Македонска берза

Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Не летам со навреди. Убаво прашав, а ти (би рекол дека си повозрасен) не треба да обесхрабруваш луѓе. Ако не си успеал ти, не мора да значи дека и други нема да успеат. Патем, повеќе ме интересираше за тие во странство, а не Македонија :)




Фала за се. Ваков одговор барав :)
kako e presmetuvanje na shansite za uspeh,obeshrabruvanje? povekje e deka ti dojde tuka za reinforcing tvoite predrasudi deka kje uspees na berza. pa koga dobi realni soveti sto treba da napravis pred da se obides,se pocuvstvuva za navreden. ako ja procita temata, nikoj ne spomna bilioni, mkd berza ne ovozmozuva toa. stranski berzi, konkretno UK nemozes da igras na berza ako nemas uk adresa.
prvo nauci da odis,pa posle trcaj.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Не летам со навреди. Убаво прашав, а ти (би рекол дека си повозрасен) не треба да обесхрабруваш луѓе. Ако не си успеал ти, не мора да значи дека и други нема да успеат. Патем, повеќе ме интересираше за тие во странство, а не Македонија :)




Фала за се. Ваков одговор барав :)
Не се секриај со добра едукација,добро завршена домашна работа, доста дисциплина, многу трпение и долг рок за очекуван поврат успехот е речиси загарантиран. Со правилна и целосно изведена стратегија повратот е посигурен од сопствена фирма.
Почетна сума нема туку е битно редовно колку ќе додаваш на временски периоди.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Не се остварија прогнозите дека ќе падне Охридска
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Nema nekoja pricina da padne ,isto kako sto i nemase pricina da raste tolku brzo- iako ima odlicni parametri. JJas kupiv nesto pred 20tina dena i denes sakav da dokupam uste ,pustiv nalog na 3410 ama taa veke 3600.Izgleda parite ke otidat u nekoja druga akcija ili ke go namalam brojot na akcii sto sakam da gi kupam na OHB.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Nema nekoja pricina da padne ,isto kako sto i nemase pricina da raste tolku brzo- iako ima odlicni parametri. JJas kupiv nesto pred 20tina dena i denes sakav da dokupam uste ,pustiv nalog na 3410 ama taa veke 3600.Izgleda parite ke otidat u nekoja druga akcija ili ke go namalam brojot na akcii sto sakam da gi kupam na OHB.
Коментарот ми беше дека имаше повеќе мислења тука на форумот дека цената оди нагоре поради активности на некој инвестициски фонд.

Ќе ги видиме наскоро извештаите, можеби ќе има некој и оваа недела.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Не се остварија прогнозите дека ќе падне Охридска
Времето ќе покаже. Огромна кредитна експанзија. И нормално на почеток сите кредити се плаќаат и одлични резултати се прикажуваат. Нека помине малку време после експанзијата, па ќе видиме дали сите тие дадени кредити биле добри.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Времето ќе покаже. Огромна кредитна експанзија. И нормално на почеток сите кредити се плаќаат и одлични резултати се прикажуваат. Нека помине малку време после експанзијата, па ќе видиме дали сите тие дадени кредити биле добри.
OHB има голем левериџ во однос на другите банки значи играа со поголем ризик. Може ќе се исплати може не. Сега за сега добро им оди.
 
B

Bafra

Гостин
Пекабеско ниту дале ниту ќе да даваат дивиденда, ниту некој ќе ги превземе,газдата би требало да го има мнозинскиот % а акцијата од ц.ц. 2500 сега е 6500 :toe: .
Некоја игра да не е, со по 2-3 акции да се навлече некој :cautious:
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Пекабеско ниту дале ниту ќе да даваат дивиденда, ниту некој ќе ги превземе,газдата би требало да го има мнозинскиот % а акцијата од ц.ц. 2500 сега е 6500 :toe: .
Некоја игра да не е, со по 2-3 акции да се навлече некој :cautious:
Веројатно овој што е газда ги докупува преостанатите акции што не се негови.
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Пекабеско ниту дале ниту ќе да даваат дивиденда, ниту некој ќе ги превземе,газдата би требало да го има мнозинскиот % а акцијата од ц.ц. 2500 сега е 6500 :toe: .
Некоја игра да не е, со по 2-3 акции да се навлече некој :cautious:
Neka ne te cudi sto e 6500 , ako prodolzat vaka do kraj na godina kako prvite sest meseci kje ima dobivka po akcija okolu 3000 denari . Knigovodstvena e 24000 taka da 2500 bese smesna cena samo steta sto e nelikvidna .
 
B

Bafra

Гостин
Neka ne te cudi sto e 6500 , ako prodolzat vaka do kraj na godina kako prvite sest meseci kje ima dobivka po akcija okolu 3000 denari . Knigovodstvena e 24000 taka da 2500 bese smesna cena samo steta sto e nelikvidna .
Дај боже и да се прошират низ Балканов (y), туку што корист од тоа за мене ако станам акционер.
Дивиденда 100% не дава, Галичани ем лоши ем цинцари се :P
Странци сеуште не се заинтересирани да ги купат, можеби и има ама не сум слушнал нит прочитал.

Веројатно овој што е газда ги докупува преостанатите акции што не се негови.
Пред 4-5 години слушнав дека газдата имал налог секоја акција што ќе е до 4.000 денари да се откупи. Е можно е да одврзал ќесето.

Туку кај сум јас како акционер... еве Бетон познато е дека наредна година пак ќе дава дивиденда па колку толку ако имам акции ќе добијам нешто
Или стопанска скопје се збори со години дека ќе се продаде па колку толку се залажуваш повисока цена ќе понуди новиот :D
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Дај боже и да се прошират низ Балканов (y), туку што корист од тоа за мене ако станам акционер.
Дивиденда 100% не дава, Галичани ем лоши ем цинцари се
Странци сеуште не се заинтересирани да ги купат, можеби и има ама не сум слушнал нит прочитал.



Пред 4-5 години слушнав дека газдата имал налог секоја акција што ќе е до 4.000 денари да се откупи. Е можно е да одврзал ќесето.
Ваква ситуација знам од лично искуство така што 99 посто и овде се случува истото.

Има некој мислење што се случува со КБ
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Ваква ситуација знам од лично искуство така што 99 посто и овде се случува истото.

Има некој мислење што се случува со КБ
И јас се прашувам истото, но сепак мислам дека се инсајдерски информации за добрите резултати за 3то тромесечие
Останува да видиме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom