Македонска берза

Член од
26 октомври 2016
Мислења
28
Поени од реакции
9
Од сите фондови има најмалку трошоци - 1,95% вкупно. Мислам дека е најмалку од било каде во однос на тие трошоци.


А зашто па преку КБ Публикум? Нели те нервираат разните провизии и надоместоци?
 
Член од
4 септември 2013
Мислења
79
Поени од реакции
27
Од сите фондови има најмалку трошоци - 1,95% вкупно. Мислам дека е најмалку од било каде во однос на тие трошоци.
Проверив информациите за фондот: Вредноста на уделот пораснала од 100 на 140 денари за 5.66 години шо е еквиваленто на просечен годишен раст од 6.1%. Вкалкулирани ли се тие 1.95% годишно овде или посебно ти ги земаат? - Ако ти ги земаат посебно, онда не се исплати затоа што би дошло еквивалентен годишен раст од негде 4.05%, што е помалку од сегашните 4.3% на 15-годишните државни обврзници. (ситуацијата би била уште полоша ако се зема во предвид фактот дека сме во период на ниски каматни стапки и дека минатите години тие беа значително поголеми)

Би ми било мило да не сум во право за ова. Те молам разубеди ме.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
28
Поени од реакции
9
Проверив информациите за фондот: Вредноста на уделот пораснала од 100 на 140 денари за 5.66 години шо е еквиваленто на просечен годишен раст од 6.1%. Вкалкулирани ли се тие 1.95% годишно овде или посебно ти ги земаат? - Ако ти ги земаат посебно, онда не се исплати затоа што би дошло еквивалентен годишен раст од негде 4.05%, што е помалку од сегашните 4.3% на 15-годишните државни обврзници. (ситуацијата би била уште полоша ако се зема во предвид фактот дека сме во период на ниски каматни стапки и дека минатите години тие беа значително поголеми)

Би ми било мило да не сум во право за ова. Те молам разубеди ме.

Тие не се вкалкулирани и ти ги одземаат од вкупната вредност. Но, на пример годинава има 10,74% раст кој го амортизира тоа. По новото портфолио, растот би требало да биде над 7% и во следните неколку години, што генерално треба да е подобро од 15 годинишните обврзници.
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Де бе, толку не знаете? Син му на Трифун, односно овој во белото:

 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Исходот од изборите изгледа ќе биде неизвесен, за разлика можеби од очекувањата. Ќе биде интересно да се види реакцијата на инвеститорите ако се случи промена на власта.
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Исходот од изборите изгледа ќе биде неизвесен, за разлика можеби од очекувањата. Ќе биде интересно да се види реакцијата на инвеститорите ако се случи промена на власта.
Sto mislis ako se sluci promena na vlasta kako kje ide indeksot crveno ili zeleno?Inaku za ishodot na 11ti mislam kje bide nereseno pa kje gi nabutaat u siroka koalicija(kaolicija so bi rekol Amdi)[DOUBLEPOST=1480926617][/DOUBLEPOST]
Исходот од изборите изгледа ќе биде неизвесен, за разлика можеби од очекувањата. Ќе биде интересно да се види реакцијата на инвеститорите ако се случи промена на власта.
Sto mislis ako se sluci promena na vlasta kako kje ide indeksot crveno ili zeleno?Inaku za ishodot na 11ti mislam kje bide nereseno pa kje gi nabutaat u siroka koalicija(kaolicija so bi rekol Amdi)
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Znae li nekoj koj kupuva a koj prodava STB, deneska pominaa do sega 6010 akcii ?Potsetuva na denovite pred objava za dividenda,ima li uste nesto sto go znaat samo insajderite ili slucajnost ????!!!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom