Македонија во иста временска зона со Грција и со Бугарија?

Дали треба да одиме еден час понапред?


  • Вкупно гласачи
    206

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Сојузот на стопански комори на Македонија ги повикува своите членови да дадат свое мислење, во врска со иницијативата за менување на временската зона на Македонија, односно изедначување на временската зона со онаа на Грција и на Бугарија.


Министерство за економија доставило допис до ССК, согласно заклучокот на Влада во врска со поместувањето на времето во Македонија односно усогласување на временската зона како што е во соседните земји Грција и Бугарија.

Имено, Министерство за економија во соработка со МАНУ, Универзитетот „Св. Кирил и Методиј", Стопанските комори на Македонија и Бирото за метрологија треба да достави информација со анализа од економски, финансиски и други соодветни аспекти за предностите и негативностите во врска со поместувањето на времето во Македонија.
Ако отидеме еден час понапред, во зоната со Бугарија, Грција, Турција, Романија и други земји, работното време од 8 до 16 часот, кое го прифативме како европски стандард, ќе биде идентично како од 7 до 15 часот. Сега сме во зоната со цела Средна и Западна Европа, освен со Велика Британија и со Португалија.

Сметањето на времето во земјава е регулирано со закон, донесен во 1996 година, во чиј прв член се вели дека се сместуваме во средноевропската временска зона. Тоа значи и дека промената би била исклучиво политичка работа, некој, на пример Владата, ќе треба да предложи измени на овој закон, а Собранието да ги изгласа.

виа Кајгана

За или против? Кои се добрите, а кои лошите страни?
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Едно големо ЗА!
Повеќе сонце, повеќе светлина, подолг ден на лето и зима.
Одамна го трубам ова, дајбоже да се усвои.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
231
Поени од реакции
160
Ако е од бизнис интерес зошто да не. Нас народот во Македонија нешто битно дека ќе ни смени, не. Заедно ќе ја дочекаме Нова Година со ''педерине''.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Не е лошо да размислат и годината да ја вратат едно 2-3 века поназад, као што сме затуцани....
Идејава е ок, мада физички си припаѓаме целосно во CET....
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Не зашто ние сме назад неколку години ;)
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Не зашто ние сме назад неколку години ;)
А Германија, Франција, Данска итн се исто така назад, па што се иста временска зона со нас!?

Инаку ја сум за не, подобро е кога си во најголемата европска зона.
 
M

Mussolini

Гостин
Против сум оти одсекојпат е било така и така би требало да си остане. шо се однесува за мене јас сум повеке да се не се менува еден саат понапред или поназад односно да нема летно и зимно сметање на времето отколку да се преместиме во временска зона +2
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Не е лошо да размислат и годината да ја вратат едно 2-3 века поназад, као што сме затуцани....
Идејава е ок, мада физички си припаѓаме целосно во CET....
Мислиш понапред 2-3 века оти заостануваме ,ако не вратат уште некоја година поназад мислам дека тогаш сме готови
--- надополнето: 13 март 2013 во 12:30 ---
од кај па сите толку засегнати за временската зона :icon_lol:
Све бизнисмени :pos:
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
За тие што стануваат у 2, па на кафе исто им се фаќа....денот ќе биде поквалитетно искористен, точно - повеќе затоа што и работното време во многу фирми е поместено во 8, 8-30, па и 9 некаде - би било добро да се има некој саат светло повеќе попладне...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Не зашто ние сме назад неколку години ;)
Ти го читаш воведниот пост, или мора во секоја тема да внесеш некоја „голема мисла“?
Дај без доскочици те молам, ако не ти се дискутира и немаш што да кажеш на одредена тема, подобро одмини ја и најди си нешто интересно во Играчница...

Назад на дискусијата.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
Мене не ми прави разлика.
Искрено и за бизнисмените не гледам некоја разлика за еден сат светлината не се разликува којзнае колку.
Можеби ќе се заштеди на струја?(иако и ова чисто сумњам и вака и така сијалиците кај нас горат 24/7)
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Ако е за повеќе дневна светлина ок е тогаш но дека менувањето за уште еден саат напред ќе донесе некоја придобивка за економијата се глупости.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom