Македонија добива банкноти од 200 и 2000 денари

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
И сеа следно?
Задолжително нови ‘корита‘ во касите со место за 200-ка и 2000-ка? :icon_lol:

2000 е многу ишарана, 200 е интересна.

Ама визуелно најдобрите банкноти се нормално од најбогатите во Европа

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.804
Слика од Смилковско езеро на која би имало и 25 метарски јарбол со големо џихадистичко знаме на брегот. Мотивот може да го наречат „неправедно осудени маченици“.
ВМРО го може ова!
Кажи им у месен комитет, има шанси да прифатат погоре, ако тоа им овозможи некое албанско раче повеќе при некое гласање у собрание.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
ВМРО го може ова!
Кажи им у месен комитет, има шанси да прифатат погоре, ако тоа им овозможи некое албанско раче повеќе при некое гласање у собрание.
Би им кажал, ама мутави се. Примарна задача на месните (иако, правилно треба местни, ама неписмена вмровска работа) било да се грижат за територијата која им е под надлежност и такви ситни комунално-секојдневни работи. Висока политика не би требала да биде примарна тема на разговор и затоа ќе ме изигнорираат. :(

Ама има паметни луѓе таму, сигурно ќе заприметат дека народот ја обожава и сака уште од таа политика, а најбитно од се не му создава гнев, па ќе направат се за да опстојат во тој правец.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.804
Би им кажал, ама мутави се. Примарна задача на месните (иако, правилно треба местни, ама неписмена вмровска работа) било да се грижат за територијата која им е под надлежност и такви ситни комунално-секојдневни работи. Висока политика не би требала да биде примарна тема на разговор и затоа ќе ме изигнорираат. :(
.
Да, а ја очекував дека ќе ме послушаш и ќе предложиш :(.
Добро знам што е нивната работа, а и за работата на општинските.
Месни се викаат одамна, по урнекот на изразот месна заедница, која нема врска со ВМРО.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Да, а ја очекував дека ќе ме послушаш и ќе предложиш :(.
Добро знам што е нивната работа, а и за работата на општинските.
Месни се викаат одамна, по урнекот на изразот месна заедница, која нема врска со ВМРО.
Ако толку ти прави ќеиф, не е проблем. Ќе инсистирам и во записник да влезе ако треба. :D

Месни заедници е комуњарски рецидив, а се што е комуњарско треба да се уништи!
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043



Носечки мотив на предната страна на идејното и ликовно-графичкото решение на банкнотата од 200 денари е релјефот со претставa на старозаветниот 41. Давидов псалм којшто им припаѓа на препознатливите винички теракотни икони, едни од најзначајните раносредновековни археолошки откритија на територијата на Република Македонија. На истата страна, во централното лево поле е прикажана раносредновековна прстеста бронзена фибула од почетокот на VII век, а е пронајдена во околината на Прилеп. На задната страна на оваа банкнота е претставен архитектонско-ликовен елемент од челната фасада на „Шарената (Алаџа) џамија“ во Тетово, еден од најатрактивните споменици на архитектурата и сликарството од османлискиот период во Република Македонија, надополнет со флорални елементи преземени од декорацијата на мермерните подни плочи на познатата „Исак џамија“ во Битола, изградена на самиот почеток на XVI век, се наведува во соопштението на НБРМ.


Носечки мотив на предната страна на идејното и ликовно-графичкото решение на банкнотата од 2000 денари е претстава на македонска невестинска носија од Прилепско Поле, како впечатлива рефлексија на богатството на фолклорната ризница на Република Македонија. На истата страна, во централното лево поле е претставен приврзок во форма на афионова чашка којшто е откриен во Сува Река, Гевгелија и претставува артефакт датиран во VII век пр.н.е што му припаѓа на познатата група пајонско-македонски бронзи. Што се однесува до задната страна на банкнотата, на неа е прикажана декорацијата на внатрешната страна на позлатен сад, којшто потекнува од XVI век и во чиешто централно поле се наоѓаат два афронтирани пауна покрај „изворот на животот” обиколени со раскошна флорална декорација.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
200 и 2000... ОК... нека се...
200 ми е лична :)
Него... се сеќавате на 5000? Во живо ја немам видено десет години, може и повеќе...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.568
200 и 2000... ОК... нека се...
200 ми е лична :)
Него... се сеќавате на 5000? Во живо ја немам видено десет години, може и повеќе...
Прв пат во живо ја видов пред месец дена :icon_mrgr:
Стварно постоела :icon_mrgr:
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
5000 ката е одлична за чување .Голема вредност е и нема лесно да ја чепнете за помал трошок ,од друга страна изгледот и е одличен .
Во пракса многу повеке ке се употребува сега 2000 ката бидејки поголеми суми како на пример 35 000 треба да вадите ке ви даваат повеке во 2000 .5000 не ти ја дават ни кога ке ватите поголеми суми ,т.е во праксаа не постоеше .
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
200 и 2000... ОК... нека се...
200 ми е лична :)
Него... се сеќавате на 5000? Во живо ја немам видено десет години, може и повеќе...
Ги пуштија во промет новите банкноти? Уште не сум видела како изгледат, а секој ден пари ми минат низ рацете.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ги пуштија во промет новите банкноти? Уште не сум видела како изгледат, а секој ден пари ми минат низ рацете.
Не... јас онака по сликите шо ги гледам.
 
L

Löwe

Гостин
Мoжнa ли е девaлвaцијa кoгa ќе ги пуштaт вo oпсег нoвиве?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom