Логоа на европските фудбалски тимови

Одберете ја екипата чие лого најмногу ви се допаѓа

  • Barcelona

    Гласови: 20 13,6%
  • Real Madrid

    Гласови: 13 8,8%
  • Valencia

    Гласови: 8 5,4%
  • Manchester United

    Гласови: 23 15,6%
  • Chelsea

    Гласови: 9 6,1%
  • Liverpool

    Гласови: 16 10,9%
  • Arsenal

    Гласови: 2 1,4%
  • Inter

    Гласови: 12 8,2%
  • Milan

    Гласови: 10 6,8%
  • Juventus

    Гласови: 14 9,5%
  • Lazio

    Гласови: 1 0,7%
  • Bayern Munchen

    Гласови: 9 6,1%
  • Borussia Dortmund

    Гласови: 3 2,0%
  • Mainz 05

    Гласови: 1 0,7%
  • Lille

    Гласови: 0 0,0%
  • Lyon

    Гласови: 0 0,0%
  • PSG

    Гласови: 1 0,7%
  • Bordeaux

    Гласови: 0 0,0%
  • PSV

    Гласови: 0 0,0%
  • Ajax

    Гласови: 0 0,0%
  • PSV

    Гласови: 0 0,0%
  • Fenerbahçe

    Гласови: 1 0,7%
  • Olympiakos

    Гласови: 0 0,0%
  • Shakhtar Donetsk

    Гласови: 1 0,7%
  • Oстанато (наведете во пост)

    Гласови: 3 2,0%

  • Вкупно гласачи
    147
Член од
22 ноември 2010
Мислења
384
Поени од реакции
11
city ima edno 10 pati podobro logo od man u :)

znaci stvarno na city e edno od najdobrite zaedno so na valencia newcastle west ham roma pa i na everton e dobro

inaku ima uste mnogu dobri i podobri :) koj gi znae po drugite ponepoznati ligi, vtori ligi, treti.. :)


a inaku eve pojasnuvanje i za logoto na milan :)

„Ние сме тим на ѓаволи. Нашите бои се црвена како огнот и црна за да предизвикаме страв кај противниците!“

а англиското знаме е пошто тимот е создаден од англичани :)

a brojkite 1899 normalno deka togas e sozdaden

 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Абе не реков дека е лошо фала богу ама дека напишаното ми е смешно, тоа е се`. Инаку појма немав дека Милан е создаден од Англичани, еве доста интересен факт, со оглед на тоа дека па англиските клубови имаат латински изреки во логоата уште од окупацијата, влијание. :)
 
Член од
22 ноември 2010
Мислења
384
Поени од реакции
11
па на трибините на ултрас навијачите на милан секогаш има англиски знамиња и слично...




исто и на трибините на ултрас навијачите на џенова:



како и на логото:




а тоа секако значи дека е основан од англичани
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Иначе и кај навивачите на Интер има англиски знамиња и колку да ве постетам тие бои што го содржат англиското знаме всушност е грбот на Милано..а за Џенова не знам зошто е англиското знаме ставено!
еве пример кај навивачите на интер...
еве го грбот на Милано што всушност навивачите на Интер и Милан го претставуваат на фудбалските натпревари!
 
Член од
22 ноември 2010
Мислења
384
Поени од реакции
11
Иначе и кај навивачите на Интер има англиски знамиња и колку да ве постетам тие бои што го содржат англиското знаме всушност е грбот на Милано..а за Џенова не знам зошто е англиското знаме ставено!
еве пример кај навивачите на интер...
еве го грбот на Милано што всушност навивачите на Интер и Милан го претставуваат на фудбалските натпревари!
и на џенова е истото
али џенова е создадена од англичани
исто и милан

а за интер не сум сигурен али мешани биле изгледа
нешто незадоволните фудбалери-членови на милан го создале интер

eve go prvoto logo na milan



--- надополнето ---

а за грбот којзнае оти е така може уште од порано крстоносци едно друго :D
 
Член од
2 февруари 2010
Мислења
111
Поени од реакции
10
исто така аблемот на рома има историско односно митско значење со волчицата од рим и двата браќа
, но боите и естетиката на аблемот и не се нешто посебно па затоа не го спомнав меѓу подобрите...
Moze da bile boite plavo crni povekje kje ti se svigjal amblemot. :tapp: Informiraj se pred da tresnes nesto. Znakot vo celost e perfekten (ako se gleda objektivno).

Znakot e na fudbalskiot tim Roma koj poteknuva od Rim. Na grbot gi nosi Romul i Rem so volcicata na crveno(bordo)-zolto(zlatna) osnova. Ovie dve boi se tradicionalnite boi na Rim koi i den denes se oficijalni boi na gradot Rim. Zlatnata boja vo Rimskiot katolicizam go pretstavuva Gospod dodeka crvenata(bordo) pretstavuva "imperial dignity" (prevedi go kako sakas). Tolku ednostavno logo, a tolku seopfatno. Logoto e vistinsko olicetvorenie (da ne recam o-logo-tvorenie) na Rim. Daleku poavtenticen i podobar od na Milan, Genoa, Bologna i slicnite timovi koi na svoeto logo imaat tugji znaminja i site tie se na nekoj nacin slicni megju sebe.

Ne me sfakjaj pogresno, ne e ova procenka od navivacki aspekt poso navivam samo za Vardar i negoviot amblem mi e najubav. Tuku me iziritira tvojot komentar koj bese na mnogu glupa i neinformirana osnova.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Moze da bile boite plavo crni povekje kje ti se svigjal amblemot. :tapp: Informiraj se pred da tresnes nesto. Znakot vo celost e perfekten (ako se gleda objektivno).

Znakot e na fudbalskiot tim Roma koj poteknuva od Rim. Na grbot gi nosi Romul i Rem so volcicata na crveno(bordo)-zolto(zlatna) osnova. Ovie dve boi se tradicionalnite boi na Rim koi i den denes se oficijalni boi na gradot Rim. Zlatnata boja vo Rimskiot katolicizam go pretstavuva Gospod dodeka crvenata(bordo) pretstavuva "imperial dignity" (prevedi go kako sakas). Tolku ednostavno logo, a tolku seopfatno. Logoto e vistinsko olicetvorenie (da ne recam o-logo-tvorenie) na Rim. Daleku poavtenticen i podobar od na Milan, Genoa, Bologna i slicnite timovi koi na svoeto logo imaat tugji znaminja i site tie se na nekoj nacin slicni megju sebe.

Ne me sfakjaj pogresno, ne e ova procenka od navivacki aspekt poso navivam samo za Vardar i negoviot amblem mi e najubav. Tuku me iziritira tvojot komentar koj bese na mnogu glupa i neinformirana osnova.
Другар не знам од која гледна точка го гледаш мојот коментар но се си е точно и кадарно прецизирано во постот ..не знам од каде произлезе тоа дека сум ''неинформиран'' и воопшто не ме интересира ти за кого навиваш но морам да ти реплицирам дека јас пред да искоментирам за фудбалскиот тим Рома знаев што значеа боите и волчицата на аблемот и не те чекав тебе да ми објасниш што всушност претсавуваат боите на аблемот....ако прочиташ убаво напишав дека волчицата со браќата близнаци имаат историско значење за клубот и тоа е интересно во аблемот а боите ги спомнав од уметнички апсект а не дека сум неинформиран за историјата..сега пред да реплицираш прочитај го постот 3-4 пати па можеби ќе ти се разјасни зошто го спомнав тоа дека боите и општо аблемот не се нешто посебно или привлечно на прв поглед..(ako se gleda objektivno)..
мене да ти кажам право уште повеќе ме изритира твојот пост бидејќи реплицираш без врска и никаква основа

--- надополнето ---

но боите и естетиката на аблемот ..
еве дел каде не обврна внимание па реплицираш без врска
 

P-S-G

ЃОРЧЕ НАД СЕ ДРУГО...
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.087
Поени од реакции
20
^^^ Maлце лекција по историја за погорните постови околу ''англиските знамиња'' на италијанските трибини ( Милан, Интер, Џенова и Сампдорија ). Фактички тоа е Крстот на Свети Џорџ кој e симбол на Крстоносните војни на Римо-Католиците и Франките за ослободување на Исусовиот гроб од нехристијаните . Многу градови го имаат прифатено како симбол токму овој крст како и држави кој го слават Свети Џорџ (претежно во централна европа и на пиринеите).
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
^^ (Off topic)

Св. Џорџ? Апостолите Пол и Џон? :pos2:Најдорби се коа има филмови за Божиќ и Велигден со имињата. Има транскрипција бе луѓе, за некои не знам ни јас точно но дека Џорџ е Ѓорѓи, Џон - Јован и Пол - Павле знам :smir:

Инаку најдобро е секако на Баерн логото :salut:



Доаѓа од грбот на Баварија:

 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.020
Поени од реакции
20.765
За оние кои ме цитираа и критикуваа.
Никаде не реков дека логото на Барселона е најубаво за сите во целиот свет(иако водиме на анкетата:)), туку како лого на клубот за кој навивам, најмногу го сакам.
Објективно, многу естетско поубави се логоата на повеќето англиски клубови.




И да објаснам за некој што прашуваше за значењето на знакот на Барселона.

Во левиот горен агол се наоѓа Крстот на Свети Ѓорѓи, кој е заштитник на Барселона(а, и на многу други градови). До него, десно горе се наоѓа Сењерата, која е и главен симбол на знамето на Каталонија, а долу се боите на клубот Барселона(кои се земени од Базел, ама тоа сега не е битно)


--- надополнето ---










Еве убави логоа:

Ред Булс Њујорк

Палермо

Оригиналното на Ајакс :cuc:

Блекбурн Роверс

ФК Келн :icon_lol:

Коло Коло

ЦСКА Москва
 

Mr. Mojo Risin'

Porka de Majorka
Член од
14 септември 2008
Мислења
3.491
Поени од реакции
4.334
Иако сум навивач на Јувентус ќе бидам реален.:D

Според мене најдобри амблеми имаат:

Olympique de Marseille


Sampdoria


Paris Saint-Germain FC


Brasil


Valencia
 
Член од
21 јули 2009
Мислења
876
Поени од реакции
462
најмногу си го сакам нормално логото на барса ама и на валенсија, марсел, манчестер сити и њукасл се многу добри!
ова лого е на тим од америка ама е многу јако!
images.jpeg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom