Македонија во иста временска зона со Грција и со Бугарија?

Дали треба да одиме еден час понапред?


  • Вкупно гласачи
    206
Член од
12 февруари 2016
Мислења
2
Поени од реакции
2
Едно големо ЗА!
Повеќе сонце, повеќе светлина, подолг ден на лето и зима.
Одамна го трубам ова, дајбоже да се усвои.
Ne treba ova da se usvoi.Zonata e taman (i onaka 7 meseca vo godinata sme GMT +2) ,
tuku letnoto smetanje treba da zapocnuva 2 nedela vo Mart a da zavrsuva 1 nedela od noemvri isto kako vo SAD
Zosto da se gubi dnevnata svetlina i da se trosi struja za dzabe vo mesec Mart i se ceka se do poslednata nedela ?
I onaka skoro site spijat vo 5:40 koga veke e razdeneto...
Namesto da se razdenuva uste vo 5:40 i da se stemnuva rano vo 17:30 poarno bi bilo da se razdenuva 6:40 a da se stemnuva vo 18:30.
 
Последно уредено:
Член од
27 декември 2010
Мислења
40
Поени од реакции
17
dobro e se slozuvam z vrskanje eden cas, o poveke svetlo, pomalku struja za trosenje, ekonomski e podobro za zima, mesto da se vrakas v o temnica od rabota, barem ke fatis malku i den, sekako mislam da se , vrati rabotnoto vreme od 7:00, a gazdata moze da pobara pomos od zavod za vrabotuvanje, dokolki ima poveke rabota,
okolu vre meto pak,
kako sto se sekavam koga ispraveno teo ima[DOUBLEPOST=1472684536][/DOUBLEPOST]sakav da pisam sekoj grad bi trbalo da si ima posebna vremenska zona presmetana spored najstariot zakon" za senkata" koga ednoispraveno telo ima najmala senka na pivrsinata togas e 12 casot napladne, a zemjite na sever
er[DOUBLEPOST=1472684665][/DOUBLEPOST]go steluvaat casovnikot so cel da imaat pogolem den koga se razbudeni, i koga na teloto mu e pitrebno najpoveke za izvrsuvanje na zadacite
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.206
Поени од реакции
5.056
Што бидна работава со временскава зона ?
Инаку јас сум за да одиме еден час понапред, еве ќе го земам за пример 11 Април на тој ден во оваа временска зона што сме сонцето заоѓа во 19:10, доколку одиме саат време понапред ќе заоѓа во 20:10 ова во Април :vozbud::vozbud:замислете преку лето!! најважното преку зима ќе се стемнува во 17 часот, ама затоа па утрата :unsure:
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
До 1982 државава била трајно во ГМТ+1 и деновите во лето така пропаѓале за џабе , тогаш изгревањето било во 3:57 , а заоѓањето било во 19:11 , било најкасното заоѓање во текот на целата година . Пропаст
Од 1983 се вовело летното сметање , т.е. ГМТ+2 и тогаш веќе денот почнувал во 4:57 , a завршувал во 20:11 , за првпат по илјадници години, а денес сите знаеме колку е поарно што се стемнува во 20:11 и треба да сме задоволни што живееме во ова време , а не во тоа време пред 36 год.

Ако сме трајно ГМТ+1
22 Декември 6:57 - 16:05 ( Истото како сега)
22 Јуни 3:57 - 19:11 ( Катастрофа) Пладне 11:35 ?!

Трајно ГМТ+2 (ИЛИ ТРАЈНО ЛЕТНО )
22 Декември 7:57 - 17:05 Пладне 12:30 таман
22 Јуни 4:57 - 20:11 ( Исто) Пладне 12:35

Ако преминеме на ГМТ +3 трајно
22 Декември 8:57 - 18:05 Пладне 13:30
22 Јуни 5:57 - 21:11 Пладне 13:35

Европа планирала да ја укине промената од зимно на летно. На 16 Август се правела анкета и поголемиот број се согласиле трајно да останат на летно сметање . Ако тоа им е планот тогаш , земете за пример :
Во Штутгарт со ГМТ+1 , на 22 Декември 8:15 - 16:29
а летоска ако е на ГМТ+1 на 22 Јуни 4:20 - 20:30
E сега , ако Германија планира трајно да остане на летното сметање или ГМТ+2 онда
на 22 Декември 9:15 - 17:29
a летоска 22 Јуни 5:20 - 21:30 (Истото како сега)
Епа незнам дали би им одговарало денот да им почнува толку касно дури во 9:15
Истиот случај ќе биде и со Франција,Холандија Белгија, таму денот би започнувал во 9:30 со трајно ГМТ+2, исто и во Шпанија дури во 9:30-9:45 со трајно летно,
Истото и со Грција ,Бугарија , Романија, денот би почнувал во 9:00 - 9:20 , така да не верувам дека ке се укине сезонската промена на времето од летно на зимно, а доколку се укине, тогаш или повеќето земји ќе треба да се вратат една зона поназат , или ќе треба да го прифатат фактот дека денот зимно време ќе им почнува после 9:00
A за нас секако би одговарало трајно летно, пошто кај нас денот зимоска ќе почнува во 8:00, што е сосема прифатливо....
Ако мене ме прашувате , ја би ја сменил зоната на трајно ГМТ +3 , па нека почнува денот и во 9:00. Иначе тоа би било од најголема полза за земјоделието, па така земјоделците 1 час повеќе ќе спијат , и нема да стануваат уште во 4ч летоска, а наесен максимално ќе го искористат денот бидејќи тогаш би се стемнувало во 19:00-20:00
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
""Европската унија ќе го укине двапати годишната сезонска промена на часовникот од октомври 2019 година, оставајќи ги земјите-членки да одлучат до април дали ќе се држат трајно до лето или зимско време, објави Европската комисија во петокот.""

""“Нема да има повеќе сезонски промени во часовникот од крајот на октомври 2019 година”, рече комесарот Виолета Булц на прес-конференцијата, потврдувајќи дека тоа се потпирало на другите по “амбициозниот“ на Комисијата.""

""И Македонија ќе го укине зимското сметање на времето доколку оваа одлука на Европската комисија помине на Европскиот парламент и биде прифатена од земјите-членки на ЕУ.""

"
Ако биде одобрено, последната широка промена на часовникот во ЕУ ќе биде во недела, 31 март 2019 година. Секоја земја-членка потоа ќе има можност да одлучи дали ќе останат на "летното време" (ДСТ) преку целата година или ќе ги променат нивните часовници уште еднаш во недела, 27 октомври 2019 година, за да набљудува постојано стандардно време во следните години.

Во меѓувреме, претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, повторно истакна дека "менувањето на часовникот мора да престане", додавајќи, "земјите-членки сами треба да одлучат дали нивните граѓани живеат во летно или во зимско сметање на времето".
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
""Европската унија ќе го укине двапати годишната сезонска промена на часовникот од октомври 2019 година, оставајќи ги земјите-членки да одлучат до април дали ќе се држат трајно до лето или зимско време, објави Европската комисија во петокот.""

""“Нема да има повеќе сезонски промени во часовникот од крајот на октомври 2019 година”, рече комесарот Виолета Булц на прес-конференцијата, потврдувајќи дека тоа се потпирало на другите по “амбициозниот“ на Комисијата.""

""И Македонија ќе го укине зимското сметање на времето доколку оваа одлука на Европската комисија помине на Европскиот парламент и биде прифатена од земјите-членки на ЕУ.""

"
Ако биде одобрено, последната широка промена на часовникот во ЕУ ќе биде во недела, 31 март 2019 година. Секоја земја-членка потоа ќе има можност да одлучи дали ќе останат на "летното време" (ДСТ) преку целата година или ќе ги променат нивните часовници уште еднаш во недела, 27 октомври 2019 година, за да набљудува постојано стандардно време во следните години.

Во меѓувреме, претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, повторно истакна дека "менувањето на часовникот мора да престане", додавајќи, "земјите-членки сами треба да одлучат дали нивните граѓани живеат во летно или во зимско сметање на времето".

За оние што мислат дека вистинската временска зона во Mакедонија е CET/UTC/GMT +1

Со CEST/UTC/GMT +2
Заклучок: Со ГМТ+1, во Македонија ќе има прерано разденување и недоволно сончева светлина во попладневните часови во текот на целата година.

Краен заклучо: Идната година ако се одлучи да се поништи сезонска промена на времето ,Македонија најпаметно ке постапи ако си остане на ГМТ+2 и да не ја прави истата грешка што била пред 30-тина години.
Со ова се затвора дискусијата за временската зона во МК.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Porto,Portugal
22 Dec 7:56-17:09
22 Mar 6:34-18:48
22 Jun 6:02-21:10

Santa Cruz de Tenerife
22 Dec 7:53-18:13
22 Mar 7:06-19:17
22 Jun 7:08-21:05

Ponta Delgada
22 Dec 7:54-17:27
22 Mar 6:43-18:56
22 Jun 6:21-21:07

Sofia,Bulgaria
22 Dec 7:54-16:56
22 Mar 6:26-18:41
22 Jun 5:48-21:08

Nice,France
22 Dec 8:01-16:57
22 Mar 6:30-18:45
22 Jun 5:49-21:16

Skopje
22 Dec 6:59-16:06
22 Mar 5:34-17:48
22 Jun 4:59-20:13

Debar (Najzapadna Tocka)
22 Dec 7:01-16:11
22 Mar 5:38-17:51
22 Jun 5:04-20:15

Berovo (Najistocna Tocka)
22 Dec 6:52-16:01
22 Mar 5:28-17:42 (5:28 ?! Like WTF ?!)
22 Jun 4:54-20:06
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Зошто отеранава упм "држава" не го отвори уште еднаш прашањето за менување на часовнава анабе зона
До кога оваа тортура со зимсково смрдливо сметање ,
и посраново стемнување уште у 16:30 ?
И онака депресивно зимо , па и уште -1h саатов уште тродупло по депресивно го прави зимово
А без тоа анабе зимско , ден у фебруар би имале до 18:30, во март и до 19:00 !
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Милевски: Македонија да ја промени временската зона и да се приклучи на зоната на Бугарија, Грција, Турција

На социјалната мрежа „Фејсбук“ министерот за локална самоуправа, Горан Милевски објави иницијатива за промена на временската зона на Македонија.
Милевски пишува дека Македонија треба ја промени временската зона и да се приклучи на зоната на Бугарија, Грција, Турција која е поточна за ова поднебје.

""Македонија треба да го следи примерот од ЕУ и од 2021 да го задржи летното сметање на времето со што ќе се прекине со овие промени на часовниците.
Исто така лично се залагам, Македонија да ја промени временската зона и да се приклучи на зоната на Бугарија, Грција, Турција која е поточна за ова поднебје.""
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Македонија е на самата граница на зоната. Берово се наоѓа во зоната со Бугарија, додека остатокот е во средноевропската зона.
Доколку Македонија остане на летното сметање на времето (претпоставувам дека ќе биде така), за да се изедначи со Бугарија, таа треба да остане на зимско сметање на времето (не ми се верува).
Во 2021 година ќе се разрешат работите ако повторно ЕУ не одлучи да го пролонгира датумот.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Македонија е на самата граница на зоната. Берово се наоѓа во зоната со Бугарија, додека остатокот е во средноевропската зона.
Доколку Македонија остане на летното сметање на времето (претпоставувам дека ќе биде така), за да се изедначи со Бугарија, таа треба да остане на зимско сметање на времето (не ми се верува).
Во 2021 година ќе се разрешат работите ако повторно ЕУ не одлучи да го пролонгира датумот.
Или пак Македонија да ја промени зоната од +2 на +3 доколку Бугарија,Грција,Романија останат на +3 во 2021
Доколку ЕУ го одложува датумот , тогаш Македонија да ја смени зоната од ГМТ+1 во ГМТ+2 како зимско сметање ,
а ГМТ +3 како летно сметање

Разликата помеѓу Скопје и главните градови од GMT +2
и GMT +1

Еeastern European Time +2 (GMT +2 )

SOFIA - 7 min
ATHENS - 10 min
RIGA - 10 min
TALLIN - 13 min
HELSINKI - 14 min
VILNIUS - 15 min
BUCHAREST - 18 min
MINSK - 24 min

Central European Time +1 (GMT +1)

BERLIN - 33 min
ROME - 36 min
OSLO - 43 min
BERN - 56 min
AMSTERDAM - 1h 7 min
BRUSSELS - 1h 9 min
PARIS - 1h 17 min
MADRID - 1h 41 min
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Милевски: Македонија да ја промени временската зона и да се приклучи на зоната на Бугарија, Грција, Турција

На социјалната мрежа „Фејсбук“ министерот за локална самоуправа, Горан Милевски објави иницијатива за промена на временската зона на Македонија.
Милевски пишува дека Македонија треба ја промени временската зона и да се приклучи на зоната на Бугарија, Грција, Турција која е поточна за ова поднебје.

""Македонија треба да го следи примерот од ЕУ и од 2021 да го задржи летното сметање на времето со што ќе се прекине со овие промени на часовниците.
Исто така лично се залагам, Македонија да ја промени временската зона и да се приклучи на зоната на Бугарија, Грција, Турција која е поточна за ова поднебје.""
Конечно една паметна работа.

А анализата уште ја прават, веќе седма година.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Мислам дека нема да се укине сезонската промена на времето од зимно на летно и обратно затоа што во Бенелукс,Франција,Шпанија со децении сонцето во Јуни заоѓа во 21:30-22:00 и сега со толку касно заоѓање овие земји од ГМТ+2 (Април-Октомври) да укинат сезонска промена и засекогаш да се вратат на ГМТ+1 и да изгубат цел час дневна светлина во пролетна и летна сезона, или пак да останат засекогаш на ГМТ+2 па сонцето во Декември да им изгрева 9:20-10:00 не верувам
Мислам дека и понатаму ќе си продолжи 2x годишната промена на часовникот.
Ако некаде е проблемот, тоа е во источноевропските земји коишто (Ноември-Март) со децении живеат во погрешна временска зона
Мислам дека Полска, Словачка, Унгарија, Словенија, Хрватска, БиХ, Црна Гора, Албанија, Србија и Македонија треба да си ја сменат часовната зона од ГМТ+1 на ГМТ +2, a од Април до Октомври кога е Летното сметање на времето (Daylight Saving Time) да користат ГМТ+3
Тука лежи вистинскиот проблем, а не дека треба да се укине 2 годишната промена.
Што значи повторно се враќаме на она староно, ТРЕБА во најбрз рок да се смени временската зона.
А со оваков менталитет само останува да ја чекаме 2021 којашто ЕУ повторно ќе го пролонгира датумот за промена и никогаш нема да биде и понатаму ќе си продолжи и продолжи ова непотребно скратување на денот преку цела година.
Реално, многу е боље
8:00-17:02 и 5:57-21:11
неголи
7:00-16:02 и 4:57-20:11
 

Kajgana Shop

На врв Bottom