Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора обединети во балкански Бенелукс

Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
EUobserver: Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора обединети во балкански Бенелукс


Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора треба да ги здружат силите и да изградат трајна структура за соработка која ќе цели кон интензивирање на нивните политички и економски односи, со крајна цел забрзување на зачленувањето во Европската унија.

Ова е предлог што преку EUobserver го промовираат Гунтер Хелингер, австриски економист кој живее во Албанија и косовскиот новинар Екрем Красниќи.
Според двајцата, ова би бил логичен одговор на секојдневните повици на Европската унија четирите земји да ја зајакнат регионалната соработка.
Со формирањето на таканаречениот балкански Бенелукс ќе се создаде заеднички пазар од осум милиони луѓе, во кој ќе се овозможи слободен проток на стоки, услуги и капитал, што би било од директна полза за четирите земји додека го чекаат зачленувањето во Унијата.
„Агендата е амбициозна. Но нема време за чекање: на луѓето им треба раст, им треба работа и подобри услови за живеење - причина да се остане наместо да се бара судбината надвор", пишуваат Хелингер и Красниќи.
„Може да почне со меѓувладин договор меѓу Албанија и Косово, со кој ќе се создаде секретаријат за имплементирање на мерките, по што би следеле покани за Македонија и Албанија да се придружат. Важно е да се убеди меѓународната јавност дека не е некој вид на голема Албанија на мала врата", пишуваат австрискиот економист и косовскиот новинар за EUobserver.
„Развојот ќе биде многу побрз доколку границите се стават настрана и економската соработка, поддржана од ЕУ и САД, стане топ приоритет на четирите земји“ - сметаат тие.

http://kajgana.com/euobserver-makedonija-albanija-kosovo-i-crna-gora-obedineti-vo-balkanski-beneluks


Ваше мислење?
Добри и лоши страни? Колку ова би било добро за Македонија?
Голема Албанија на повидок?

Мене ова само ми личи на добро сработена домашна работа на албанското лоби...
Еве и да претпоставиме дека е добра идеа, колку нашите компании се спремни за новите пазари?
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Никако .... нова југославија е невозможно да се создаде на балканов
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
No fucking way .. албанија и Косово у коалиција со МКД ?!
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
и порано некои структури сакаа да создадат некоја вештачка творба наречена АлМаКос, налик таа италијанската 1941-1944

извор / извор

сега само ја додале Црна Гора.... Едно прашање за предлагачите.... Зашто ги заборавивте Србија и Грција?
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Аее ова не е сериозно -_- ? шо ние нафта пиеме ебате па г.Албанија на тацна да им ја даеме
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
и порано некои структури сакаа да создадат некоја вештачка творба наречена АлМаКос, налик таа италијанската 1941-1944

извор / извор

сега само ја додале Црна Гора.... Едно прашање за предлагачите.... Зашто ги заборавивте Србија и Грција?
Грција е дел од ЕУ ,а за Србија не знам најверојатно конфликтот со Косово?
--- надополнето: 19 јуни 2012 во 21:17 ---
Искрено и јас не ја подржувам идејата ама не драматизирајте неможе да биде Голема Албанија единство на балканот не им одговара баш на големите сили инаку досега ќе не немаше.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Грција е дел од ЕУ ,а за Србија не знам најверојатно конфликтот со Косово?
--- надополнето: 19 јуни 2012 во 21:17 ---
Искрено и јас не ја подржувам идејата ама не драматизирајте неможе да биде Голема Албанија единство на балканот не им одговара баш на големите сили инаку досега ќе не немаше.
УЧК-ПМБ? Прешево Медвеѓа Бујановац? тие се под славосрпска окупаторска чизма :) да се изразам од албанска националистичка точка

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ова ти е параван за Голема Албанија
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Кога сме на тој пат, јас викам да ги вклучиме и Србија и БиХ. Едно поголем пазар, второ традиционално добри трговски односи. Е сеа шо емат шибано со Србите трерина од државиве ќе треба да се прогледа низ прсти, али јбг штом е за забрзување за влез во ЕУ нема да е тешко.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Кога сме на тој пат, јас викам да ги вклучиме и Србија и БиХ. Едно поголем пазар, второ традиционално добри трговски односи. Е сеа шо емат шибано со Србите трерина од државиве ќе треба да се прогледа низ прсти, али јбг штом е за забрзување за влез во ЕУ нема да е тешко.
Абе глупи луѓе тоа ти е.
Единствен што ми текнува кој се залагаше за балканска унија беше покојниот Киро Глигоров.
Заеби политика немора да се решат сите прашања да се направи ваква унија ќе скокне стандардот на сите народи ама јеби*га балкански менталитет подобро гладен да сум отколку заедно со соседот на иста маса да јадам.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ово не долази у предвид.Не дамо Јужу бановину
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Глупава идеа,оу ноу ноу ноу.
:drk:
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
Сите аутсајдери во едно ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom