Лицето на насилството во училиштата

S

staycalm

Гостин
Ама секој треба да возвраќа!!! Тука е и проблемот. Ако од дома ја немаш подршката за тоа (значи да бидат со тебе и кога ќе се истепаш) тогаш тешко тебе (не само тебе, него општо нели?).
Дедо ми, бог да го прости, кога бев уште помал од претходно напишаното, ми велеше дека секогаш треба стоиш исправен и да се спротиставиш на секој кој не ти е по “ќеф“. Исто ми има кажано, дека ќе научам и дека понакогаш ќе треба да се подсвитка кичмата, ама тоа со време, многу покасно ќе и треба. И така беше, навистина тоа учење на кога треба да се свитка кичма се покажа како потреба 10-ина год покасно. Да не се разбереме погрешно, не е виткање кичма ако покажуваш почит кон постарите или професорите. Зборима за врсници, нели? И заради тој совет јас со години си јадев ќотек од поголемите (до 5-то одд), но затоа се знаеше дека кооператива е ваков и онаков, само не е мутав и слабак. А лузни ко лузни, ќе си постојат и понатаму, штосот е во тоа да не ти влијаат во животот. Прост пример, ...... си се исекол кога си бил 6-одд на пример. И тоа лошо, длабоко, те носеле на шиење. И ти останала лузна. Дали таа лузна ти влијае во сегашноста? НЕ, нели? Исто и со другите видови на лузни, кој ги Е*Е(y)
Можеби мене ми било потешко затоа што не сум имал некое баш којзнае какво советување од родителите .. :) Па и уште домашни проблеми исл.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Можеби мене ми било потешко затоа што не сум имал некое баш којзнае какво советување од родителите .. :) Па и уште домашни проблеми исл.
Затоа и го потенцирам тоа со родителите, ако ништо друго, утре кога ти/други ќе бидете, да не ги правите истите грешки.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.730
Поени од реакции
24.326
Затоа и го потенцирам тоа со родителите, ако ништо друго, утре кога ти/други ќе бидете, да не ги правите истите грешки.
А да ме посвоите со госпожата? Ми треба малку tough love. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom