Литература за деца

Дискусија во форумот 'Уметноста, литературата, јазикот' започната од Вокерка, 12 декември 2009.

1. Вокерка

Вокерка Модератор

Член од:
    29 јануари 2006
    Мислења:
    5.945
    Допаѓања:
    2.880
    За близнаци што се разделени и при сплет на околности се среќаваат и на крај ја дознаваат вистината.
  2. емилија

емилија i love....♥

Член од:
    5 април 2009
    Мислења:
    857
    Допаѓања:
    63
    Марта,Исти очи,Споменка,Двојната Лота,Белото Циганче,Малиот Принц,Др.Офболи,Пајажината на Климентина,Робинзон Крусо,Волшебното самарче,Таро од земјата на планините,Хајди,Големи и мали,Повикот на дивината,Пат околу светот за 80 дена,,Бела Грива,Бојан,Децата од нашата улица,Оливер Твист,Девојките на Марко, итн...

Улавите Години:vozbud: Бајо,Бобо Гудето,браќата Мандиќ кои се соврешни ликови,Дуле и секако каде без нивниот непријател Смрдло,весникот Крекало,Зора и ,,Црната Книга'' со црниот крај~!Дефинитивно,најубавата книга од детските денови!Сите тие настани едноставно беа совршеноство тогаш!Излив на тага,љубов,радост споени со комични моменти(најчесто оние со браќата Мандиќ)!Прекрасно дело.Да имам можност пак би ја прочитала!

п.с-Болдираните ми оставиле предобар впечаток,посебно Белата Грива!
  3. Nancy*

Nancy*

Член од:
    13 август 2010
    Мислења:
    921
    Допаѓања:
    983
    Еве некои омилени од детството: Хајди, Двојната Лота, Срце, Том Соер, Улавите години, Дружината братско стебло, Оливер Твист, Приказни од браќата Грим, Бојан... има и други.
  4. Body Electric

Body Electric Del Rey

Член од:
    15 јуни 2011
    Мислења:
    222
    Допаѓања:
    316
    Хари Потер и Каменот на мудроста од Џ. К. Роулинг
    Алиса во земјата на чудата од Луис Керол
    Доживувањата и авантурите на Дедо Мраз од Лиман Франк Баум
    Петар Пан од Џејмс Бари
    Пипи Долгиот Чорап од Астрид Линдгрен
    20.000 милји под морето од Жил Верн
    Хајди од Јохана Шпири
    Исти очи од Горјан Петески
    Волшебникот од Оз од Лиман Франк Баум
    Малиот вампир од Ангела Сомер-Боденбург
    На Dumbledore му/ѝ се допаѓа ова.
  5. langelina

langelina

Член од:
    6 јули 2011
    Мислења:
    2.655
    Допаѓања:
    5.168
    „Јан Бибијан“ од Елин Пелин.
    И двете звучат како Џонтра Волта :D
  6. goce76

goce76

Член од:
    30 мај 2012
    Мислења:
    50
    Допаѓања:
    27
    На Srcee му/ѝ се допаѓа ова.
  7. puppete dolly

puppete dolly

Член од:
    28 април 2012
    Мислења:
    319
    Допаѓања:
    300
    детски книги кои воедно се мои омилени-
    Том Соер,
    Хаклбери Фин,
    Улавите години,
    Девојките на Марко,
    Големи и мали,
    35 мај,
    Патувањето во Зундевит,
    Двојната Лота,
    Хајди,
    Белото циганче,
    Марта-ми остави силен впечаток,би ја прочитала пак
    На Srcee му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Корисник1

Корисник1

Член од:
    6 февруари 2012
    Мислења:
    17
    Допаѓања:
    9
    Ех колку е важна литературата за деца,мислам дека како што може да ти всади таа љубов кон пишаниот збор, ништо друго не може. И не само тоа, туку е одлична и неоппходна основа за потоа да може да се продлабочува „врската“ меѓу читателот и литературата. Јас имав среќа да имам на располагање еден куп таква литература по дома и еден куп време и желба за читање. Во најдлабоко сеќавање ми е останата една колекција од дела на Видое Подгорец со тврд повез - 8 книги вкупно, ги утепував од читање. Овчарчето Бош е една од двете книги на кои имам пуштено солза во животот :) Заткарпатска повест исто ми беше фаворит. Белото циганче мислам дека е книга што најмалку ја имам читано од него, еднаш-двапати максимум :) Од лектирите - Возот в снег дефинитивно омилена. Исто имаше и една книга што после ми се изгуби некаде и многу ми е криво - се викаше Патување во Таџетакомо, не знам кој беше автор,ама мислам дека беше македонски. Авантуристичка книга, јака беше :icon_lol: Има и многу други, ама да не должам, чувствував обврска да го спомнам Видое Подгорец во темава :)
    На Вокерка му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mark Renton

Mark Renton

Член од:
    12 ноември 2009
    Мислења:
    4.621
    Допаѓања:
    3.382
    Ех тоа беше тоа. Првото чувство на љубов го осетив преку читањето на овие книги. Колку искуство добив за животот и која интелектуална наградба што ни самиот не бев свесен. Тоа беше времето на мои 10 години ја имав исчитано сета детска литература, за потоа да згаснам. Ми идат спомени, би седнал да ја читам Големи и мали повторно. И пак, и пак, и пак.
  10. Knoppix

Knoppix

Член од:
    16 април 2012
    Мислења:
    423
    Допаѓања:
    1.538
    Штета што како мал бев копиљ и не читав лектири/книги дремев пред телевизор/компјутер и надвор фудбал играв, но сега сакам да читам иако имам малку време за читање, а и немам на рака книга, ги симињам и у pdf ги читам.
  11. АнаКаренина

АнаКаренина Muy Tranquilo

Член од:
    30 јуни 2012
    Мислења:
    102
    Допаѓања:
    225
    Љубовта кон книгите се роди баш во она време, кога се дружев со детската литература. Не бев од оние кои беснееа надвор играјки си брканици и криенки. Бев од оние кои повеќе сакаа да седат дома и да ги листаат книгите од полиците. Голема благодарност до мојата баба од која ми остана во наследство скромната полица со детски книги, кои поголемиот дел се од руски писатели.
    Едни од омилените сеуште ми се Том Соер, Хаклбери Фин, Белото Циганче ( да се пофалам дека книгата ми е со потпис и посвета од Видое кон мојот пра дедо кој му бил пријател :)) и на врвот од листата Алеита од Aлексеј Николаевич Толстој која ми ја всади љубовта кон science fiction четивата.
    На Вокерка му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Вокерка

Вокерка Модератор

Член од:
    29 јануари 2006
    Мислења:
    5.945
    Допаѓања:
    2.880
    Не ќе постоеше Зоки Поки, ако не постоеше Лидија...

Добро позната реченица која многу години по ред го започнуваше секое детско патешествие во шарениот свет на Зоки Поки.

Се будевме и заспивавме со неговите детски лудории, замислувавме како би било да сме на местото на неговата Лидија и секогаш, ама баш секогаш имаше по некоја случка која очајно посакувавме да ја изведеме во реалноста.

И додека вие се мислите како да си го разубавите денот, Зоки Поки веќе уште од мал знаеше со што може да се купи сиот свет:

На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: