Македонска берза

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Пријател има акции во Оилко планира да ги продаде ,прашува поради некој спор што имал Оилко со владата дали би имало проблем да ги продаде?

@Branchez @Смрт за зони и пајак воз.

Фала однапред
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Пријател има акции во Оилко планира да ги продаде ,прашува поради некој спор што имал Оилко со владата дали би имало проблем да ги продаде?
Лани во декември се истргувала една акција, не гледам причина и сега да не може. Единствен проблем е што нема озбилни куповни налози (има понуда за смешни 95 денари од акција).
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Пријател има акции во Оилко планира да ги продаде ,прашува поради некој спор што имал Оилко со владата дали би имало проблем да ги продаде?

@Branchez @Смрт за зони и пајак воз.

Фала однапред
Brancez dobro ti napisa , nema problem da gi prodade po 95 den. akcija , za sporot so vladata ne znam, no treba da znae deka OILKO poseduva nad 20 % od akciite na Makpetrol i deka knigovodstvenata vrednost mu e 100 evra po akcija , taka da neka razmisli po koja cena bi gi
prodal(y)
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Mozete li nesto da mi kazete za VITAMINKA, konkretno dali se isplati da se kupuva po ovaa cena i dali vo izminatite godini delese dividenda i kolku ? Isto me interesira dali dogovorot na vladata na Georgievski so Hellenik petroleum istekuvase vo 2018 god. i dali posle OKTA ke se najde na prodazba ?
 
Y

yob

Гостин
Vitaminka super si raboti i deli dividenda redovno, megjutoa cenata naglo porasna poslednava godina, i ako sporeduvas i so drugi dobrostoecki kompanii cenata i e dosta visoka spored mene. eve ti pokazateli pa napravi si presmetki. http://www.mse.mk/mk/issuer/vitaminka-ad-prilep
Sto se odnesuva za OKTA ne sum skroz siguren ama mislam deka e do 2019. Inaku cenata na okta e smesna vo momentov,spored mene edna od najpodcenetite na nasava berza.http://www.mse.mk/mk/issuer/okta-ad-skopje
E sega dali ke se prodava? imas tuka mal milion faktori , od geopolitika pa se do sitna korupcija.

So srekja neka e
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Koga denes bi birale da kupite akcii od TNB. i VITA. koi bi gi izbrale po ovie ceni i zosto ?
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Дајте нешто инфо како се почнува тргување со акции?
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Машала машала.....Алкалоид 5.700
Мислам до 100 евра ќе оде без проблем штом помина преку 5,500
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Топлификација - 840 денари
Пред неколку дена беше 700 денари
А и релативно големи количини се тргуваат
http://www.mse.mk/mk/symbol/TPLF

Мислам дека самат Топлификација ги одкупува своите акции
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
4
Поени од реакции
1
Машала машала.....Алкалоид 5.700
Мислам до 100 евра ќе оде без проблем штом помина преку 5,500
Машала машала.....Алкалоид 5.700
Мислам до 100 евра ќе оде без проблем штом помина преку 5,500
Denes kupiv 2 po 5700.. ne veruvam deka nad 6000 ke ide,a pokacuvanjevo e deka se blizi datum za dividenda
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
ALK nema da se kreva so 2,3,5,10 akcii... Za edna nedela ke si kupite po 5550-5600 nemojte da brzate i da nasednuvate na krevanje na cena
 

Kajgana Shop

На врв Bottom