Македонска берза

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Зошто само за мене? :cautious:
Сум имал акции кои ми донеле дивиденда, и акции кои не ми донеле.
Па на тема ТНБ зборуваше за тоа. Ама ај не го сваќај лично само за тебе. Повеќе ми беше да ти го показам текстот.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Штознам, текстот е делумно точен, на пример МПТ не дава дивиденда и е загубар а има пораст на цената за околу 50%, од друга страна ТПЛФ даде некаква си дивиденда а цената и е rock bottom.

За ТНБ стварно не знам дали ќе дадат дивиденда или не. Последниот план 2014-2018 им е уште позбунувачки од ланскиот.
Дури и да дадат дивиденда тоа ќе биде само околу половина од добивката за разлика од годините кога целата добивка одела за таа намена.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Штознам, текстот е делумно точен, на пример МПТ не дава дивиденда и е загубар а има пораст на цената за околу 50%, од друга страна ТПЛФ даде некаква си дивиденда а цената и е rock bottom.

За ТНБ стварно не знам дали ќе дадат дивиденда или не. Последниот план 2014-2018 им е уште позбунувачки од ланскиот.
Дури и да дадат дивиденда тоа ќе биде само околу половина од добивката за разлика од годините кога целата добивка одела за таа намена.
Дивидена е добра и позитивна работа и помага во одржување на цената на акција тоа е докажано и во Македонија и во светот. Но дивиденда не е се тоа е само дел од приказната. Текстот ми се допаѓа и е поучен дека дивидендата не е се. Инаку статистика е ова не 100% валидна во сите случаи...економијата не е егзактна не е физика ова. Инаку статистички најдобра дивидена на долг рок е окулу 40-50% од добивка не е добро ни повеќе ни помалку.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Инаку статистички најдобра дивидена на долг рок е окулу 40-50% од добивка не е добро ни повеќе ни помалку.
Да, да се слагам, треба да се реинвестира за во идни прокети што ќе генерираат идни приходи.

Да се вратам на математиките за ТНБ, за 2015 најавија 880 денари добивка по акција.
Ако половина го дадат за дивиденда како што се најавува тоа се 440 * 850 000 акции = 375 милиони денари.
Две прашања ми стојат во глава

1) Каде е данокот од 37 милиони што треба да го платат, никаде го нема во планот

2) Зошто бројките не се поклопуваат со намалената вредност за адекватност на капиталот од 1,2% од 2105 до 2016 (ја пресметав нормираната, а не како разлика од 15,46 % - 14,72%) што на актива изложена на ризик од 58.600 милиони е над 700 милиони?
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Да, да се слагам, треба да се реинвестира за во идни прокети што ќе генерираат идни приходи.

Да се вратам на математиките за ТНБ, за 2015 најавија 880 денари добивка по акција.
Ако половина го дадат за дивиденда како што се најавува тоа се 440 * 850 000 акции = 375 милиони денари.
Две прашања ми стојат во глава

1) Каде е данокот од 37 милиони што треба да го платат, никаде го нема во планот

2) Зошто бројките не се поклопуваат со намалената вредност за адекватност на капиталот од 1,2% од 2105 до 2016 (ја пресметав нормираната, а не како разлика од 15,46 % - 14,72%) што на актива изложена на ризик од 58.600 милиони е над 700 милиони?
1) Нај веројатно е бруто дивиденда
2) Мислам дека знам ама не сум сигурен тоа е поради субординираниот кредит дали се исплаќа сега или веќе несмеат да го сметаат за капитал така нешто е.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
1) Нај веројатно е бруто дивиденда
Сепак данокот мора некаде да се прикаже како трошок.

2) Мислам дека знам ама не сум сигурен тоа е поради субординираниот кредит дали се исплаќа сега или веќе несмеат да го сметаат за капитал така нешто е.
Во право си, според планот во 2016 треба да вратат 361 милион за субординираниот. Тоа би му дошло пола од ќарот за дивиденда, а другата половина за субординираниот
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Сепак данокот мора некаде да се прикаже како трошок.
Данок не се прикажува како трошок сметководствено. Инаку 440 диви по акција е окулу 16-17% од сегашна цена ако се оди по пазарната логика на ТЕЛ тогаш во 2016 ТНБ би требало да е окулу 4000 денари за да се одржи принос од 10% барем така функционира ТЕЛ. Како и да е ова погоре е тешко шпекултивна претпоствка.
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Да не се повторувам, ќе се самоцитирам од лани за МПТ

Вака и лани даваа проекции за добивки, што очигледно не се остварија

http://www.kapital.mk/mk/dneven_vesnik/80363/makpetrol_godinava_ochekuva_1,63_milioni_evra_dobivka.aspx?iId=2602
И оваа година се во була и тоа над 200 милиона денари

http://www.seinet.com.mk/?docID=33476

--------------------------------------

Инаку 440 диви по акција е окулу 16-17% од сегашна цена ако се оди по пазарната логика на ТЕЛ тогаш во 2016 ТНБ би требало да е окулу 4000 денари за да се одржи принос од 10% барем така функционира ТЕЛ. Како и да е ова погоре е тешко шпекултивна претпоствка.
Реално добивка од 880 денари е преоптимистичка, реално очекувам 500-600, што би му дошло 250-300 денари дивиденда.
Е сега дали само 2 години ќе дадат, па ќе прават пост од 5-6 години и тоа е знак прашање.
Малку е нелогично е да се споредува ТНБ со ТЕЛ, ТЕЛ има долга историја на одлични дивиденди, даваат повеќе дури и отколку што заработуваат и тоа години наназад.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Реално добивка од 880 денари е преоптимистичка, реално очекувам 500-600, што би му дошло 250-300 денари дивиденда.
Е сега дали само 2 години ќе дадат, па ќе прават пост од 5-6 години и тоа е знак прашање.
Малку е нелогично е да се споредува ТНБ со ТЕЛ, ТЕЛ има долга историја на одлични дивиденди, даваат повеќе дури и отколку што заработуваат и тоа години наназад.
Реков не е баш најнаместо споредбата ама кога ќе се земе дека горе доле сите акции со дивиденда се движат стабилно со раст колку дивидендат во доцна пролет е баш премногу нелогична ама дека е шпекулативна и дека се базира на многу „ак(о)а“ е вистина.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Bi sakal da prokomentirame vo vrska so sankciite na EU i SAD kon Rusija, imeno me interesira dali nasite kompanii koi izvezuvaat kon Rusija ke moraat da se pridrzuvaat kon tie sankcii zasto imame kandidatski status ? Konkretno dali krizata bi se odrazila na izvozot na ALK. i so toa i na cenata na ovaa zasega najdobra akcija na MSE.?:unsure:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Bi sakal da prokomentirame vo vrska so sankciite na EU i SAD kon Rusija, imeno me interesira dali nasite kompanii koi izvezuvaat kon Rusija ke moraat da se pridrzuvaat kon tie sankcii zasto imame kandidatski status ? Konkretno dali krizata bi se odrazila na izvozot na ALK. i so toa i na cenata na ovaa zasega najdobra akcija na MSE.?:unsure:
Не се обврзани и засега не се приклучивме на санкциите, следи повеќе вести секој ден, ќе има сигурно известување.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Што се случува со КМБ? Цената расте неколку дена по ред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom