Македонија со најмал надворешен долг во регионов

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Тоа што нас директно не не удира по џеб не не засега, за индиректно да ми ја мислам немам толку многу школо завршено :pipi:.
Немој да се секираш кај нас зголемување на даноци или дополнителен данок нема да има :pipi:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
не се заебаајте БЕЉАТА само што не не мавнала..... ќе има страшно всусување на секоја жива пара од по сметките на компаниите...посебно малите и микро-малите...и што е најсмешно дури и веднаш да се собори Гwујовистичкава хунта, било кој да дојде не гледам какви марифети може да напраи ОСВЕН ДА ПРОГЛАСИ БАНКРОТ, па после отворен јавно кажан,протекторат...па како иде понатака.....до таму е дојдено како ми се гледа....
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
ќе има страшно всусување на секоја жива пара од по сметките на компаниите...посебно малите и микро-малите
Од стопанството, а и од физичките лица, ако трендот на трошоци, давачки, камати...има ваков пораст.
Шо помалку пари во оптек, тоа поарно (не за нас секако).
 
Член од
18 март 2009
Мислења
375
Поени од реакции
7
Еве ги и додатоците за Бугариjа, без да имам претенции дека са 100% верни :

Пад на индустрициското производство : ~20%
Пад на БДП : ~3,5%
Инфлациja : ~1%
Просечна плата ( во евра ) : ~300 евра ( цифрата е доста по-голема всушност )
Просечна пензиjа ( во евра ) : ~ 150 евра
Надворешен долг ( во милиjарди евра ) : 8 милиjaрди ( 16,7% од БДП )
Минус во буджетот - не се знае :)
Пад на инвестициите - ~55% ( од 2.444 млрд во jануари - маj 2008 до 1.134 млрд. за истиот период таа година )
ДДВ(%) - 20
Движение на вработеноста (%) - пад - 1-2%
 
N

n/a

Гостин
не се заебаајте БЕЉАТА само што не не мавнала..... ќе има страшно всусување на секоја жива пара од по сметките на компаниите...посебно малите и микро-малите...и што е најсмешно дури и веднаш да се собори Гwујовистичкава хунта, било кој да дојде не гледам какви марифети може да напраи ОСВЕН ДА ПРОГЛАСИ БАНКРОТ, па после отворен јавно кажан,протекторат...па како иде понатака.....до таму е дојдено како ми се гледа....
Тажно...
ама и на мене така ми се гледа :)
 
Член од
25 декември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
WiseRecovery ви помага да се опорави изгубени податоци од хард дискови, компјутери и лаптопи, мемориски стапчиња, USB мемориски медиуми, SD картичка, фото апарати, мобилни телефони и други медиуми за чување. Таа ги врши само за читање операција и никогаш нема да направи било каква штета на вашата картичка или хард диск. WiseRecovery, исто така, може да го направите избришани или изгубени датотеки поради ситуации на корупцијата, форматирање, вирусот на напад, итн Со WiseRecovery не треба да се грижите за вашите изгубени податоци повеќе. http://www.wiserecovery.com/

1. Преземете WiseRecovery Обнова податоци софтвер, инсталирај го и стартувајте ја. Кликнете на "Start скенирање" копче на главниот прозорец на податоци WiseRecovery.

2. Можете да ја видите листата на сите простори наоѓаат на вашиот компјутер, одберете ја точната диск и кликнете "Напред" копчето за да започнете скенирање. Ако не можете да видите диск, ве молиме бидете сигурни дека вашата надворешните дискови се поврзани, и кликнете на копчето 'Освежи'.
3. Тоа ќе трае околу 2-10 минути за скенирање, тоа зависи од вашиот диск големина и датотеки износот на диск. По скенирањето е завршена, можете да ги прегледувате текст документ и слика датотеки.
Забелешка: Ако не сте во можност да го добиете саканите резултати по избришани датотеки обновување, се врати дома прозорецот и одберете ја опцијата "Суровини Обнова" или "Поделба за реконструкција".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom