Македонија 34-та според слободата на медиумите

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Немало слобода на медиуми.
Уште фали да речат дека нема слобода на говор.

Фридом хаус е заебанција, ко што беше заебанција Велија со дучанчината за смоки.
Ако нема слобода на медиумите, како воопшто сте дознале за овој муабет?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Неслободни, а медиумите (некои) се преполни со навредливи зборови на тони за властите.. и тоа со години.
Види Bojan... Кога се дискутира не се мешаат бабите и жабите. Прво, никаде не ги спомнав ни Латас, ни Телма, ни Сител... ништо конкретно.
Телевизиите се формирани од газди. Некои си имаат свој интерес да се со ВМРО ДПМНЕ (од некои причини), а пред тоа биле со СДСМ, против ВМРО ДПМНЕ. И Канал 5, и Сител... (ама тогаш не беше проблем, нели?).
Овде не станува збор за урадувачката политика на овие телевизии, туку дали оние медиуми што сакаат да пласираат свои програмски содржини можат тоа слободно да го прават. Очигледно дека можат, како што сам ги наведе, Телма и 24 Вести. Но, тука се и куп интернет медиуми кои си пишуваат што си сакаат. Дури паднаа под сите нивоа на култура, но како и да е....
Значи, слобада на медиуми не се мери кој „за кого е“, туку дали медиумите можат да си ја тераат својата „политика“. Јас така ја разбирам оваа работа...
Латас што зборува тоа е друга тема... тука станува збор за негови не/квалитети и слично. Но, ете... има слобода да кажува. Како и Геро на порталот, итн, итн...
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Џорџе стварно не е фер од твоја страна шо не си ме цитирал.
Еве ти одговориле другите така да да не се повторувам со нив.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Самото тоа што во Мтв1, Сител, Сител3, Канал5, Канал5+, Алфа, Нова итн се известува исклучиво 100% позитивно за власта и 100% негативно за опозицијата, кажува дека нема слобода.
Некому смета Телма, иако таму вестите се многу реални, се даваат позитивни вести и за власта, нивните активности се покриени објективно... Но сепак некој сака и нив да ги присвои како што ги присвоија и многу други медиуми, а ако не можат да ги присвојат, да ги згаснат.
Ако според тебе и Телма биде ставена под контрола, со што опозициско мислење нема веќе да се слушне, тоа според тебе ќе биде слободни медиуми?

Да ги оставиме приватните медиуми, зошто МРТВ е партиски медиум на Дпмне? Нели тој медиум се финансира од парите на граѓаните, а Дпмне на последните избори освоиле 480.000 гласови (од 1,8 милиони регистрирани гласачи) ... што значи дека парите на 1,3 милиони гласачи се злоупотребени за партиска пропаганда.

Парите на тие 1,3 милиони гласачи (кои не гласале за Дпмне) се злоупотребуваат и при делење на огромни пари за владини реклами, кои во најголем дел завршуваат во контролираните медиуми.

Дали според тебе ова е во ред?
Наклонетост на медиуми кон одредена политичка опција има насекаде и тоа не е репер за (не)слобода. Тоа е репер за нешто друго. За МРТ може да се зборува, бидејќи таа е јавен сервис, државен.
Телма ти тврдиш дека се реални. Некој друг можеби мисли поинаку, дека баш не се реални. Јас со тоа воопшто не се преокупирам, доволно сум зрел кога гледам вести или слично да оценам дали нешто е тенденциозно или не, од која и да е страна. Каде сум рекол Телма да згасне? Никаде. А Телма мислиш дека е независен медиум? Ха ха... НЕМА НЕЗАВИСЕН МЕДИУМ, па ниту човек. Секој зависи од нешто и тоа страшно влијае врз секого. Телма зависи од парите на Макпетрол. Виде ли како медиумот (Телма) „со заби“ се бореше за својот газда Макпетрол пред неколку месеци кога имаше еден „случај“? „Независно“, ама целосно на страната на својот газда од кого ЗАВИСИ.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594

Kajgana Shop

На врв Bottom