Македонија со втор најнизок јавен долг од земјите од бившата Југославија

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Почитуван Мастер, почитуван креатор на 1001 дупли акаунт на форумов, ве молиме да не се правите на Тошо.

Фала пуно.
Гаро лудакот е ставен пред избор, или ќе ги брани политиките на владата на социјалните мрежи или ќе легне во затвор. Буквално.
Толку е јаден што жал ми паѓа за него. :(

Мифка, така во Битола се викаат оние крпите во кујната со кои се забришуваат флеки, а во преносна смисла значи курвиче, кое забришува нечии потреби.

Мифка.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225
sorosoidi aj pa I vie prestanete,
fakt e deka makedonija e vtora najmalku zadolzena vo regionot posle bugarija, a kolku milijardi ne e bitno
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Колко миљона му дале на ‘‘пичкоустиот‘‘ (кој бтв ги има како и нашиве медиумите и јавниот сервис таму).... колку за ваква една небулоза (околу нашио долг мислам)!?.... Питај мога брата (лопова) лажова работава!
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
кога некој од овие јузери ќе отвори тема слободно може да ја префрлат во Чек дис аут модераторите...........или и тие каснаа по два сендвичи да остане во економија
 
Член од
14 ноември 2015
Мислења
13
Поени од реакции
4
Почитуван Мастер, почитуван креатор на 1001 дупли акаунт на форумов, ве молиме да не се правите на Тошо.

Фала пуно.
Почитуван член темата е за нешто друго,а не за мене,но јас ке си продолжам да реплиирам на сите кои ке ме цитираат.Инаку ако не се согласувате вие со мене може преку цитат да ме испрвите,не на таков начин.Инаку за темата е сериозна и треба да дискутираме и да си кажуваме сои мислења.Сакам да истакнам во овој цитат дека тоа што се случува дека Македонија е со втор најнизок долг тоа е непобитен факт,кој никој не треба да го спори.Ајде вие во одговорот кажте ми ако знаете колку беше јавниот долг до 2006 колку е сега,ајде да дискутираме доколку сакате дискусија.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ова до 2006 и по 2006 више го туркаат у секој муабет, очај :ROFLMAO:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.693
Почитуван Мастер, почитуван креатор на 1001 дупли акаунт на форумов, ве молиме да не се правите на Тошо.

Фала пуно.
Ништо не направив.


Што ви е бе луѓе што ми се заблагодарувате цело време?
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.039
Поени од реакции
946
Α, Словенија и Босна и Херцеговина кај ти се? Или они не беа у Југославија?

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
  1. Македонија со јавен долг 39,6% од БДП;
  2. и Косово со 26% јавен долг од БДП.


Изворната вест и повеќе информации од РТС за двегодишниот регионален извештај за централна, источна и југоисточна Европа на Меѓународниот Монетарен Фонд може да се прочитаат на веб страницата на РТС: http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/5/Економија/2103728/ММФ: Србија полако излази из рецесије, јачи раст у региону.html

Јавниот долг на Македонија до септември 2015 беше 43,9% односно 3,94 милијарди евра (го имаш на сајтот на Министерството за финансии).
Во 2008-ма долгот бил 1,56 милијарди евра.

Некои викаат дека моментално долгот е над 50%, тоа ќе се дознае понатака.


Што се одлесува на Косово, нивниот долг е 649 милиони евра, односно 11,2%.


Зошто толку често се фалите со нивото на јавниот долг кога тој си расте секоја година.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
sorosoidi aj pa I vie prestanete,
fakt e deka makedonija e vtora najmalku zadolzena vo regionot posle bugarija, a kolku milijardi ne e bitno
Битно е, и 1000 денари да си должен ако нема од каде да ги вратиш ќе треба да прогласиш банкрот.
Не е битно, на кое место сме и споредбите, битно е дали може да ги вратиме парите.
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Битно е, и 1000 денари да си должен ако нема од каде да ги вратиш ќе треба да прогласиш банкрот.
Не е битно, на кое место сме и споредбите, битно е дали може да ги вратиме парите.
Затоа долгот се мери според БДП, односно способноста на една држава да го врати долгот. Али океј, битно е да се напише нешто.
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
128
Поени од реакции
72
Знаејќи дека каматите се ниски ова е прилика и тоа голема, треба сега додека се ниски каматите да се фати возот и да се земаат кредити. И тоа што повеќе оти никој не знае кога ќе се пак вакви времиња на ниски камати.[DOUBLEPOST=1447829897][/DOUBLEPOST]Кога веќе се споименуваат кредити леле кој туѓ срам ме фаќа кога ќе се сетам во деведесеттите кога се земаа кредити со по 20% камати :facepalm:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.990
Како што се сеќавам и Карамнлис до 2009 тврдеше дека Грција е малце задолжена земја.

Ама дојде Папандреу и ги отвори книгите и после веселбата на ниски камати и немаше крај :lolzz:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom