Ленено семе

Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
А мора да се користи мелено или може и немелено и немеленото колку долго може да стои отворено?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
не купувајте мелено ленено семе....секогаш купувајте цели семки и мелете ги пред употреба.....семето чувајте те го во добро затворена тегла на место што не е изложено на светлина и топлина.....лененото семе може да се конзумира цело (ако добро го џвакате) или мелено.....меленото семе полесно се абсорбира

од друга страна лененото масло е многу покорисно но многу брзо се расипува....по отворањето треба во рок од неколку дена да го искористите бидејќи што повеќе е изложено на воздух побрзо се расипува.....затоа секогаш купувајте мали количини

мал совет....доколку семето го мелете во мала електрична мелница за кафе поради содржината на масло ќе дојде до формирање на паста.....за поедноставно и подобро мелење семето измешајте го со семе од коприва или со некои житни снегулки
 
Член од
30 јули 2016
Мислења
75
Поени од реакции
17
Дали лененото семе можи да се користи за слабеење и дали има ефект и како се приготвува, имам слушано многу па се двоумам дали да почнам да го користам во мојата исхрана..
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
од друга страна лененото масло е многу покорисно но многу брзо се расипува....по отворањето треба во рок од неколку дена да го искористите бидејќи што повеќе е изложено на воздух побрзо се расипува.....затоа секогаш купувајте мали количини
Јок, нема шанси маслото да е по корисно од семките, во маслото нема ни 50% од составот на семките. Во маслото исто така нема лингани, најкорисниот аспект не лененото семе, и како капак на се, никогаш нема да знаеш со кој процес е добиено маслото, може да наведат што сакаат никаква регулација нема.
Дали лененото семе можи да се користи за слабеење и дали има ефект и како се приготвува, имам слушано многу па се двоумам дали да почнам да го користам во мојата исхрана..
Ако јадеш хамбургер со ленот нема да ти помогне XD
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Дали лененото семе можи да се користи за слабеење и дали има ефект и како се приготвува, имам слушано многу па се двоумам дали да почнам да го користам во мојата исхрана..
Другар те гледам по сите теми прашуваш за слабеење и посебно доста се распрашуваш за вештачките начини на слабеење. Што се однесува до лененото семе, тоа влијае добро врз дигестивниот систем и го стимулира метаболизмот на мастите, но тоа не значи дека ти ако јадеш секојдневно ленено семе или како што пишува на Интернет да пиеш чаеви од ленено семе:confused:, ќе ослабнеш нешто значително. Точно, тоа има позитивно влијание за организмот, но ако го комбинираш со здрава храна и физичка активност. Ти џабе ако земаш ленено семе, па дури и апчиња за слабеење, ако не си ни физички активен, ни внимаваш на исхраната. Башка е тоа што по едно такво слабеење се враќа/добива јојо ефектот.
 
Член од
30 јули 2016
Мислења
75
Поени од реакции
17
Другар те гледам по сите теми прашуваш за слабеење и посебно доста се распрашуваш за вештачките начини на слабеење. Што се однесува до лененото семе, тоа влијае добро врз дигестивниот систем и го стимулира метаболизмот на мастите, но тоа не значи дека ти ако јадеш секојдневно ленено семе или како што пишува на Интернет да пиеш чаеви од ленено семе:confused:, ќе ослабнеш нешто значително. Точно, тоа има позитивно влијание за организмот, но ако го комбинираш со здрава храна и физичка активност. Ти џабе ако земаш ленено семе, па дури и апчиња за слабеење, ако не си ни физички активен, ни внимаваш на исхраната. Башка е тоа што по едно такво слабеење се враќа/добива јојо ефектот.
Порано многу движев од едниот на другиот крај на градот. по 3-4 часа во денот со движење го поминував а сега не сум ни полаа од тоа од кога се засседнав дома јадам дупло помалку, а имам 5-6 кг вишок, и ми смета... значи не сум предебела, ама имам повеќе во обемот на стомакот и ме нервира неможам да се замислувам вака
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Порано многу движев од едниот на другиот крај на градот. по 3-4 часа во денот со движење го поминував а сега не сум ни полаа од тоа од кога се засседнав дома јадам дупло помалку, а имам 5-6 кг вишок, и ми смета... значи не сум предебела, ама имам повеќе во обемот на стомакот и ме нервира неможам да се замислувам вака
Запиши се на фитнес или дома вежбај си, трчај во слободно време, храни се здраво и ќе ја имаш посакуваната форма. Знам, тешко е, но ова е најпрвилниот и најефективниот начин:)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Другар те гледам по сите теми прашуваш за слабеење и посебно доста се распрашуваш за вештачките начини на слабеење. Што се однесува до лененото семе, тоа влијае добро врз дигестивниот систем и го стимулира метаболизмот на мастите, но тоа не значи дека ти ако јадеш секојдневно ленено семе или како што пишува на Интернет да пиеш чаеви од ленено семе:confused:, ќе ослабнеш нешто значително. Точно, тоа има позитивно влијание за организмот, но ако го комбинираш со здрава храна и физичка активност. Ти џабе ако земаш ленено семе, па дури и апчиња за слабеење, ако не си ни физички активен, ни внимаваш на исхраната. Башка е тоа што по едно такво слабеење се враќа/добива јојо ефектот.
Јојо ефект се добива само ако оној кој применувал диета, почне да јаде повеќе калории него што му требаат, иначе сите муабети за јојо ефект се еден голем BS и се пред се анегдоти на луѓе кои не се придржувале на здрава исхрана т.е. биле на диета 1 месец, и после се вратиле на се по старо, од таму се тие приказни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom