Македонска берза

Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Vidi nie sme dve dekadi vo politicka ,bezbednosna i ne znam kakva ne se kriza pa lugje napravija pari na berzata, pa ako cekas da pominat site krizi ke ostaris i pari vise nema dati trebaat:DSepak treba i da znaes vo koi akcii da vlozis ne e samo da dades pari.Moe mislenje ti e 50% akcii 50% zlato.Koga sme kaj akciite mislam deka ALK. e must have i ostanatoto vo bankite STB.TNB. Ne sakam mnogu da popuvam i delam pamet ama mislam deka slednoto golemo iznenaduvanje na MSE. ke bide nafteniot biznis konkretno OKTA.Bi sakal da cujam i drugi mislenja za rabotite okolu OKTA.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Што се случи денеска со акциите на топлификација гледам паднале 19,68% што ке биде во блиска иднина ?
Што може да биде? Топлификација не работи од јануари 2013. Сега се БЕГ
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
13
Поени од реакции
2
Не е се БЕГ главното на ул.Лондонска уште си постои топлификација
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Не е се БЕГ главното на ул.Лондонска уште си постои топлификација
БЕГе на иста адреса, Лондонска, ех последна станица 14, само го сменија. Инаку во БЕГ истите директори се на исти директорски места, исти вработени се и денес, исти згради, исти канцеларии се е исто
Зошто го направија тоа?
Една од причините е да ја бакротираат Топлификација, а акционерите да ги остават без пари. Сите акции на Топлификација првично беа на вработените. Вработените си ги продадоа акциите, си изнакупија станови, дуќани и тн. И денес нив не им е потребна старата Топлификација
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
13
Поени од реакции
2
А има некои анализи како ке биде скоро со акциите гледам паднале на 400 денари ке дојдат ли до 700,800 денари наредниов период ?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
А има некои анализи како ке биде скоро со акциите гледам паднале на 400 денари ке дојдат ли до 700,800 денари наредниов период ?
Денес акциите на Топлификација малку пораснале
Но многу е мал прометот со тие акции било што да се заклучи
Суштината е следна: Илјадници граѓани купија акции од Топлификација по огромни цени и сега не ги нудат на продажба бидејќи нема да добијат ниту 10% од она што вложиле.
Тие луѓе се надеваат дека ќе се случи некое чудо
Но никакво чудо нема да се случи. Тие се исто жртви на хохштаплерите од Топлификација И тоа можеби најголеми жртви
http://www.mse.mk/mk/symbol/TPLF
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Нешто замре темава....Денес се случува размрдување на берзата. Акциите на Комерцијална банка тргнаа како луди, по извештајот за фантастичната добивка. Искрено прогнозирам дека за кратко време ќе се вратат на 2800 денари што е добра шанса за краткорочна заработка. Телеком објави датум и износ за дивиденда. Алаклоид константно држи добра цена со блага тенденција на раст...Тутунска банка позитивни резултати.
Од друга страна каматите на депозитите на крајно ниско ниво....дали е време да се размрда берзата???
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Нешто замре темава....Денес се случува размрдување на берзата. Акциите на Комерцијална банка тргнаа како луди, по извештајот за фантастичната добивка. Искрено прогнозирам дека за кратко време ќе се вратат на 2800 денари што е добра шанса за краткорочна заработка. Телеком објави датум и износ за дивиденда. Алаклоид константно држи добра цена со блага тенденција на раст...Тутунска банка позитивни резултати.
Од друга страна каматите на депозитите на крајно ниско ниво....дали е време да се размрда берзата???
Берзава си е супер има пар акции на кои се лепат парии како муви на .... Инаку уште 3 години нема да има данок на капитална добивка од тргување на хартии од вредност. А депозити не ги ни гледам на берза е 100 пати подобро а вишокот може лево десно депозити на долг рок нема шанси.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Tоплификација 538 денари за акција
Сега е момент оние кои си ги продадоа акциите по 300 евра за акција повторно да си ги купат за 8 евра по акција
http://www.mse.mk/mk/symbol/TPLF
Во други земји за ваква работа се оди на робија, а кај нас.....
Кој ќе им помогне на измамените акционери на Топлификација?
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Siguren si deka uste tri godini nema danok na kapitalna dobivka? Koga sme kaj akciite poglednete sto pisav za OKTA pred 1-2 meseca , od togas navamu taa akcija porasna za celi 70% !!!!!!!! Pisete mi sto mislite za STB. dali vredi da se kupuva po ovaa cena ili vise e skapa? Prethodnoto kupuvanje mi bese na 330 den.Pozdrav
 
Член од
14 април 2013
Мислења
68
Поени од реакции
21
Има некој тргувано на светска берза? Или не може тоа така? Пример акции на google и microsoft?
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Siguren si deka uste tri godini nema danok na kapitalna dobivka? Koga sme kaj akciite poglednete sto pisav za OKTA pred 1-2 meseca , od togas navamu taa akcija porasna za celi 70% !!!!!!!! Pisete mi sto mislite za STB. dali vredi da se kupuva po ovaa cena ili vise e skapa? Prethodnoto kupuvanje mi bese na 330 den.Pozdrav
[DOUBLEPOST=1448606681][/DOUBLEPOST]Moe mislenje e, sto ne znaci deka e taka deka akcijata na STB e seuste daleku pod vistinskata vrednost. Knigovodstvenata vrednos i e 700 den. P/e e okolu 3,5 taka da ima uste prostor za rast .Isto mislam i za OHB.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Idadija i jas go mislam istoto ama sakav da cujam i drugo mislenje.Za sporedba TNB. ja kupuvav na P/E 6.9-7 i imam dobivka negde okolu 1000 den. po akcija iako taa sega ima P/E 9, pa sto ne bi bilo isto i so STB.
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Da se nadevame, vremeto kje pokaze. Za danokot na kapitalna Vladata isprati predlog do Sobranie da ne se plakja i nardenite tri godini do 2018 , samo ne znam dali e usvoen , a ako ne e kje go usvojat sigurno denovive.[DOUBLEPOST=1448618654][/DOUBLEPOST]Inaku majkata na STB , NBG vo Grcija ima pad na vrednosta na akcijata od skoro 90 % za samo eden mesec sto ne mora da znaci nesto , ama sekako treba da se zeme vo predvid.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom