Лични податоци на неколку илјади студенти се шират по и-мејл

Ф

Флеш

Гостин
Има од многу факлутети + не е само уким,дознав преку ит.мк сајтот.

не се присутни само студенти од Машинскиот факултет, туку има и студенти од други факултети како:

  • Стоматолошки факултет,
  • Економски факултет,
  • Филолошки факултет „Блаже Конески“,
  • Електротехнички факултет,
  • Природно-математички факултет,
  • Факултет за туризам и угостителство,
  • Факултет за политички науки и меѓународни односи,
  • Шумарски факултет,
  • Факултет за ветеринарна медицина,
  • Градежен факултет,
  • Aрхитектонски факултет,
  • Факултет за земјоделски науки и храна,
  • Факултет за ликовни уметности,
  • Факултет за бизнис економија, Скопје,
  • Филозофски факултет,
  • Правен факултет „Јустинијан Први“,
  • ИТ академија Александрија,
  • Институт за социолошки и политичко-правни истражувања,
  • и уште други факултети…

https://www.it.mk/shto-da-pravite-dokolku-vashite-lichni-podatotsi-se-zloupotrebeni-na-studentskata-lista/


извор:
https://www.it.mk/lichni-podatotsi-na-nekolku-iljadi-studenti-se-shirat-po-mejl/
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.576
Станува збор за чувствителни податоци, па освен бројот на индекс, дел од споделените податоци во и-мејлот се:

корисничко име;
датум на раѓање;
пол;
адреса на живеење;
град;
телефонски број;
електронска пошта;

WOW , стварно се тоа чувствителни податоци. Тешко се наоѓаат , никој не ги става на фб веќе.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
WOW , стварно се тоа чувствителни податоци. Тешко се наоѓаат , никој не ги става на фб веќе.
Имало и пасворди во плеин формат (изгледа не слушнале за хеширање на пасворди).
Мене ме нтересира дали и каде може да провериш дали си на листата, едно време посетував обука на Бизнис старт-ап центарот на Машински, ништо чудно да ме има.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.348
Испратениот мејл содржел и други информации или само базава? Дали е намерно раширена или пак документот е прикачен по грешка во некој мас-мејл?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Знаејќи ја нивната непрофесионалност не сум изненаден што базата заврши вака. Па и одма ги исклучиле серверите за дополнително да се заштитат. :LOL:

"Стварно се тоа чувствителни податоци. Тешко се наоѓаат, никој не ги става на фб веќе." Да те има тебе дали вака ќе пишуваш. :pipi:
Лозинка, матичен и телефонски број, адреса на живеење не објавуваш на ФБ. И ако објавуваш тоа е само со пријатели.

Оваа немодифицирана база сега ја имаат сите. Овие што први ја добија можеа да ја препраќаат само со број на индекс, ама Македонче радознало откако ја има добиено за секунда ја препраќа на сите и не размислува што може да биде после ова.
Големи се шансите тој меил и лозинка на некој да се погодат исти и на електронско банкарство, пејпал, социјални мрежи итн. Можам да правам комбинации и се да ресетирам.

Имало и пасворди во плеин формат (изгледа не слушнале за хеширање на пасворди).
Мене ме нтересира дали и каде може да провериш дали си на листата, едно време посетував обука на Бизнис старт-ап центарот на Машински, ништо чудно да ме има.
Ако имаш испраќано CV и бизнис план те има и тебе.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.046
Станува збор за чувствителни податоци, па освен бројот на индекс, дел од споделените податоци во и-мејлот се:

корисничко име;
датум на раѓање;
пол;
адреса на живеење;
град;
телефонски број;
електронска пошта;

WOW , стварно се тоа чувствителни податоци. Тешко се наоѓаат , никој не ги става на фб веќе.
Има и пасворди
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225
Кај можам да ја најдам базава?

од љубопитност прашувам:)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
Знаејќи ја нивната непрофесионалност не сум изненаден што базата заврши вака. Па и одма ги исклучиле серверите за дополнително да се заштитат. :LOL:

"Стварно се тоа чувствителни податоци. Тешко се наоѓаат, никој не ги става на фб веќе." Да те има тебе дали вака ќе пишуваш. :pipi:
Лозинка, матичен и телефонски број, адреса на живеење не објавуваш на ФБ. И ако објавуваш тоа е само со пријатели.

Оваа немодифицирана база сега ја имаат сите. Овие што први ја добија можеа да ја препраќаат само со број на индекс, ама Македонче радознало откако ја има добиено за секунда ја препраќа на сите и не размислува што може да биде после ова.
Големи се шансите тој меил и лозинка на некој да се погодат исти и на електронско банкарство, пејпал, социјални мрежи итн. Можам да правам комбинации и се да ресетирам.


Ако имаш испраќано CV и бизнис план те има и тебе.
кога аплицираш за електронско банкарство има препораки ... од друга страна сега ако си во КМБ ти дава годишно 40 сигурни пасворди за да плаќаш онлајн...
Име презиме и Адреса се познати од Избирачки список... работата е само дали е ембг пробиен
 
Последно уредено:
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
само јас сум среќен добитник?
има податоци од пред 10 години и податоци од пред 2 години комбинирани кај мене, незнам кој ги нашол и зошто ги има...и каде ги нашол со оглед дека кај што ги има старите ги нема новите
а корисничкото име и пасс ги имам користено ама не се сеќавам каде.... некој форум можда како што зборам 100 на саат по форуми
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
само јас сум среќен добитник?
И мене ме има како среќен добиток, само што на линкот од @ThundeR. не ми прикажува кои податоци ги има за мејлот што го проверив.
Ако го има некој фамозниот ексел фајл нека ми ја прати по ПП да си проверам. Фала
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
Инфо од поранешни колеги што денес биле/се слушнале со професори:

Истечената база е од BSC центарот на МФС, највеќе студенти има од машински внатре бидејќи ова беше задолжително за индустриски менаџмент предметот - да се регистрираш и направиш бизнис план и сл. Помалку луѓе има од други универзитети и факултети, тие само си учествувале на натпреварите.

Сајтот е моментално изгаснат > www.bsc.ukim.edu.mk
*Значи доколу се немате регистрирано на овој сервис и немате учествувано на натпревари на BSC и NCDIEL – Национален центар за развој на иновации и претприемачко учење - сигурно ве нема на листата.

Ќе излезат со соопштение во брзо време, и они бараат што им се случило и како.

На 24вести сега го објавија ова > Вонреден инспекциски надзор за злоупотреби на лични податоци на студентите
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
се заборава дека се до пред 10-на години Телеком објавуваше Телефонски именик, со име , адреса и телефон, требаше да ПЛАТИШ за да не те пишат таму или да си некој буџован или позната фаца...
Башка цд-то со податоците го шиткаа на фирми кој затрупуваа со реклами, но имаше и дубари, повикување на луѓе дека се добитници на некоја си награда и намамување на ризични работи .. не да беа гонети тие што правеа телефонски именик, не ги гонеа ни криминалните преварантски фирми
 

Kajgana Shop

На врв Bottom