажува и од вера ил ибил ошто друго? Љубовта е над се тоа го пишува и во билијата и затоа Осман Бег не можел да дозвол инекој душман да му ја зема неговата половина.

ZOTE, најпрво ќе те молам да ја прочиташ драмава, не мораш цела ако не сакаш, првиот чин ти е доволен.
Цвета не го сакала Осман Бег. Цвета го сакала Спасе и никој не му дал право на Осман Бег да си ја земе и да ја третира како сопствен објект затоа што на него му се допаѓала. На многу од нас ни се допаѓаат други ама не ги киднапираме и ги тераме на нешто против своја воља. Да го сакала Цвета Осман Бег, ќе било тоа друга работа, ама уште од првиот чин од драмата се дознаваат некои работи и јасно е кој кого сака во драмава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom