Мажите и заљубувањето / одљубувањето

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Дали мажите навистина полесно се вљубуваат и потешко се одљубуваат од нас жените?
Дали мажите патат повеќе од жените кога ќе го изгубат партнерот?
Дали за нив чувството на заљубеност е нешто навистина важно?


[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Ако мажите поседуваат сентименталност, тогаш во секој можен случај тоа не треба да го кријат, затоа што жените веќе не се заинтересирани за оние ладни машки особи. Според мене жените се тие кои што последни влегуваат во било каква релација, а први излегуваат од неа, додека машките први влегуваат а последни „летаат“ надвор. Мислам дека [/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]мажите природно се вљубуваат побрзо од нас, само што го кријат тоа и потешко ги искажуваат своите чувства.:wink:[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]
[/FONT]
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Ne!
Se zavisi od licnosta i nejziniot karakter.
So ima vrska dali si masko ili zensko. Koga sakas, sakas. Tuka polot ne pravi razlika. Isto i za odljubuvanjeto...
se zavisi i od licnost i od situacija :)
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Тука ја одамна иам дилеми, свои па и глобални нека се.
Маж и жена се готово исти. Нема некоја одредена линија која што ете ти кажува дека овој вид на мажи вака се заљубува и овој вид на жени вака.
Се е тоа индивидуално. За мене лично, многу тешко можам да засакам човек, ама и десет пати повеќе тешко ми паѓа тоа што не го сакам повеќе
Не знам дали ме сфаќате. У ваков свет, не ни можеш да знаеш дали воопшто сакаш некого, ако не си ги имаш средено чувствата.
Повеќето од нас и лажат во врска со нивните чувства само колку да земаат афект од партнерот и да си го наредат тоа што го нарекуваат љубовен живот. Јеби га, тоа е тоа. Не ни кривам некого а не ни сакам да ме окривуваат. Ние можеби и не знаеме што сакаме од некого, затоа и кога земаме и кога даваме љубов имаме проблеми.
Ако си чист со себе и со тој до тебе или со тој што сакаш да е до тебе, нема да имаш проблеми и во иднина.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Обично ние (жените) ги обвинуваме мажите дека не знаат да сакаат, немаат чувства, дека се ладни. Сето тоа е затоа што можеби не реагираат како нас. Многу ми рекле дека тие потешко се заљубуваат и потешко забораваат. Еднаш сум видела машко чии очи беа полни со солзи кога имаше кризен момент со девојка му, кога не се знаеше дали ќе останат заедно или не. Бев збунета, не ми се веруваше што му се случува. Никогаш нема да го заборавам тој момент, но се зависи од личноста.
Мислам дека мажите малку потешко преболуваат, но тоа не може да им се примети, вешто кријат.
Дали сентименталноста кај мажите е помалку истакната бидејќи уште од мали ги учат да бидат посилни, ги караат кога плачат, велејќи им да бидат вистински мажи, да не им се предаваат на чувствата?
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Имам слоган кој што го користам во врска со ова. Познат слоган.
Потребни се двајца за танго.

Ако земеш сам да играш, со твој памет, не приметувајќи го партнерот со кого играш, исто ти е ко сам да си излегол на подиум. Буквално исто.
Е сеа, ако ги знаеш вештините и пропустите на твојот играчки партнер, полесно ти е да манипулираш и нормално да не те гази толку по кондури.
Се си има свое зошто и јебем ли га, али човек како прво, треба да знае што сака, и тоа истото да го земе.
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
за влубување тоа е кај мене индивидуално...мож после 2 минути да се вљубам или можеби и дури после година или више.....
а за одљубување....њема проблема...иам прекидач.....ЛОВ ор ХЕЈТ.......
 
Член од
3 декември 2005
Мислења
19
Поени од реакции
1
Можеби на женските им е малку полесно во одљубување, преболување, колку и да и е тешко таа стално има некој нов/друг кој и се пушта па и обрнува внимание, не мора да почне нова врска, ама тоа и олеснува да преболи, а машкото ем пати ем да биде фин со некоја нова/друга малку потешко...
Можеби се вљубуваат побрзо но мажите имаат подлабоки и постабилни чуства во љубовта...
 
Член од
5 декември 2005
Мислења
54
Поени од реакции
5
JAs si imam edna teorija za ljubovta i vrskite barem koga se raboti za mene... Sekogas mi trebalo onolku vreme za da prezalam nekoja i da ja zaboravam, kolku sto sum ja sakal... NAjdolgata vrska mi bese 2 godini i kusur, a koga ja prekinav narednite 2 godini srceto mi bese kameno i ne pustav nikoj da go pipne...
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
lioness напиша:
Можеби на женските им е малку полесно во одљубување, преболување, колку и да и е тешко таа стално има некој нов/друг кој и се пушта па и обрнува внимание, не мора да почне нова врска, ама тоа и олеснува да преболи, а машкото ем пати ем да биде фин со некоја нова/друга малку потешко...
Можеби се вљубуваат побрзо но мажите имаат подлабоки и постабилни чуства во љубовта...
Се сложувам со болдираното.
Ако девојка е разочарана, тешко дека ќе дозволи некој да и се доближи барем извесен период доколку и е тешко да преболи, но ако не го сакала многу, секако дека ќе и биде полесно.
Зошто кај мажите велиш дека е потешко мажите да бидат фини со некоја нова? Немој да ми кажеш дека ќе седи дома, нема да излегува и ќе падне во тешка депресија
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
The`bItCh напиша:
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Дали мажите навистина полесно се вљубуваат и потешко се одљубуваат од нас жените?
Дали мажите патат повеќе од жените кога ќе го изгубат партнерот?
Дали за нив чувството на заљубеност е нешто навистина важно?
[/FONT]
epa vaka sea ke ti kazam prvo ja sum tip na choeche shto mnoguuuuuuuuuuu teshko se zaljubuva treba da se desi nesho mnogu opasna magija i hemija da se zaljubam brzo. prvo mora da ispitam i situacija i se da vidam sho dushichka ima devojkata pa posle so vreme ke si se zaljubam ama retko koa sum bil dugachko so mnogu devojki osven so edna!!!! posle mnogu teshko se odljubuvam ja sum tip na chovek sho mnogu teshko se odljubuva posho ako se zaljubam lele sum go jadel ozbilno mnogu teshko se odljubuvam epten teshko!!! ako zasakam nekoj se otvaram celosno i zatoa sum bil i povreden!!! nego zaa mene chustvoto na zaljubenost e neshto najiskrajno i najvazno i najubavo na svetot zarem ima nesho poubavo koa ke imash peperutki u stomakot radi nekoj dali ima nesho ppouvabo od toa da mislesh na nekoj celo vreme koa ke go slushesh nejziniot glas da bidiesh radosen da moze da te nasmee koa si tazen da bide tazna so tebe!!! LJUBOVTA ZA MENE E EDNA OD NAJVAZNITE RABOTI KOJ NE BIL ZALJUBEN TOJ NE ISKUSIL NISHO U ZIVOTOT :wink: :icon_roll
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.363
FortunE напиша:
Обично ние (жените) ги обвинуваме мажите дека не знаат да сакаат, немаат чувства, дека се ладни. Сето тоа е затоа што можеби не реагираат како нас. Многу ми рекле дека тие потешко се заљубуваат и потешко забораваат. Еднаш сум видела машко чии очи беа полни со солзи кога имаше кризен момент со девојка му, кога не се знаеше дали ќе останат заедно или не. Бев збунета, не ми се веруваше што му се случува. Никогаш нема да го заборавам тој момент, но се зависи од личноста.
Мислам дека мажите малку потешко преболуваат, но тоа не може да им се примети, вешто кријат.
Дали сентименталноста кај мажите е помалку истакната бидејќи уште од мали ги учат да бидат посилни, ги караат кога плачат, велејќи им да бидат вистински мажи, да не им се предаваат на чувствата?
Ние мажите можеби сме робови на на нашите ситни, банални уживања - деколтеа, добра забава, фудбал, меѓутоа за да ја преболиме раскинатата врска, ни треба нешто повеќе од див провод во град со другарите и луд секс за една вечер.

Можеби не верувате, меѓутоа раскинувањето и нас не боли!

Нормално, можеби одма ќе почнеме да излегуваме и да се гушкаме со новата девојка, но тоа е поради фактот што на сексуалните апетити
не влијае нашето скршено срце, а не поради тоа што сме спремни за нова врска.

Кога ќе го осетиме повторно вашиот мирис на постелата, или кога ќе се сетиме на чуството кое не обземало кога сме се гушкале во кревет... да, ни недостасувате многу.

Само, не очекувајте од нас тоа да ви го покажеме!

Затоа без генерализации од типот „мажите се поневерни“, „жените се курви“, „мажите потешко се вљубуваат“ и слично - сето тоа е индивидуална работа. Мажите ги искажуваат чувствата на поинаков начин, а тоа не значи дека сме поинакви од жените.
 
Член од
3 декември 2005
Мислења
19
Поени од реакции
1
FortunE напиша:
Се сложувам со болдираното.
Ако девојка е разочарана, тешко дека ќе дозволи некој да и се доближи барем извесен период доколку и е тешко да преболи, но ако не го сакала многу, секако дека ќе и биде полесно.
тоа зависи од девојката, различни сме сите, некои веднаш се впуштаат во нова врска, на некои им треба време...без разлика колку го сакала...

Зошто кај мажите велиш дека е потешко мажите да бидат фини со некоја нова? Немој да ми кажеш дека ќе седи дома, нема да излегува и ќе падне во тешка депресија
не си ме разбрала добро...не реков дека ќе седи дома и ќе очајува, не завршиле девојките, завршила една љубов, и му треба време да преболи, е во тој период па и не му е баш лесно да пати и да биде фин со некоја нова... сосема друго е кога ќе ја преболи бившата, многу нормално со некоја друга нова ќе биде фин, можда и повеќе ќе ја сака никогаш не се знае...
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
zavisi od vrskata sto ja imaat dvjata partneri.
mnogu tesko zasakuvam potrebni mi se nekolku
meseci za da zasakam nekogo,
no ne mi e potrebno tolku mnogu vreme za da zaboravam.
ednostavno dosol krajot i treba da se pomirime so toa,
vremeto ke izleci se,pa na krajot na kraistata
ne e prv a nitu pak posleden.:icon_lol: :icon_lol: :wink: :wink:
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Мислам дека мажите исто патат колку нас, само што тоа не го покажуваат, дали поради егото, дали поради тоа "така ги учеле како мали" или поради нешто друго не знам. Но сепак да не заборавиме и тие се човечки суштества со чувства, е сега дека не ги покажуваат тие чувства кога треба и како што треба тоа е друго, сепак ги имаат. Тоа што ние жените коа ке изгубиме некого ке седнеме да плачеме и да жалиме со месеци нема да излегуваме од дома како да дошол крај на светот, за тоа сами сме си криви, али тоа не ги прави понечувствителни од нас, туку напротив ги прави поиздржливи, а и од кај знаеме ние што прават тие дома, може и тие некогаш плачат.
Значи, според мене нема поделба машко женско во овој случај.
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
Дека плачиме.... не... али дека се шо гледам е грешно.. и тоа како е така... инаку боли.. не е поради егото, многу... туку едностано е избледена машка страна, покажувањето на чуствата, но не и самите чуства...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom