Македонија 2006-2016

Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
Ова не е точно! Пред некој ден е прашано и дрвата ги носат до Драчево. Знаеш ли колку ќе ме чини мене превозот од Драчево до Ѓорче? Тоа едно. Второ, како е можно во приватен плац да има, а во државен да нема дрва за огрев? На еден му се испушти, па си кажа дека намерно се прави тоа за да се дели разликата во цени. Трето, голем дел од дрвата се како прачки, а кај приватните се нормални стебла. Како мислиш да се грееш со гранки? Четврто, мокри дрва, трули, поцрнети...квалитет нема. Не секое дрво е добро за огрев. Џабе ги браниш. На хартија едно, во пракса сосем друго се случува.
gore dole u pravo si, ne gi branam, tolku se drvata barem u mojot grad, a prevozot e 207 denara za prosoteren metar ne mozat da ti naplatat ni denar poveke, osven ako nemat vozilo drzavno, pa so privaten da si gi nosis toa si e tvoj pazar veke
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
336
Поени од реакции
323
Што е релативното? Пари се пари. Нема релативно, апсолутно, ти реков/ми рече.
2006 ти фалат 1.3
2015 ти фалат 1.9

Која година повеќе си потрошил? Ај врати се на термо...како и да беше науката. Остави економии на други.
Кога ќе ми текне, бегај и од таа наука. Си кажа на темата за Топлификација колку знаеш од таа област.
Со сила продаваш филозофија? Подели извоз со увоз и помножи со 100, цифрата што ќе ја добиеш е процентот! И нормално е да има зголемен увоз се додека расте и извозот. Поголем увоз = поголем избор на стока, поконкурентни цени. Поголем извоз = повеќе девизи во државата и поголем раст на стопанството.[DOUBLEPOST=1464842801][/DOUBLEPOST]
Moram da kazam. Mi se svigja kako Dardania gi ignorira site negovi fasisticki ispadi od minatoto protiv makedoncite i otvara temi od tipot "dali ste zadovolni od poslednite 10g." + ni dava sporedbi kako vo Albanija se e podobro i oni ustvari imali povekje uspeh vo mnogu polinja. Albanija e 100godini drzava koja nema nikakov problem radi svoeto ime Fala bogu sto vo nekolku raboti doturkale nesto. Ko Moron treba da bide covek da se pravi pameten i da gi sporeduva dvete zemji koj se absolutno razlicni vo mnogu nesta.

Zgora na toa Makedonija bila samo nasledena (Od golema Albanija najverovatno). Sekako deka Dardi ja otvori samo ova tema za koja se spremal sigurno so meseci da ni drze predavanje. Ako nesto mu dava nekakvo zadovolstvo toa e da se pravi vazen pred Makedoncite.

Jas uopste ne sakam da vleguvam vo Diskusija sto i kako bilo loso vo poslednite 25,10 ili 5 godini. Ima nekolku raboti so koj se slozuvam so Dardania iako se malku sakam da gi spomnam deka gi ima. Ali glupo mi e da lugje koj dokazeno imat losa reputacija pogotovo koga se sbori za Makedonska Drzava, Istorija i Nacija, da otvarat takov vid na temi glumejki demokrati ili liberalci.
И тие споредби што ги прави не држат вода, Албанија на скоро 3 милиони народ имале 380 илјади возила, а ние 370 илјади сме имале (на 2 милиона народ), или па демек 250 км автопат изградиле, а во сите статистики пишува 170, додека кај нас во скоро време ќе бидат 400 км (пак на помалку народ и помала територија)! За извозот нивни ни не зборувам, очигледно е. Единствено нешто што постигнаа повеќе е странски инвестиции, ништо друго.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
И тие споредби што ги прави не држат вода, Албанија на скоро 3 милиони народ имале 380 илјади возила, а ние 370 илјади сме имале (на 2 милиона народ), или па демек 250 км автопат изградиле, а во сите статистики пишува 170, додека кај нас во скоро време ќе бидат 400 км (пак на помалку народ и помала територија)! За извозот нивни ни не зборувам, очигледно е. Единствено нешто што постигнаа повеќе е странски инвестиции, ништо друго.
Албанија во последните 10,12 години изгради 242-245км автопат со 3х3 ленти.
Од кои што 100км во најтешкиот предел, во северните планини према Косово.

Кажи колку км автопат е изградено за 10 години во Македонија?

Не велам дека Албанија е подобра, ама гледам како не престигнуваат.

И за автомобили не престигнаа.

Македонија 1993: 289.979 автомобили
Албанија 1993: 56.728 автомобили

Македонија 2005: 253.234
Албанија 2005: 195.125

Македонија 2014: 371.449
Албанија 2014: 378.053

Македонија 2015: х
Албанија 2015: 403.680


Треба да се земе во обзир и тоа дека албанското семејство е повеќе членско, Албанија има повеќе жители, но и семејствата имаат повеќе членови, по глава на жител Македонија има повеќе возила, но по глава на семејство не верувам да е голема разликата, но и таа разлика ќе ја снема, како што ја снемува од година во година. Од 5:1 за Македонија во 1993, сега Албанија го презеде водството.


Воздухопловен превоз на патници:

Македонија 1993: 635.000
Албанија 1993: 130.000

Македонија 2015: 1.451.000
Албанија 2015: 1.977.000

Во 1995-та во Албанија влегле 300.000 странци, додека во 2015-та влегоа 4,1 милион странци. (не се сите туристи, но иако низ Албанија сеуште не минува некој важен патен коридор, се гледа дека земјата е веќе отворена).

Да повторам, ние добивме во наследство нормална држава, ја направивме да биде ненормална.
Во Албанија наследија ненормална, и на пат се да направат нормална.
 
Последно уредено:

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
336
Поени од реакции
323
Какви црни 3х3 ленти (помошната ја сметаш за лента)? Имам возено Тирана-Косово и Ќафасан-Елбасан-Тирана-Скадар и обратно. 170 км кажуваат светските статистики и нормално дека се изградија во последните 10 години, пошто пред тоа таму се возеше по козји патеки. Ќе скршев кола од дупки после Поградец, а во Кукс се изгубив пошто немаше еден знак по патот. А за тоа дека сме биле нормална држава, јас би рекол бевме најмизерна и најзапоставена во екс-ЈУ, со Европа не ни споредувам. Албанија дефинитивно беше најутепана, но денес како најимигрантска држава, нормално е да бележи раст на бројот на посетители, патници и возила. Сепак уште се позади Македонија, а криминалот им е со светски рекорди. Ако си слушнал, неколку пати имаше убиства на туристи (последните беа од Чешка) за ситна пара. И не се ситам на тоа, јас би сакал сите соседи околу нас да имаат економски бум, автоматски и ние ќе имаме придобивка од тоа.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Поголем увоз = поголем избор на стока, поконкурентни цени.
Поголем извоз = повеќе девизи во државата
Ниту е правило дека со поголем увоз имаш автоматски поконкурентни цени , ниту поголем извоз значи по автоматизам дека ќе имаш повеќе девизи во државата.
Читај што пишуваш.....
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
336
Поени од реакции
323
Ниту е правило дека со поголем увоз имаш автоматски поконкурентни цени , ниту поголем извоз значи по автоматизам дека ќе имаш повеќе девизи во државата.
Читај што пишуваш.....
Ајде експерту просветли ме...
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Ајде експерту просветли ме...
Ќе отидеме многу оф топик....
Имаш неколку страни поназад на истава тема, некои членови постираат официјални бројки. Па така, ќе видиш дека , на пример, во 2015 има поголем извоз во споредба со 2006, ама истовремено има помалку девизи во државата (т.е. има зголемен трговски дефицит ).
Парадоксално ?
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
336
Поени од реакции
323
Ќе отидеме многу оф топик....
Имаш неколку страни поназад на истава тема, некои членови постираат официјални бројки. Па така, ќе видиш дека , на пример, во 2015 има поголем извоз во споредба со 2006, ама истовремено има помалку девизи во државата (т.е. има зголемен трговски дефицит ).
Парадоксално ?
Нормално е дека дефицитот ќе се зголеми кога и самиот јаз меѓу увозот и извозот е зголемен. Дилемата е дали сепак на овој јаз може да се гледа позитивно, бидејќи процентуално, денес нашиот извоз покрива повеќе од увозот, отколку што покривал во 2006.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
.... сепак на овој јаз може да се гледа позитивно, ....
Се предавам.
Еве ти просветли не - на официјални податоци дека во 2006 си имал дупка од 1,3 М евра, а во во 2015 имаш дупка од 1,9 М евра, како се гледа позитивно ?
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
336
Поени од реакции
323
Се предавам.
Еве ти просветли не - на официјални податоци дека во 2006 си имал дупка од 1,3 М евра, а во во 2015 имаш дупка од 1,9 М евра, како се гледа позитивно ?
Зашто го игнорираш процентот со сила? Еве таа разлика може ќе стане и 3 мрд € во иднина, и тоа не е голем проблем се додека се зголемува и уделот на извозот во трговијата. А какошто гледаш бројките кажуваат дека извозот се зголемил повеќе, отколку увозот и јас на тоа гледам позитивно. Секако дека може да е многу подобро и од ова, но што е тука е.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
.. таа разлика може ќе стане и 3 мрд € во иднина, и тоа не е голем проблем ...
Ова е последен пат да ти реплицирам. Покажуваш или основно непознавање на економија или едноставно тераш инат.
Колку повеќе расте девизниот дефицит Е голем проблем.
Еве прашање : од каде ќе ги обезбедиме разликата во девизите ? Ќе штампаме долари или ќе однесеме денари во странство да купиме девизи ?
Инаку, со вакво темпо, ДА, таа разлика за жал ќе стане бргу....
.. какошто гледаш бројките кажуваат дека извозот се зголемил повеќе, отколку увозот и јас на тоа гледам позитивно. ...
Ти си скаран со математика. Официјалните бројки ( сега ги проверував, провери си и ти на страната на Народна Банка) кажуваат спротивно од твоето пишување.

Значи:
Увоз 2006 - 3,7М , Увоз 2014 - 7,3М долари
Извоз 2006 - 2,4М , Извоз 2014 - 5,0М долари

Извозот НЕ Е зголемен повеќе отколку увозот ( дај Боже еден убав сончев ден и тоа да биде ) , туку, напротив, увозот е зголемен повеќе од извозот.
Извозот пораснал за 2,6, а увозот пораснал за 3,6 М долари.

Барем јас математиката што ја учев, така кажува....а ти колку сакаш гледај позитивно......
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Ова е последен пат да ти реплицирам. Покажуваш или основно непознавање на економија или едноставно тераш инат.
Колку повеќе расте девизниот дефицит Е голем проблем.
Еве прашање : од каде ќе ги обезбедиме разликата во девизите ? Ќе штампаме долари или ќе однесеме денари во странство да купиме девизи ?
Инаку, со вакво темпо, ДА, таа разлика за жал ќе стане бргу....

Ти си скаран со математика. Официјалните бројки ( сега ги проверував, провери си и ти на страната на Народна Банка) кажуваат спротивно од твоето пишување.

Значи:
Увоз 2006 - 3,7М , Увоз 2014 - 7,3М долари
Извоз 2006 - 2,4М , Извоз 2014 - 5,0М долари

Извозот НЕ Е зголемен повеќе отколку увозот ( дај Боже еден убав сончев ден и тоа да биде ) , туку, напротив, увозот е зголемен повеќе од извозот.
Извозот пораснал за 2,6, а увозот пораснал за 3,6 М долари.

Барем јас математиката што ја учев, така кажува....а ти колку сакаш гледај позитивно......
A mozhe i vaka da gledash...2006 uvozot bil pogolem za 154% vo odnos na izvozot, dodeka vo 2014 toj odnos e 146%, mozhebi i toa neshto kazhuva. Zemi predvid i cenata na naftata vo toj period...
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
A mozhe i vaka da gledash...2006 uvozot bil pogolem za 154% vo odnos na izvozot, dodeka vo 2014 toj odnos e 146%, .
ОК.
И, по твое, кога е подобра ситуација во државата во врска со увоз и извоз - 2006 или 2014 ?

Можеме да си играме со бројки до 101 и назад, ама 1 бројка не дава цела слика на реална економија.

Можеш, пример, да ми извадиш бројка дека процентот на невработени од 30% паднал на 20%.
Или дека БДП пораснало за 5%.
Или дека девизните резерви се зголемиле за 10%....

А во реалноста можно е во сите 3 наведени случаи да е лошо за народот и државата !
 
J

joe.b

Гостин
Јавен долг:
2006: 1.818.000.000 евра
2015: 4.227.000.000
2025: ???



...... и Вардар не не пере после.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom